Paráda: Slovenskí volejbalisti si v Chorvátsku vybojovali postup na európsky šampionát!

Slovenskí volejbalisti oslavujú postup na ME
Slovenskí volejbalisti oslavujú postup na ME

ROVINJ - Slovenskí volejbalisti postúpili šiestykrát za sebou na záverečný turnaj majstrovstiev Európy 2017 v Poľsku. Účasť medzi šestnástimi najlepšími tímami starého kontinentu si zverenci Miroslava Palguta definitívne zabezpečili nedeľňajším víťazstvom 3:0 v Rovinji nad domácim Chorvátskom.

Slováci začali kľúčový duel o postup esom Skladaného a keď sa presadil Bencz, bolo už 5:3. Po šikovnej ulievke Skladaného vyhrávali Slováci 8:5 a keď dal eso Ondrovič a útok Omrčena skončil v aute, bolo 14:9. Dianie na ihrisku mali Slováci pod kontrolou a Kohút blokom upravil na 17:10. Záver setu zvládli zverenci Miroslava Palguta bez problémov a vyhrali ho 25:16. 

Aj úvod druhého dejstva bol v réžii Slovákov. Paták esom upravil na 5:2 a po bloku kapitána Kohúta vyhrávali hráči v bielych dresoch už 9:3. Slováci nepoľavovali a Ondrovič výborným servisom zvýšil na 11:3. V komornej atmosfére Slováci naďalej na ihrisku dominovali a nad demotivovanými Chorvátmi nemali zľutovanie. Pri podaní Bencza narástol náskok na 20:10. Druhý set vyhrali Slováci 25:17 a od postupu ich delil jeden set. 

Slováci mali zápas po kontrolou a Kohút blokom dostal svoj tím v treťom sete do vedenia 7:3. Následne parádne zaútočil Chrtiansky a bolo 8:3. Slováci neprestávali a Ondrovič esom zvýšil už na 13:3. Obrovský desaťbodový náskok si Slováci v pohode udržiavali a nezadržateľne mierili na ME. Záver už bez problémov zvládli, tretí set vyhrali 25:14 a postúpili na ME.

Chorvátsko - Slovensko 0:3 (-16, -17, -14) 
Zápas trval: 69 minút. Rozhodovali: Bernaola (Šp.) a Mezöffy (Maď.), 50 divákov. 

SR: Bencz, Skladaný, Kohút, Paták, Chrtiansky, Ondrovič, libero Kubš (Končal, Mlynarčík, Mikula, Ludha, Prešinský). Tréner: M. Palgut. 

Miroslav Palgut, tréner SR: "Pocity sú výborné, ukončili sme reprezentačnú sezónu a nemusíme hrať ďalšie kvalifikačné zápasy. Základ úspechu sme položili na domácom turnaji, kde sme získali deväť bodov. Ušiel nám jeden zápas s Lotyšskom, čo nás stálo trochu nervov. V tomto súboji sme však boli koncentrovaní, dobre sme podávali a držali sme pod kontrolou Chorvátov, ktorí už nemali motiváciu. Verím, že zranení hráči sa vystrábia, mužstvo doplníme a budeme na tom ešte lepšie." 

Emanuel Kohút, blokár SR: "Nečakal som taký jednoznačný výsledok. Chalani sa však k tomu postavili zodpovedne. Zatlačili sme Chorvátov hneď od začiatku a oni sa potom ani veľmi nebránili. Duel možno vyzeral jednoducho, ale určite taký nebol."

Slováci sa v súčte dvoch turnajov v Poprade a v Rovinji stali víťazmi D-skupiny, keď zo šiestich zápasov vyhrali päť. Druhé miesto znamenajúce baráž obsadilo Lotyšsko, nádej na postup stratili Izrael a Chorvátsko. 

Slováci sa na majstrovstvá Európy prebojovali už deviatykrát v histórii samostatnosti, čo ich radí medzi najúspešnejšie kolektívne športy. Na ME, ktoré sa konajú každé dva roky, nechýbali od roku 2007. Najlepší výsledok dosiahli v roku 2011, keď na šampionáte v Rakúsku a Česku obsadili 5. miesto. 

Konečná tabuľka D-skupiny:
1. Slovensko     6  5  1  16:4  15 - postup na ME
2. Lotyšsko      6  5  1  15:6  15 - účasť v baráži
3. Izrael        6  2  4  7:16  4
4. Chorvátsko    6  0  6  6:18  2 


Tagy: Slovensko Chorvátsko

Zdroj:
TASR
Foto:
facebook.com/svf.sk/

DISKUSIA