Fantastický úspech pre Slovensko: Triumf v Svetovom pohári po neuveriteľných okolnostiach!

Alexander SlafkovskýAlexander Slafkovský Zdroj: SITA

TACEN - Slovenský vodný slalomár Alexander Slafkovský sa stal druhýkrát v kariére víťazom Svetového pohára medzi singlkanoistami.

Vo finále záverečného podujatia seriálu, v ktorom sa napokon predstavilo až pätnásť semifinalistov, obsadil druhú priečku a v celkovom hodnotení triumfoval o tri body pred Britom Adamom Burgessom. Strieborný olympijský medailista Matej Beňuš obsadil ôsmu pozíciu a v sezónnej klasifikácii skončil piaty, Michal Martikán po 12. mieste v Tacene celkovo 21.

Slafkovský pritom najskôr nefiguroval medzi postupujúcimi do finále, keď v semifinále obsadil 11. priečku. Organizátori však následne zistili, že na zrekonštruovanej záverečnej časti trate popraskal betón a z bezpečnostných dôvodov ju skrátili na 14 bránok so štyrmi protivodami. Na štart finálových disciplín napokon postavili až 15 pretekárov, keďže problémy mohli mať vplyv na výsledky semifinalistov z druhej polovice štartovej listiny. Aj preto dostal Slafkovský možnosť na reparát a dokonale ju využil. V cieli dosiahol druhý najrýchlejší čas 75,09 s a do konca štartového poradia ho o 64 stotín predbehol už len domáci Slovinec Benjamin Savšek.

Tridsaťtriročného reprezentanta kvárili na konci prebiehajúcej sezóny zdravotné problémy. Napriek tomu sa postavil na štart záverečných pretekov a aj vďaka rozhodnutiu jury mal možnosť zabojovať o celkové prvenstvo v SP. "Konečne. Mal som zdravotné problémy, už pred Prahou to začalo. Stále som mal zablokovaný krk a trápil ma aj chrbát. Postúpil som síce až z jedenásteho miesta, ale jury zasadla, skrátila trať a do finále som sa dostal aj ja. Chcel som svoju poslednú jazdu vydrieť zubami-nechtami, išiel som na liekoch. Som rád, že mám po sezóne, musím sa dať do poriadku," povedal po pretekoch Slafkovský.

Napriek bolesti mal po konci ročníka úsmev na tvári. Keďže olympijské hry neabsolvoval, naplno sa koncentroval na ďalšie vrcholy sezóny. V domácom prostredí mikulášskeho kanála vyhral titul európskeho šampióna a v Tacene zavŕšil ročník víťazstvom v SP. "Svetový pohár som udržal, neviem, ako by to bolo, ak by som skončil jedenásty. Našťastie, dostal som možnosť ukázať sa v najlepšom svetle. A to sa mi podarilo. Diváci boli fantastickí a som rád, že som potešil všetkých, ktorí mi držali palce. Začiatok sezóny bol vynikajúci, záver som ešte stihol vyšperkovať. Škoda, že ma trápili zdravotné problémy, ale so sezónou som spokojný," dodal Slafkovský.

Do finále postúpil vďaka rozhodnutiu jury, ktorá sa rozhodla pre uvoľnený betón skrátiť trať a nominovať až 15 pretekárov. "V semifinále som prišiel do predposlednej bránky, videl som tam obrovský valec a zľakol som sa, tak som to rýchlo strhol doprava. Buchol som tam loď a čudoval sa, ako sa to zmenilo. Potom som videl aj ostatných chalanov, ktorí tam zostali zaseknutí. Z brehu bolo vidno, že spodok je podplavený a počas našich jázd sa zmenil. Bolo to skutočne nebezpečné," dodal.

Beňuša výkon v Tacene nepotešil, vo finále sa mu nešlo ideálne. "Išlo sa trošku inak, keďže skrátili trať o štyridsať sekúnd. Musel som viac makať a nešlo mi to tak s vodou ako by malo. Osobne som si problém v závere trate vôbec nevšimol, povedali mi to až po dojazde. Francúzi to tam pokazili a podali protest, preto bolo aj 15 slalomárov vo finále," dodal Beňuš.

Úradujúci majster Európy Slafkovský si udržal prvú priečku celkovej klasifikácie, keď na piatich podujatiach nazbieral dovedna 244 bodov. Druhý skončil Brit Adam Burgess so stratou troch bodov, tretí s výraznejším odstupom Slovinec Anže Berčič. Beňuš štartoval len na štyroch pretekoch v sezóne, minulý týždeň v Prahe vyhral a v celkovom poradí skončil piaty. Martikán štartoval na dvoch pretekoch, za Ivreu a Tacen získal dovedna 98 bodov skončil 21. Talentovaný junior Marko Mirgorodský obsadil v hodnotení 28. priečku (80 b.).

Slafkovský dokonale nadviazal na triumf z roku 2012 ako aj na svojich dvoch reprezentačných kolegov a pre Slovensko vybojoval tretí triumf v C1 na SP za sebou. V roku 2014 ovládol poradie Martikán, vlani Beňuš. Doteraz sa víťazný hetrik v C1 podaril len USA vďaka Jonovi Lugbillovi v rokoch 1988-1990.

Slovenské zastúpenie chýbalo vo finále K1. Z tria Jakub Grigar, Andrej Málek a Matúš Hujsa postúpil do sobotňajšieho semifinále len tretí menovaný, no časom 76,43 s. výrazne zaostal za najlepšou desiatkou. So stratou 7,57 s. na semifinálového víťaza Petera Kauzera obsadil 28. priečku. Slovinec vyhral suverénne aj skrátené finále, na lepšie ako štvrté miesto v poradí SP mu to však nestačilo. Víťazom sa stal Francúz Mathieu Biazizzo s 224 bodmi. Najlepší zo Slovákov Jakub Grigar, ktorý sa neprebojoval z kvalifikácie v Tacene do semifinále, obsadil 13. pozíciu.

C1: 1. Benjamin Savšek (Slov.) 74,45 s. (0 tr. sekúnd), 2. Alexander SLAFKOVSKÝ (SR) +0,64 (0), 3. Casey Eichfeld (USA) +2,45 (0), 4. Adam Burgess (V.Brit.) +2,60 (0), 5. Pierre-Antoine Tillard (Fr.) +2,77 (0), 6. Nicolas Peschier (Fr.) +3,17 (0) ... 8. Matej BEŇUŠ (SR) +3,35 (0), 12. Michal MARTIKÁN (SR) +10,55 (0)

celkové poradie v SP: 1. SLAFKOVSKÝ 244, 2. Burgess 241, 3. Anže Berčič (Slov.) 205, 4. Savšek 200, 5. BEŇUŠ 197, 6. Tillard 194 ... 21. MARTIKÁN 98, 28. Marko MIRGORODSKÝ (SR) 80

K1: 1. Peter Kauzer (Slov.) 69,89 (0), 2. Bradley Forbes-Cryans (V.Brit.) +0,28 (0), 3. Kazuja Adači (Jap.) +2,49 (0), 5. Mathieu Biazizzo (Fr.) +4,26 (4), 5. Martin Albreht (Slov.) +5,30 (2), 6. Janos Peterlin (Slov.) +6,33 (2) ... po semifinále 28. Matúš HUJSA (SR) 76,43 ...  po kvalifikácii 54. Andrej MÁLEK (SR) 114,44 (4), 65. Jakub GRIGAR (SR) 172,14 (52)

celkové poradie v SP: 1. Biazizzo 224, 2. Vít Prindiš (ČR) 222, 3. Forbes-Cryans 211, 4. Kauzer 210, 5. Sebastian Schubert (Nem.) a Ondřej Túnka (ČR) po 203 ... 13. GRIGAR 142, 29. Martin HALČIN (SR) 99, 40. MÁLEK 63, 44. HUJSA 49

C1 ženy: 1. Kimberley Woodsová (V.Brit.) 85,40 (0)2. Jessica Foxová (Aus.) +0,92, 3. Mallory Franklinová (V.Brit.) +4,06 (2), 4. Viktoria Wolffgardtová (Rak.) +8,88 (2), 5. Eilidh Gibsonová (V.Brit.) +9,91 (2), 6. Jasmine Royleová (V.Brit.) +11,69 (2) ... 9. Simona GLEJTEKOVÁ (SR) +42,38 (2)

celkové poradie v SP: 1. Franklinová 307, 2. Woodsová 302, 3. Foxová 285, 4. Wolffhardtová a Claire Jacquetová (Fr.) 198, 6. Nuria Vilarrublová (Šp.) 195 .. 10. GLEJTEKOVÁ 120, 26. Soňa STANOVSKÁ (SR) 44, 32. Simona MACEKOVÁ (SR) 23, 39. Monika ŠKÁCHOVÁ (SR) 6

Viac o téme: Michal Martikán Matej Beňuš Alexander Slafkovský