Tsonga aj Monfils postúpili do štvrťfinále: Na US Open prekvapivo končí Nadal!

Jo-Wilfried TsongaJo-Wilfried Tsonga Zdroj: SITA

NEW YORK - Francúzsky tenista Jo-Wilfried Tsonga nasadený ako deviaty sa stal druhým štvrťfinalistom dvojhry mužov na grandslamových US Open v New Yorku, pridal sa ku krajanovi Gaelovi Monfilsovi, porovnateľnému miláčikovi divákov po celom svete.

Finalista rovnako cenných melbournských Australian Open 2008 Tsonga v nedeľu v osemfinálovom 4. kole prekonal domáceho Jacka Socka, dvadsaťšestku podujatia, za 193 minút 6:3, 6:3, 6:7 (7), 6:2. Tridsaťjedenročný niekdajší člen Top 5 Tsonga (11.) napokon nepykal za nevyužitie jedného mečbalu na príjme v tabrejku tretieho setu.

USA už nemá zastúpenie v singli mužov. Posledným domácim šampiónom je od roku 2003 Andy Roddick. Dvadsaťtriročný Sock (27.) neodplatil Francúzovi prehru 3:6, 6:1, 6:7 (4) z vlaňajšieho antukového Madridu. Len si vyrovnal svoj osobák z Majors (Roland Garros 2015). Na "winnery" zaostal 42:54, spáchal viac nevynútených chýb - 39:32.

Tsonga je vo svojom treťom štvrťfinále v lokalite Flushing Meadows po sezónach 2011 a 2015. Na všetkých zostávajúcich Majors už bol minimálne v semifinále. V osmičke bude čeliť postupujúcemu zo súboja Novak Djokovič (Srb.-1) - Kyle Edmund (V. Brit.).

Rafael Nadal neuspel v osemfinále dvojhry na grandslamovom turnaji US Open. Dvojnásobný newyorský šampión prehral ako nasadená štvorka s Francúzom Lucasom Pouillem po vyše štvorhodinovom päťsetovom maratóne 1:6, 6:2, 4:6, 6:3, 6:7 (6). V rozhodujúcom dejstve nevyužil vedenie 4:2.

Nadal po prehre priznal, že v niektorých fázach zápasu mohol zahrať lepšie. "K stretnutiu som pristúpil tým správnym spôsobom a bojoval som do poslednej loptičky. Na postup do štvrťfinále však bolo treba spraviť niečo extra a to som dnes nedokázal. Škoda pokazeného voleja v rozhodujúcom tajbrejku. Chcel som zahrať winner, no spravil som chybu a loptička skončila v sieti," citovala slová bývalej svetovej jednotky agentúra AP.

Dvojhra mužov - 4. kolo (osemfinále):

Novak Djokovič (Srb.-1) - Kyle Edmund (V. Brit.) 6:2, 6:1, 6:4
Lucas Pouille (Fr.-24) - Rafael Nadal (Šp.-4) 6:1, 2:6, 6:4, 3:6, 7:6 (6)
Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-9) - Jack Sock (USA-26) 6:3, 6:3, 6:7 (7), 6:2
Gael Monfils (Fr.-10) - Marcos Baghdatis (Cypr.) 6:3, 6:2, 6:3

Pondelňajší program osemfinálového 4. kola dvojhry mužov (dolná polovica žrebu, zhora podľa "pavúka"):

Dominic Thiem (Rak.-8) - Juan Martín Del Potro (Arg.)
Iľja Marčenko (Ukr.) - Stan Wawrinka (Švaj.-3)