FOTO + VIDEO Najväčšie hajlajty z Ria: Hrdinský Diniz, žiadosti o ruku či zbabelé počiny!

Zdroj: SITA, independent.co.uk

RIO DE JANEIRO - Športové vrcholy i pády, úsmevné momenty, ale aj kontroverzné počiny - to všetko priniesli Hry XXXI. olympiády v Riu de Janeiro. Na zozname najväčších "hajlajtov" nemôže chýbať heroický výkon francúzskeho chodca Yohanna Diniza či žiadosť o ruku priamo na športovisku. Vrcholné fórum sa ani v Brazílii nevyhlo nepríjemným situáciám, ktoré v určitej miere poškodili olympijského ducha fair play.

Olympiáda v Riu priniesla množstvo medailových radostí. Niektorí športovci vedia naplno prejaviť svoje radostné emócie, pričom živým príkladom bola japonská zápasníčka Risako Kuwajová. Po triumfe v ženskej kategórii do 63 kg sa naplno poddala svojmu športovému remeslu a pri oslave zlatej medaily "oplieskala" o tatami aj svojho trénera. 
   

O jeden z najväčších hrdinských počinov na olympiáde sa postaral francúzsky chodec Yohann Diniz. Chodecká päťdesiatka, ktorú napokon ovládol slovenský reprezentant Matej Tóth, bola pre neho galejami. Ani početné zdravotné komplikácie ho však nezastavili na ceste za vytúženým snom. Francúz nastúpil na preteky so žalúdočnými problémami a tie sa prejavili priamo na trati. Napriek nepríjemným chvíľam sa Diniz nevzdal. Krátko po štarte sa vydal na odvážny únik, ktorý nedotiahol do medailového konca. Na trati dokonca od vyčerpania odpadol, preteky však hrdinsky dokončil a do cieľa napokon dorazil v TOP 10.

​Medzi najdojímavejšie príbehy brazílskej olympiády patrí emotívna žiadosť o ruku. Čínsky skokan do vody Čchin Kchaj najskôr získal bronzovú medailu v synchronizovaných skokoch z 3 m dosky, následne sa postaral o rozruch počas oceňovania ženských skokaniek v rovnakej disciplíne. Po medailovom ceremoniáli požiadal o ruku dlhoročnú partnerku a čerstvú striebornú medailistku Che C' o ruku. Obom následne hlasitými ováciami zagratulovalo zaplnené publikum.

Olympijské zápolenia sú o víťazstvách aj pádoch. Nepríjemnú situáciu v rozbehu ženských pretekov na 5000 m najskôr zažila Novozélanďanka Nikki Hamblinová, ktorá sa nešťastne potkla a v balíku bežkýň spadla. Na zem nechtiac stiahla aj Američanku Abbey D'Agostinovú, ktorá bežala napravo od nej. Pre obe sa v tej chvíli rozplynul sen o medaile pre smolný moment, D'Agostinová sa však postavila a pomohla svojej konkurentke na nohy. Obe sa rozhodli preteky dokončiť. D'Agostinová ale spadla znova, poranila si koleno a dočkala sa pomoci od Hamblinovej. Vzhľadom na ich silný príbeh o vzájomnej pomoci sa traťoví rozhodcovia rozhodli, že obom umožnia zopakovať si rozbeh, aby mohli ešte raz zabojovať o finále. D'Agostinová sa pre zranenie na druhej šanci nezúčastnila, Hamblinová skončila sedemnásta a nepostúpila.
 

Doráňané Nikki Hamblin a Galéria fotiek (5) Zdroj: independent.co.uk
Olympijské hry v Riu de Janeiro priniesli so sebou aj kontroverzné udalosti, ktoré vrhli negatívne svetlo na športovanie v duchu olympizmu. Okrem vymysleného lúpežného prepadnutie štvorice amerických plavcov na čele s Ryanom Lochtem sa "detinsky" zachovala aj futbalová brankárka USA Hope Solová. Po prekvapivom štvrťfinálovom vypadnutí favoritiek v súboji so Švédskom nazvala súperky "bandou zbabelkýň". Za urážky si vyslúžila kritiku od Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Švédska strana jej poslala trefnú odpoveď, o ktorú sa postarala trénerka Pia Sundhageová: "Je v poriadku byť zbabelcom, ak zvíťazíte."
Víťazné oslavy švédskych futbalistiek Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Neúctivým činom sa prezentoval aj egyptský džudista Islam El Shehaby. Po prehre v prvom kole olympijského turnaja odmietol podať ruku izraelskému reprezentantovi Orovi Sassonovi a za nešportové správanie sa, ktoré malo politický podtón, si vyslúžil aj piskot a bučanie publika. Správanie sa 34-ročného El Shehabyho bolo podľa Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v rozpore s fair play a významne narušilo ducha priateľstva i olympijské hodnoty. Jeho čin odsúdil aj Egyptský olympijský výbor a svojho reprezentanta poslal domov. 

Viackrát sa nevyznamenali ani brazílski diváci, najmä počas finále žrdkárov, ktoré senzačne ovládol domáci mladík Thiago Braz da Silva pred najväčším favoritom - Francúzom Renaudom Lavillenieom. Neférové bučanie prišlo v momente, keď mal Lavillenie pred sebou posledný pokus a ak chcel získať zlato, musel prekonať Da Silvu. Nepodarilo sa mu to - hlasné bučanie následne vystriedali obrovské ovácie. Prezidenta MOV Thomasa Bacha počínanie domáceho publika veľmi sklamalo aj pri odovzdávaní cenných kovov: "Šokujúce správanie sa divákov, ktorí vybučali Reanuda Lavillenieho na medailovom stupienku. Toto je na olympiáde neakceptovateľné."

Renaud Lavillenie Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Viac o téme: Rio de Janeiro Olympijské hry 2016
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA, independent.co.uk; VIDEO: Youtube
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy