VIDEO Chárov gól to celé začal: Dramatický šláger Výberu Európy s Českom rozhodlo predĺženie

Marián Hossa a český brankár Petr MrázekMarián Hossa a český brankár Petr Mrázek Zdroj: TASR

MONTREAL - Hokejisti Tímu Európa zvládli aj svoj druhý zápas na Svetovom pohári v kanadskom Toronte a výrazne sa priblížili k postupu do semifinále prestížneho turnaja. V pondelňajšom stretnutí zdolali Českú republiku 3:2 po predĺžení a so štyrmi bodmi figurujú priebežne na prvom mieste tabuľky A-skupiny.

Prvá tretina mala opatrnejší priebeh a tímy sa spoliehali najmä na pevné obrany. Aj keď prvá veľká šanca prišla už v 38. sekunde - Voráček našiel šikovným pasom v dobrej pozícii M. Michálka, no ten prestrelil Halákovu bránku - ďalšie už príliš nepribúdali. Európania si od 2. minúty zahrali prvú presilovku, aktívni boli Gáborík i Hossa, ale ich strely Mrázkovi príliš práce nenarobili. Na konci štvrtej minúty sa dostal k ohrozeniu českej bránky aj tretí slovenský útočník v tíme Tatar, ani on neuspel. Postupne mali viac z hry českí hokejisti, k čomu im výrazne pomohli dve presilovky krátko po sebe. Ani počas z nich však v ofenzíve príliš nepredviedli. Kostrbaté kombinácie a strely z nepripravených pozícii súperovi problémy nenarobil. Nebezpečné boli len dve akcie Hanzala, keď najprv vyslal šikovný teč a potom si na jeho zadovku nikto zo spoluhráčov nenakorčuľoval. Väčší náboj dostal zápas až v záverečnej päťminútovke úvodnej tretiny a to najmä zásluhou aktívnych Európanov, ktorí sa čoraz viac odhodlávali k ofenzívnym výpadom. V tejto fáze prišla aj najväčšia šanca dovtedajšieho priebehu. V 19. minúte zakombinoval elitný útok Európy, Kopitar priťukol do čistej šance Chárovi, no ten z ľavého kruhu nechal vyniknúť Mrázeka.

Marián Hossa a český Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR

Európania odštartovali druhú časť dvomi presilovkami a Čechov dostali pod obrovský tlak. V úvodnej mali obrovské šance Gáborík a hlavne Draisaitl, no opäť úradoval výborný Mrázek. Ten si poradil aj s trestným strieľaním Kopitara po tom, čo Kempný vyhodil rukou puk z bránkoviska. Tím Európy na ľade jednoznačne dominoval a od gólu ho delil už len Mrázek. Ten si v 27. poriadne zavaril, keď mu Bellemareho nahodenie takmer prepadlo do siete, no v spolupráci s Nakládalom situáciu zvládol. Vzápätí mu pri strele Hossu pomohla žŕdka a po "nemeckej" akcii Dreiseitla s Ehrhoffom, druhý menovaný namieril len do stredu bránky. Jeho nepriestrelnosť sa skončila až v 31. minúte. Tím Európy pokračoval vo veľkom tlaku, Mrázek na moment prišiel o hokejku, čo využil pohotovou strelou od mantinelu Zdeno Chára - 0:1. Česi okamžite po inkasovanom góle zvýšili pohyb a aktivitu smerom dopredu. Neprešla ani minúta a mohlo byť vyrovnané, keď po Jordánovom nahodení poskakoval puk na bránkovej čiare, no Seidenberg ho stihol vyhodiť do bezpečia. V 34. minúte však už kapituloval aj Halák. Po chybe v strednom pásme sa dostal k puku rýchly Voráček, ktorý strelou švihom vyrovnal na 1:1.

Tomáš, Tatar, Peter Mrázek, Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP

Európania dostali ideálnu šancu zlomiť zápas na svoju stranu v úvode tretieho dejstva, keď Jordán vyhodil puk na tribúnu a súperovi tak ponúkol 64-sekundovú presilovku o dvoch hráčov. Gól mal na hokejke Josi, no pri jeho tutovke sa vyznamenal ležiaci Mrázek, ktorý zázračne stihol zasiahnuť lapačkou. Český brankár si však vybral svoju slabú chvíľku v 43. minúte, keď podcenil Zuccarellovu strelu od ľavého mantinelu a tá mu prepadla za chrbát - 1:2. Pri góle si pripísal asistenciu Halák. Čechov však dostal späť do zápasu absolútne zbytočný faul Vaneka v útočnom pásme, po ktorom roztočili presilovkový kolotoč, na ktorého konci vyrovnal Hanzal na 2:2. V ďalšom priebehu si oba tímy vypracovali niekoľko výborných šancí na gól, ale ani jeden brankár už za svoj chrbát puk nepustil.

Dennis Seidenberg, Jaroslav Halák Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP

Zápas tak pokračoval predĺžením troch proti trom. Úvodnú šancu mal Voráček, na druhej strane nebezpečne pálil Gáborík. O triumfe tímu Európy nakoniec rozhodol v 63. minúte Draisaitl, ktorý premenil samostatný nájazd, do ktorého ho vysunul Zuccarello - 3:2.

ČR - Tím Európa 2:3 pp (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)
Góly: 34. Voráček (Jordán, M. Michálek), 49. Hanzal (Sobotka, Hemský) - 31. CHÁRA (Vanek, Bellemare), 43. Zuccarello (HALÁK), 63. Draisaitl (Zuccarello). Strely na bránku: 30:41. Rozhodcovia: Furlatt, Sutherland - Miller (všetci Kan.), Murphy (USA), vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 8574 divákov.

Česko: Mrázek - Šustr, Nakládal, Polák, Kempný, Z. Michálek, Jordán - Hemský, Plekanec, Palát - Voráček, Hanzal, M. Michálek - Pastrňák, Sobotka, Červenka - Birner, Jaškin, Frolík

Tím Európa: HALÁK - Josi, Seidenberg, SEKERA, CHÁRA, Streit, Ehrhoff - HOSSA, Kopitar, TATAR - Zuccarello, Nielsen, GÁBORÍK - Niederreiter, Draisaitl, Rieder - Hansen, Bellemare, Vanek

Tím Európa odohrá svoj posledný zápas A-skupiny vo štvrtok 22. septembra o 02.00 SELČ proti favorizovanej Kanade. Česko sa stretne o deň neskôr s USA. Ešte predtým je na programe vzájomný súboj zámorských veľmocí (21. septembra, 02.00 h).