VIDEO Sagan po záverečnej etape poriadne nahnevaný: Nerozumiem tomu, je to nefér!

Peter Sagan na Eneco Tour Peter Sagan na Eneco Tour Zdroj: facebook - Eneco Tour

GERAARDSBERGEN - Víťazom cyklistických pretekov Eneco Tour 2016 sa stal Holanďan Niki Terpstra (Etixx-QuickStep). Poslednú 7. etapu dlhú 197,8 km rozhodol vo svoj prospech po ataku v cieľovom kopci 29-ročný Nór Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), Terpstra prišiel do cieľa na druhom mieste. Peter Sagan skončil so stratou 47 sekúnd na šiestom mieste a do cieľa prišiel so skupinkou prenasledovateľov.

Slovenský jazdec si na podujatí pripísal dva etapové triumfy a jedno tretie miesto. V konečnom poradí mu patrí tretia priečka a jazdec tímu Tinkoff sa navyše teší z víťazstva v bodovacej súťaži. Pozíciu lídra sa nepodarilo udržať v posledný deň Austrálčanovi Rohanovi Dennisovi (BMC), ktorý vo finále spadol, musel vymeniť bicykel a stratil cenný čas.

"V posledný deň to bola veľmi ťažká etapa, počasie bolo škaredé, ale som veľmi šťastný, že som nespadol. Napokon som skončil tretí, ale bojovať proti všetkým je veľmi náročné. Chcel som sa dostať naspäť do vedúcej skupiny, ale nikto nechcel so mnou spolupracovať. Tak to je, čo môžem robiť? Je to cyklista, je to nefér, robím len to najlepšie, čo viem. Každý jazdil tak, aby nevyhral, aby bol zdolaný a tomuto nerozumiem. Je to súčasť cyklistiky," povedal v cieli Peter Sagan. "Preteky Eneco Tour majú špeciálne miesto v cyklistike a vyhrať ich znamená perfektný pocit," dodal víťazný Terpstra.

V prvej polovici etapy, ktorá sa takmer celá išla po rovine, sa dlho nedokázal vytvoriť únik, pelotón likvidoval všetky pokusy. Až po 70 km sa dopredu dostala skupina deviatich jazdcov vrátane víťaza posledných dvoch ročníkov Tima Wellensa z tímu Lotto Soudal. Utečenci mali po polovici etapy náskok 2:40 min. Po prvom prejazde obávaného 1100 m dlhého stúpania Muur van Geraardsbergen s priemerným sklonom 8,7 %, na ktorom sa v nedeľu aj finišovalo, to bolo už menej ako 2 minúty. Šesťdesiat kilometrov pred cieľom disponovala vedúca skupina náskokom už len 50 sekúnd, o niekoľko momentov neskôr začali na cyklistov padať dažďové kvapky.

Náskok úniku rýchlo klesal a Wellens sa rozhodol, že to skúsi sám. O malú chvíľu nastala katastrofa pre lídra pretekov Dennisa, ktorý sa na mokrej vozovke dostal do kolízie s iným jazdcom, spadol, zničil bicykel a mohol sa rozlúčiť s celkovým víťazstvom. Medzitým pelotón dostihol Wellensa a začínalo sa odznova. Šancu zacítil Bob Jungels, vpredu boli aj André Greipel, Edvald Boasson Hagen či Niki Terpstra. Skupina prenasledovateľov s Petrom Saganom mala 40 km pred koncom manko 18 sekúnd. Dennis strácal 1:34 min.

Siedmi utečenci spolupracovali, 27 km pred páskou mali k dobru pol minúty. V poslednom kompletnom prejazde cez Muur van Geraardsbergen sa únik mierne rozdelil, na čele boli už len piati jazdci, neskôr odpadol aj Jungels. Na zlatom kilometri si 9 bonusových sekúnd za tri víťazstvá pripísal Terpstra, Saganova skupina 20 km pred cieľom zaostávala o 35 sekúnd, o necelých 5 km to bolo už 50 sekúnd. O víťazstvo sa napokon pobila trojica Terpstra, Boasson Hagen a Naesen. Z etapového prvenstva sa tešil Boasson Hagen, celkový triumf si vybojoval Terpstra.

Viac o téme: Peter Sagan Eneco Tour