Obrovský súboj do samého konca: Varga siahal na piaty titul majstra sveta!

Richard VargaRichard Varga Zdroj: SITA

COZUMEL - Richard Varga nepridal do svojej jagavej zbierky piaty titul majstra sveta v akvatlone. Slovenský reprezentant získal striebornú medailu v mužskej kategórii "elite" na šampionáte v mexickom Cozumeli. Úradujúci majster sveta z amerického Chicaga sa musel skloniť pred Britom Alistairom Brownleem, ktorý nedávno v Riu de Janeiro získal aj olympijské zlato v triatlone. Bronz si vybojoval Američan Tommy Zaferes.

V Cozumeli absolvovali účastníci majstrovstiev sveta v akvatlone objemy 2,5 km beh - 1 km plávanie - 2,5 km beh. Varga bol po plaveckej časti na čele pretekov, ale v cieli záverečného behu napokon prehral o 5 sekúnd so svojím tréningovým partnerom A. Brownleem. Tretí skončil Američan Tommy Zaferes, rovnako ako Varga pravidelný účastník šampionátov v akvatlone. Úvodný beh na 2,5 km podľa predpokladov najlepšie vyšiel Brownleemu (6:53 min), pričom Varga za ním zaostal o 33 sekúnd. Dvadsaťsedemročný Bratislavčan dlhodobo sa pripravujúci v Anglicku však všetko dohnal v plaveckej časti (absolvoval ju ako jediný pod 12 minút), po ktorej bol už na čele pretekov, ale len s minimálnym náskokom pred Britom Brownleem. Ten ho napokon v behu zdolal o 10 a celkovo o 5 sekúnd.

"Som šťastný, že som prišiel do cieľa druhý, hneď za dvojnásobným olympijským víťazom. Striebro dnes znamená skoro toľko ako zlato," napísal sedemnásobný top triatlonista roka SR na sociálnej sieti Facebook.

Svoje štyri zlaté medaily z MS v akvatlone získal R. Varga v poradí Budapešť 2010, Auckland 2012, Londýn 2013 a Chicago 2015. Vďaka štyrom titulom majstra sveta vlani osamel na čele historického rebríčka úspešnosti, kde bol predtým prvý spoločne s Britom Richardom Stannardom a Novozélanďanom Shaneom Reedom.

Majsterkou sveta v ženskej kategórii "elite" sa stala Ruska Maria Šorecová (33:12 min) pred krajankami Anastasiou Abrosimovovou (34:09) a Valentinou Zapatrinovou (34:16). V kategórii do 23 rokov štartovala aj Slovenka Ivana Kuriačková, ktorá obsadila tretie miesto. Víťazkou sa stala Ruska Anastasia Gorbunovová, ale predstavili sa iba 3 pretekárky. Celkovo bez rozdielu kategórii medzi ženami bola Kuriačková desiata z jedenástich akvatlonistiek v cieli.

Výsledky - streda - MS v akvatlone:

Muži "elite" (2,5 km beh + 1 km plávanie + 2,5 km beh): 1. Alistair Brownlee (V. Brit.) 28:58 min, 2. Richard Varga (SR) 29:03, 3. Tommy Zaferes (USA) 29:18, 4. Dmitrij Poľanskij (Rus.) 29:26, 5. Steffen Justus (Nem.) 29:41, 6. Crisanto Grajales (Mex.) 29:48

Ženy "elite" (2,5 km beh + 1 km plávanie + 2,5 km beh): 1. Maria Šorecová 33:12 min, 2. Anastasia Abrosimovová 34:09, 3. Valentina Zapatrinová (všetky Rus.) 34:16

Ženy do 23 rokov (2,5 km beh + 1 km plávanie + 2,5 km beh): 1. Anastasia Gorbunovová (Rus.) 34:39 min, 2. Severine Bouchezová (Kan.) 35:11, 3. Ivana Kuriačková (SR) 36:23.

Viac o téme: Richard Varga