Djokovič má vyhladenú cestu do semifinále: Skrečoval už tretí súper!

Novak DjokovičNovak Djokovič Zdroj: SITA/AP

NEW YORK - Francúzsky tenista Gael Monfils sa stal prvým semifinalistom mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji US Open. V utorňajšom štvrťfinále si ako nasadená desiatka poradil s krajanom Lucasom Pouilleom suverénne v troch setoch 6:4, 6:3 a 6:3. V boji o finále sa stretne so svetovou jednotkou Srbom Novakom Djokovičom. Srbský obhajca titulu viedol po dvoch setoch nad Jo-Wilfriedom Tsongom 6:3, 6:2, v úvode tretieho Francúz vzdal pre zranenie ľavého kolena.

Monfils v zápase ani raz nestratil svoje podanie a premiérovo v kariére sa v New Yorku dostal medzi elitné kvarteto. Naposledy bol v grandslamovom semifinále v roku 2008 na Roland Garros. O osude prvého setu rozhodol jeho brejk v siedmej hre, v druhom zobral súperovi a osemfinálovému premožiteľovi Rafaela Nadala servis až dvakrát.

V druhom dejstve museli pre dážď zatiahnuť strechu na centrálnom dvorci. Monfils dominoval aj v treťom sete a bez problémov dotiahol duel do úspešného konca. V zápase dosiahol 33 víťazných úderov, z toho 13 es. "Som maximálne spokojný so svojím výkonom. Nie je ľahké hrať vo štvrťfinále na veľkom turnaji proti krajanovi. Som šťastný, že som podal takýto výkon, že som sa zlepšil na podaní," vyznal sa Monfils pre agentúru DPA.

Djokovičovi stačili na postup iba dva sety a 82 minút. Do semifinále na US Open sa prebojoval už jubilejný desiatykrát v rade. Najvyššie nasadený hráč tento rok v New Yorku zatiaľ úspešne šetrí sily, v predošlých kolách mu zápasy skrečovali Jiří Veselý aj Michail Južnyj.

"Som rád, že som jeden zápas od finále. Ako turnaj plynie, cítim sa stále lepšie. Samozrejme, tento grandslamový turnaj je pre mňa unikátny, dosiaľ nikdy som nezažil, že by mi na ceste do semifinále až traja súperi skrečovali. Želám Jo-ovi skoré uzdravenie," povedal Djokovič. Tsonga prezradil, že bolesť v kolene začal pociťovať v utorok a stále sa stupňovala. "Hneď som vedel, že je to môj koniec. Je ťažké hrať proti jednému z najlepších hráčov na svete. Aj keby ma netrápilo koleno, ťažko by som zvrátil zápas po dvoch prehratých setoch," priznal deviaty hráč "pavúka".

Dvojhra mužov - štvrťfinále:

Novak Djokovič (Srb.-1) - Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-9) 6:3, 6:2 a 15:0 - skreč, Tsonga odstúpil pre zranenie kolena
Gael Monfils (Fr.-10) - Lucas Pouille (Fr.-24) 6:4, 6:3, 6:3