Príprava na Svetový pohár priniesla svižný hokej: Drámy Česka v Rusku aj Švédov vo Fínsku

Ruský hráč Dmitrij Orlov (vpravo) sa bije s Čechom Jakubom VoráčkomRuský hráč Dmitrij Orlov (vpravo) sa bije s Čechom Jakubom Voráčkom Zdroj: TASR

HELSINKI/PETROHRAD - Hokejisti Fínska vyhrali v prípravnom zápase pred štartom Svetového pohára doma nad Švédskom 3:2 po predĺžení. Rusi si v Petrohrade poradili s Českom 4:3. Tím Európy odohrá prvé prípravné stretnutie pred SP v noci na piatok v Quebecu proti výberu mladých severoamerických hviezd.

O triumfe "Suomi" v severskom derby rozhodol 43 sekúnd pred koncom nadstavenia obranca Olli Määttä, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu zápasu. V helsinskej Hartwall aréne sa ujali vedenia Fíni zásluhou Aleksandra Barkova v 35. minúte v presilovke, už o 49 sekúnd neskôr ale zmazal manko Loui Eriksson. Švédi mali bližšie k víťazstvu v riadnom čase, keď ich v tretej časti do náskoku poslal Carl Söderberg. Duel ale do predĺženia poslal v 56. minúte Mikael Granlund a v poslednej minúte nadstavenia zariadil triumf domácich Määttä. Odvetné stretnutie oboch tímov je na programe v sobotu 10. septembra o 18.00 h v Göteborgu.

Česi odštartovali v Petrohrade sľubne a už po necelých štyroch minútach ich do vedenia poslal vydarenou strelou obranca Michal Kempný. Domáci favorit ale odpovedal ešte do prestávky gólom Artemija Panarina a v prostrednej časti získali Rusi dvojgólový náskok. Nádej pre hostí v tretej tretine vykresal vlastný gól Alexeja Marčenka pri českej presilovke, no Jevgenij Dadonov v 49. minúte upravil na 4:2. Necelé tri minúty pred koncom ešte znížil Tomáš Plekanec, ale vyrovnať sa už Čechom nepodarilo.

Stretnutie navyše nedohral skúsený český center Vladimír Sobotka, ktorý podľa portálu iDnes.cz so zranením odišiel do nemocnice, kde sa podrobí vyšetreniam. Ak by sa na SP nemohol zúčastniť, bol by po Tomášovi Hertlovi a Davidovi Krejčím už tretím útočníkom, za ktorého by musel tréner Josef Jandač hľadať náhradu tesne pred začiatkom turnaja.

Helsinki:

Fínsko - Švédsko 3:2 po predĺžení (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 35. Barkov, 56. Mikael Granlund (M. Koivu), 65. Määttä (Barkov, J. Jokinen) - 37. Eriksson (Hedman, D. Sedin), 50. Söderberg (Rakell, Landeskog), 11 634 divákov

Fínsko: Rinne - Määttä, Ristolainen, Jokipakka, Vatanen, Pokka, Lindell - J. Jokinen, Barkov, Laine - Donskoi, M. Koivu, Mikael Granlund - Lehtera, Filppula, Teräväinen - Korpikoski, Haula, Komarov

Švédsko: Markström (32. Enroth) - E. Karlsson, Ekholm, Stralman, Hedman, Hjalmarsson, Ekman-Larsson - Eriksson, H. Sedin, D. Sedin - Hörnqvist, Bäckström, F. Forsberg - Silfverberg, Krüger, Hagelin - Rakell, Söderberg, Landeskog

Petrohrad:

Rusko - Česko 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)
Góly: 19. Panarin (Šipačov, Dadonov), 26. Tarasenko (Kučerov, A. Markov), 29. Kučerov (Marčenko, Orlov), 49. Dadonov (Panarin, Šipačov) - 4. Kempný (Sobotka, M. Michálek), 47. Hanzal (Hemský, Kempný), 58. Plekanec (Polák, Palát), 6311 divákov

Rusko: Bobrovskij - Zajcev, Orlov, Nesterov, A. Markov, Marčenko, D. Kulikov - Kučerov, Kuznecov, Ovečkin - Tarasenko, Malkin, N. Kuľomin - Dadonov, Šipačov, Panarin - Namestnikov, Dacjuk, Telegin

Česko: Mrázek - Polák, Kempný, Šustr, Nakládal, Jordán, Z. Michálek - Voráček, Plekanec, Birner - Pastrňák, Hanzal, Palát - Hemský, Faksa, Frolík - Jaškin, Sobotka, M. Michálek

Viac o téme: Rusko Česko Švédsko Fínsko
  • Zdroj: TASR, SITA