Famózni volejbalisti: Turnaj na ceste na európsky šampionát zvládli bez straty bodu!

Víťazné oslavy slovenských volejbalistovVíťazné oslavy slovenských volejbalistov Zdroj: svf.sk

POPRAD - Slovenskí volejbaloví reprezentanti vyhrali v Poprade vo svojom záverečnom zápase na prvom turnaji 2. kola kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2017 nad Chorvátskom v dramatickom zápase 3:1 a urobili tak výrazný krok k postupu na šampionát. Po úvodnom turnaji majú na konte tri víťazstvá a plný počet deväť bodov, čím si pred turnajom v chorvátskom meste Rovinj vytvorili výbornú východiskovú pozíciu.

Úvod patril Chorvátom, ktorí viedli 5:2. Slováci sa do varu dostávali pomaly a hoci dvakrát znížili na rozdiel dvoch bodov, urobili zbytočné chyby a hostia vyhrávali 12:9. Nad sieťou úradoval Bencz a keď sa k nemu pridal kapitán Kohút, bolo už len 12:13. Balkánci si dlho udržiavali mierny náskok, ale potom slovenskí volejbalisti vďaka šťastnému bodu Mikulu vyrovnali na 18:18. Do koncovky išli Slováci s náskom jedného bodu - 21:20. Potom prišiel na servis Ondrovič, hostia si neprihrali a Kohút blokom zariadil brejk - 22:20. Záver set Slováci ovládli a blokom ho ukončil nahrávač Branislav Skladaný - 25:21.

Druhý set sa začal podobne ako prvý. Chorváti mali lepší vstup, vyhrávali 8:6 a 12:9. Slováci sa snažili o vyrovnanie, ale súper pri podaní svojej najväčšej hviezdy Omrčena odskočil už na 13:9. Tréner Palgut sa rozlet Chorvátov pokúsil zastaviť timeoutom. Po nepodarenom útoku Patáka narástol náskok hráčov v modrom na päť bodov - 11:16. Chorváti mali v týchto momentoch jasne navrch a po Sedlačkovom útoku viedli už 20:13. Slovákom to nešlo a druhý set, vôbec prvý na turnaji, prehrali 18:25.

V úvode tretieho dejstva sa oba tímy striedali v tesnom vedení, prvýkrát odskočili na dva body Slováci po ulievke Bencza - 8:6. Chorváti vyrovnali na 12:12 a išlo sa odznovu. Po Patákovom ese sa do mierneho trháku dostali opäť domáci a viedli 16:14. Chorváti však bleskovo vyrovnali na 17:17 a dráma pokračovala. Po Kohútovom bloku boli Slováci opäť bližšie k zisku tretieho setu - 19:17. V koncovke narobil servisom problémy Kohút a bolo už 22:19. Ani to však nestačilo, pretože Chorváti pri servise striedajúceho Močiča otočili na 23:22 vo svoj prospech. V dráme Slováci otočili na 24:23 a napokon druhý setbal využili blokom Bencza - 26:24.

V štvrtom sete mali Slováci náskok 2:0 a potom 5:3, ale po ese Galiča prehrávali 5:6. Hostia potom získali dva brejky a viedli 13:10. Slováci sa dostali do hry a po bloku Ondroviča znížili na 14:16. Potom netrafil ihrisko Omrčen, parádny blok predviedol Paták a bolo vyrovnané 16:16. Slováci sa dostali na koňa a po ďalšom bloku po dlhom čase viedli - 18:17. Atmosféra gradovala a výborní fanúšikovia tlačili domácich k víťazstvu. Po dvoch Mikulových útokoch k tomu boli bližšie, keď vyhrávali 21:19. Omrčen delovým servisom narobil problémy, ale Mlynarčík zastavil skvelým blokom kontru hostí a Slováci si udržali tesný náskok. V závere ešte Chorváti tlačili, ale Slováci odolali, štvrtý set vyhrali 25:22 a celý duel 3:1.

Slovensko - Chorvátsko 3:1 (21, -18, 24, 22)
Zápas trval: 113 minút. Rozhodovali: Šikanjič (Licht.) a Krtička (ČR), 950 divákov.

SR: Bencz 20, Paták 17, Skladaný 2, Kohút 9, Prešinský 4, Mikula 4, liberá Kubš a Turis (Ondrovič 5, Končal 0, Mlynarčík 2, Halanda 1, Ludha 0). Tréner: M. Palgut.

Chorvátsko: Djirlič 10, Krnič 0, Sedlaček 13, Mihalj 7, Omrčen 21, Galič 12, liberá Sarčevič a Mrakužič (Zelenika 0, Andrič 0, Močič 1, Šestan 0). Tréner: I. Šimunčič.

Miroslav Palgut, tréner SR: "Dosiahli sme to, čo sme chceli. Vyhrali sme všetky zápasy za tri body, čo je veľmi dôležité. Môžeme pokojnejšie cestovať do Chorvátska, kde chceme potvrdiť pozíciu lídra a dúfam, že sa nám to podarí. Po prvom turnaji sme na čele, veľmi dôležitý bude hneď prvý zápas v Chorvátsku proti Lotyšom, ktorý nás čaká vo štvrtok. Dnes sme sa trápili v niektorých herných činnostiach, nefungovalo podanie, ale ukázali sme veľkú morálku a víťazstvo sme vybojovali. Chorváti hrali veľmi dobre, im sa lepšie hrá proti našim vysokým blokom, ale v závere sme ich ublokovali a to rozhodlo."

Izrael - Lotyšsko 1:3 (-18, 20, -20, -19)