VIDEO Výber Európy dostal výprask, Hossov gól nestačil: Kanada má najlepšie mužstvo!

Jaroslav HalákJaroslav Halák Zdroj: SITA

TORONTO - Hokejisti Tímu Európa so šiestimi Slovákmi narazia v semifinále Svetového pohára na Švédov. Rozhodlo o tom ich záverečné vystúpenie v A-skupine, v ktorom podľahli favorizovanej Kanade 1:4 a v tabuľke obsadili konečnú druhú priečku. V úvodnom semifinále nastúpi domáca reprezentácia v nedeľu o 1.00 SELČ proti výberu Severnej Ameriky alebo Rusku, duel Švédsko - Tím Európa je následne na programe o 19.00.

Jediný európsky gól proti Kanade strelil v 25. minúte slovenský reprezentant Marián Hossa. Výborný výkon podal aj do tretice na turnaji brankár Jaroslav Halák, ktorý pri dominantnej streleckej produkcii súpera (46:20) kryl napriek štyrom inkasovaným gólom ďalších 42 pokusov. Jeho náprotivok Corey Crawford si pri premiérovom štarte za "javorové listy" pripísal 19 úspešných zákrokov.

Kanada - Európa 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Góly: 5. Crosby (Bouwmeester), 20. Toews (Duchene), 35. Toews (Couture), 58. Couture (Toews, Vlasic) - 25. Marián Hossa (Kopitar, Ehrhoff)
Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 18 926 divákov

Kanada: C. Crawford - Doughty, Muzzin, Burns, Vlasic, Bouwmeester, Pietrangelo - P. Bergeron, Crosby, Marchand - Stamkos, C. Giroux, Tavares - Perry, Toews, Couture - Duchene, R. O'Reilly, J. Thornton

Výber Európy: Halák - Chára, Sekera, Sbisa, Josi, Ehrhoff, Streit - Marián Hossa, Kopitar, Tatar - Zuccarello, F. Nielsen, Gáborík - Niederreiter, Draisaitl, Rieder - Hansen, Bellemare, Vanek

Až na niekoľko vydarených striedaní európskeho výberu patrila prvá tretina štatisticky aj herne Kanaďanom. Na Reiderov nepresný blafák v rýchlom úniku zareagovali gólovo v 5. minúte, keď sa po Bouwmeesterovom nahodení od modrej presadil spoza bránky Crosby. Potom sa dostala k slovu aj Európa, z dvoch výborných striedaní ale vyrovnanie nevyťažila a opäť sa musela brániť. Halák sa najskôr vytiahol pri Stamkosovej otočke a pokuse zblízka na lapačku, následne po famóznom presune zabránil betónom v radosti Marchandovi, ktorý mal pred sebou odkrytú bránku. V záverečnej minúte však prišla chyba slovenského brankára. V rozohrávke "prihral" puk priamo forčekujúcemu Ducheneovi na ľavom mantineli a ten ho naservíroval na hokejku Toewsa - 2:0.

Jaroslav Halák Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Úvodné minúty druhej tretiny patrili Európanom. Hossa z ľavého rohu už do kombinácie nešiel, účelne poslal puk po ľade na Crawforda a od jeho betónu sa šťastne odrazil za čiaru. Zvýšeným pohybom a lepším vykrývaním stredného pásma vyrovnal outsider hru, pričom Kanadu pustil v úvodných desiatich minútach dejstva len k trom strelám na Haláka. Pribrzdilo ho až nešťastné štvorminútové oslabenie pri vylúčení Sekeru, v ktorom "javorové listy" obnovili svoju dominanciu a po ďalšom smolnom momente odskočili na dva góly. Josi ako posledný európsky hráč na útočnej modrej zlomil hokejku a Toews v prečíslení s prehľadom prekonal Haláka - 3:1.

Ofenzívna snaha nechýbala európskemu tímu ani v úvode tretej tretiny. V 45. minúte ju mohol korunovať kontaktným gólom Bellemare, ale po Hansenovej prihrávke na strelu z prvej trafil len do žŕdky Crawfordovej bránky. Po preradení Gáboríka k Hossovi a Kopitarovi sa podarilo elitnej formácii zavrieť kanadskú päticu v obrannom pásme, no dobre vykrytý priestor pred bránkou zamedzil ohrozeniu z dobrej streleckej pozície. Stretnutie gólovo uzavrel v 58. minúte Couture, keď mu vyrazený puk pripravil na hokejku Toews.

Marián Hossa, autor jediného gólu Tímu Európa: "Boli lepší, je to najlepšie mužstvo na turnaji. My sme mali nejaké šance, ale bohužiaľ, proti nim sa hrá veľmi ťažko. Pri niektorých góloch sme síce mali smolu, ale očividne nás prestrieľali, a to hovorí za všetko. Proti Švédom sme už hrali v príprave, nič to však neznamená. Vieme, akú majú silu. Bude to úplne iný zápas."

Viac o téme: Jonathan Toews Marián Hossa Kanada Tím Európa
  • Zdroj: TASR, SITA