Olympijské gesto bežca z Etiópie obletelo svet: Nečakaný zvrat príbehu a smútok v srdci!

Feyisa Lilesa a jeho protestné gestoFeyisa Lilesa a jeho protestné gesto Zdroj: SITA

NEW YORK - Strieborný maratónec z olympijských hier v Riu Feyisa Lilesa, ktorý sa kvôli politickému gestu v cieli pretekov bojí vrátiť domov do Etiópie, našiel dočasný domov v Spojených štátoch.

Vďaka zvláštnym vízam tam môže trénovať a pretekať do januára. Aj keď sa mu cnie po manželke a dvoch malých deťoch, svoje rozhodnutie podporiť svoj kmeň Oromo neľutuje. "Keby som len prevzal medailu a vrátil sa do Etiópie, ľutoval by som toho najviac v živote. Chcel som byť hlasom príbehu, ktorému sa nedostáva pozornosti," povedal Liles v rozhovore pre agentúru AP.

Keď pred necelým mesiacom prebiehal cieľom v Riu, skrížil ruky nad hlavou na protest proti násiliu, ktorého sa vláda v Etiópii dopúšťa na Oromoch, ktorí sú pritom so 40 miliónmi ľudí najpočetnejšou etnickou skupinou v krajine.

Etiópska vláda síce vyhlásila, že sa dvadsaťšesťročný vytrvalec môže bez obáv vrátiť domov a dostane sa mu slávnostného prijatia, Lilesa tomu ale príliš neverí. "Zvyčajne to, čo vláda hovorí a robí, sú úplne odlišné veci. Až sa pomery v Etiópii zmenia, zmení sa režim a ľudia budú konečne slobodní, teším sa, že sa vrátim a znovu sa uvidím s mojimi ľuďmi. A budem žiť s rodinou v mieri," uviedol bežec, ktorý má tiež bronz z maratónu na majstrovstvách sveta v roku 2011.

Vzhľadom na to, že na olympijských hrách sú politické prejavy zakázané, zaoberal sa jeho počínaním MOV. "Prišli a pýtali sa ma, čo to bolo za gesto. Vysvetlil som im to. Chápali ma," povedal Liles.

Jeho gesto napodobňujúce spútané ruky medzitým zopakoval na konci augusta pri víťazstve na maratóne v Québecu Ebisa Ejigu a teraz na paralympijských hrách v Riu aj ďalší etiópsky bežec Tamir Demisse, ktorý získal striebro na 1500 metrov. "Dáva mi to nádej. Idú v mojich stopách a dávajú najavo svoje stanovisko: 'Dosť!'" Povedal Liles, ktorý nemá v pláne žiadať v USA o politický azyl.

Starosť si robí o rodinu. Manželku, ktorej brat bol pred ôsmimi mesiacmi pri protivládnych protestoch zatknutý a odvtedy je nezvestný, päťročného syna a trojročnú dcéru. "Čo keď sa ukáže, že manželkin brat bol jedným z tých, ktorých zabili. Čo si žena počne? Nie som tam, aby som jej pomohol a utešil ju," uviedol Liles. Podľa správ aktivistov prišlo od vlaňajšieho novembra pri protestoch o život vyše 400 ľudí.

Viac o téme: Feyisa Lilesa Etiópia
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy