Vysnívaná sezóna Škantárovcov: Rok ukončili ďalším zlatom

Slovenskí deblisti Ladislav a Peter Škantárovci finišujú ako prví vo finálovej jazde v kategórii C2 mužovSlovenskí deblisti Ladislav a Peter Škantárovci finišujú ako prví vo finálovej jazde v kategórii C2 mužov Zdroj: TASR/Michal Svítok

TACEN - Slovenskí deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci zakončili sezónu víťazstvom na záverečnom podujatí Svetového pohára v slovinskom Tacene. Úradujúci olympijskí víťazi predviedli v nedeľu na skrátenej trati dve dominantné jazdy a vo finále triumfovali časom 80,45.

V celkovom hodnotení seriálu SP obsadili piatu priečku. Druhá slovenská loď v zložení Tomáš Kučera, Ján Batík skončila vo finále C2 ôsma, v konečnom poradí celkovo desiata. Kajakárka Jana Dukátová ukončila sezónu 12. miestom a v konečnej klasifikácii si udržala tretiu pozíciu.

Škantárovci potvrdili vynikajúcu formu, keď po minulotýždňovom víťazstve na podujatí SP v Prahe nenašli súpera ani v Tacene. Už v semifinále predviedli suverénnu jazdu s časom 78,99 a pred druhým francúzskym duom Pierre Picco, Hugo Biso mali k dobru až 5,21. Vo finále sa vydali na skrátenú trať ako poslední v poradí a hoci v prvej polovici na priebežných lídrov Nicolasa Scianimanica s Hugom Cailholom stratili, v tej druhej výrazne zrýchlili a napokon triumfovali o 1,81 s. V celkovom hodnotení SP získali dovedna 222 bodov a skončili piati. Víťazmi sa s počtom 253 bodov stali Picco s Bisom.

Organizátorov finále SP v Tacene zradil zrekonštruovaný areál divokej vody. Už v sobotu dopoludnia sa počas jázd mužskej C1 uvoľnil betón a záver trate nebol zjazdný. Aj v nedeľu sa z tohto dôvodu išlo len na skrátenej vode, ktorá je v slovinskom stredisku náročná. "Tacen je veľmi nevyspytateľný. Videli sme to na tréningoch, nejazdilo sa nám zle, ale veľakrát sa tu voda dokáže zmeniť. Vo finále sme urobili nejaké chyby na začiatku, v trojke a štvorke bránke nás nechytilo tak, ako sme chceli. Snažili sme sa to dobehnúť a mali sme aj šťastie, že sa nám voda otvorila. Zamakali sme, zabojovali a sme radi, že sa nám to podarilo dobehnúť. Dali sme fantastický čas, prevláda spokojnosť," zhodnotil po pretekoch Ladislav Škantár.

Jeho bratranec Peter dodal: "Ladili sme formu na olympiádu a v prvých pretekoch Svetového pohára to ešte nebolo ono. Tam vyhrali iní. Sme radi, že po olympiáde sme si udržali skvelú formu a že sa nám podarilo vyhrať posledné dve kolá. Potvrdili sme našu výkonnosť a ukázali sme, čo je v nás." Po zlatom olympijskom úspechu Škantárovcov prišli víťazstvá na SP v Prahe i Tacene a celkové piate miesto v hodnotení seriálu. "Naša vysnívaná sezóna, na sto percent sme si všetko splnili. Potrebujeme oddych, chceme byť s našimi rodinami a regenerovať," dodal Ladislav Škantár.

Jane Dukátovej naopak nevyšli záverečné preteky SP v sezóne. V semifinále ju obral o postup do finále dotyk s bránkou číslo desať, pre ktorý obsadila v cieli dvanástu priečku so stratou 3,87 s na Rakúšanku Corinnu Kuhnleovú. Ak by Dukátová neťukla, do finále by sa zmestila ako siedma najrýchlejšia semifinalistka v poradí. Ďalšie dve Slovenky Elena Kaliská a Michaela Haššová skončili svoje účinkovanie v Tacene už v rozjazdách.

Vo finále ženskej K1 v nedeľu triumfovala Austrálčanka Jessica Foxová. V cieli mala k dobru 2,28 na Kuhnleovú a 2,39 na tretiu Britku Fionu Pennieovú. Ani dvojnásobný počet bodov za nedeľňajšie víťazstvo však Foxovej nestačilo na celkový triumf. Nemka Ricarda Funková skončila vo finále štvrtá a získala ich dostatok na to, aby si udržala líderské postavenie. Dovedna ich nazbierala 306, Foxová "len" 290. Tretiu priečku obsadila Dukátová s 233 bodmi.

výsledky finále SP v Tacene:
C2: 1. Ladislav ŠKANTÁR, Peter ŠKANTÁR (SR) 80,45 s. (0 tr. sekúnd), 2. Nicolas Scianimanico, Hugo Cailhol (Fr.) +1,81 (0), 3. Pierre Picco, Hugo Biso (Fr.) +1,98 (0) ... 8. Tomáš KUČERA, Ján BÁTIK (SR) +5,06 (0)

konečná klasifikácia SP: 1. Picco, Biso 253 b., 2. Scianimanico, Cailhol 239, 3. Pierre-Antoine Tillard, Edern Le Ruyet (Fr.) 236 ... 5. ŠKANTÁROVCI 222, 10. KUČERA, BÁTIK 130, 20. Peter HOCHSCHORNER, Pavol HOCHSCHORNER (SR)

K1 žien: 1. Jessica Foxová (Aus.) 77,55 s. (0), 2. Corinna Kunhelová (Rak.) +2,28 (0), 3. Fiona Pennieová (V.Brit.) +2,39 (0) ... po semifinále 12. Jana DUKÁTOVÁ (SR)

konečná klasifikácia SP: 1. Funková 306, 2. Foxová 290, 3. DUKÁTOVÁ 233 ... 41. Kristína NEVAŘILOVÁ (SR) 43, 43. Elena KALISKÁ (SR) 38, 67. Michaela HAŠŠOVÁ (SR) 4

Viac o téme: Ladislav a Peter Škantárovci