Fantastický úspech slovenského šampióna: Tatranu sa to na šiesty pokus konečne podarilo!

Obrovská radosť hráčov PrešovaObrovská radosť hráčov Prešova Zdroj: FOTO TASR - Milan Kapusta

PREŠOV - Hádzanári Tatrana Prešov zvíťazili vo finále kvalifikačného turnaja Ligy majstrov nad slovinským tímom RK Gorenje Velenje 23:21 a postúpili do hlavnej fázy LM.

Prešovčanom sa postup podaril na šiesty pokus. Slovenský majster sa pri svojej premiérovej účasti v Lige majstrov predstaví v C-skupine. Jeho súpermi budú Naturhouse La Rioja (Špan.), HC Metalurg Skopje (Maced.), Čechovskí Medvedi (Rus.), Montpellier HB (Fr.) a Elverum Hanball (Nór.)

finále:
Tatran Prešov (SR) - RK Gorenje Velenje (Slovin.) 23:21 (12:10)

Zostava a góly Tatrana: Bražnyk, Čupryna - Rábek 7/2, M. Šárpataky, Humeňanský, Hrstka 3, D. Krok 2, Sadovyj 1, L. Urban 4, Pekár, Číp 3, Peskov 1, Vučko 1, Jankovič, Páleš 1, Carapkin

pok. hody: 2/2 - 7/3, vylúčení: 3 - 4, MK: 38. Levc (Gorenje) za hrubý faul, rozhodovali: I. Covalciuc a A. Covalciuc (obaja Mold.), 2000 divákov

Úvod zápasu o konečné prvenstvo a postup začal vyrovnane. Prešovčania síce od prvých minút viedli, ale hráči slovinského vicemajstra dokázali kontrovať. V 14. minúte Rábek prvýkrát zvýšil na rozdiel troch gólov (3:6), ale Valenje opäť znížilo. Svoj tím výrazne podržal prešovský brankár Čuprina, ktorý v prvom dejstve predviedol viacero dôležitých zákrokov a zmaril aj dve sedmičky slovinského tímu. Diváci v prešovskej Tatran handball aréne videli v prvom polčase dramatický duel s množstvom osobných súbojov. Mierne navrch mali Prešovčania, ktorí po úvodnej tridsaťminútovke viedli o dva góly - 10:12.

V úvode druhej časti zmaril Čuprina ďalší trestný hod súpera a jeho spoluhráči krátko na to pridali ďalšie dva góly - 10:14. Domáci v ďalších minútach ťažili zo štvorgólového náskoku. V 45. minúte upravil Rábek úspešnou sedmičkou na 12:16. Slovinský tím už v ďalších minútach nedokázal prehru odvrátiť, naopak Prešovčania, podporovaní domácim publikom, si už historické víťazstvo nenechali vziať. Ich náskok bol dokonca šesťgólový, ale hostia v závere dokázali znížiť na rozdiel dvoch gólov. Viac im však už Prešovčania nedovolili.

Rastislav Trtík, tréner Tatrana: "Mám dobrý pocit, že sme urobili dobrú prácu. Dva mesiace sme sa tvrdo pripravovali, hoci nám do toho prišli nejaké výpadky pre zdravotné problémy. Dnes sme dominovali v obrane, mali sme lepších brankárov a aj súpera sme mali dobre prečítaného. Bolo vidieť, že naši hráči veľmi chcú. Toto víťazstvo je o to cennejšie, že mnoho hráčov hralo so sebazaprením. Hráči dokázali, že tento tím má svoju identitu."

Radovan Pekár, spojka Tatrana: "Minulý týždeň sme sa tešili z víťazstva v Československom pohári, dnes sa radujeme z postupu do hlavnej fázy Ligy majstrov. Sezóna začína veľmi dobre. Rozbehli sme sa veľmi dobre a teraz bude dôležité to udržať a pokračovať v dobrých výsledkoch čo najdlhšie."

Oliver Rábek, spojka Tatrana: "Bol to ťažký zápas, bojovný. Každý z nás išiel na dno svojich síl. Bojovali sme srdcom a som veľmi rád, že nám to vyšlo. Mali sme úžasných fanúšikov, ktorým chcem aj touto cestou poďakovať. Verím, že to bude takto pokračovať."

Viac o téme: Tatran Prešov RK Gorenje Velenje