Výber Európy podľahol v prvom finále Kanade: VIDEO Prekvapivý nástup Slovákov a Tatarov gól!

Dennis Seidenberg a Tomáš Tatar po strelenom góle.Dennis Seidenberg a Tomáš Tatar po strelenom góle. Zdroj: SITA/AP

TORONTO - Hokejisti domácej Kanady vyhrali v noci na stredu SELČ v prvom finálovom zápase Svetového pohára nad Tímom Európa 3:1. V torontskom Air Canada Centre určila ráz duelu prvá tretina, v ktorej druhý a kľúčový gólový úder prišiel po obrovskej individuálnej chybe slovenského obrancu Zdena Cháru. V strednej časti síce Tomáš Tatar znížil, ale tím Európy vyrovnávajúci gól už nestrelil a v tretej časti ešte raz inkasoval.

Spolu so Sidneym Crosbym a Patriceom Bergeronom sa medzi ocenené tri hviezdy duelu dostal aj Tatar. Podarilo sa mu to ako jedinému okrem Crosbyho v druhom zápase play off fázy, v dvoch vyraďovacích zápasoch strelil tri góly a v tabuľke strelcov celého turnaja sa za vedúcim Marchandom o druhé miesto delí s trojčlennou kanadskou hokejovou "smotánkou". Druhý finálový zápas je na programe v noci na piatok a v prípade ďalšieho úspechu kolísky hokeja by sa rozhodlo o jej celkovom triumfe.

Prvé finále:
Kanada - Tím Európa 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
Góly: 3. Marchand (Bergeron), 14. Stamkos (Getzlaf), 50. Bergeron (Crosby, Marchand) - 27. TATAR (Seidenberg, Kopitar). Strely na bránku: 33:33. Rozhodcovia: McCauley, Sutherland - Murphy, Racicot, vylúčení: 2:1 na 2 min., presilkovky a oslabenia: 0:0, 18.377 divákov.

Kanada:
Price - Weber, Vlasic, Doughty, Bouwmeester, Burns, Pietrangelo - Bergeron, Crosby, Marchand - Perry, Toews, Couture - Stamkos, Getzlaf, Tavares - Duchene, O'Reilly, Thornton

Tím Európa:
HALÁK - SEKERA, CHÁRA, Josi, Seidenberg, Streit, Ehrhoff - HOSSA, Kopitar, TATAR - Zuccarello, Nielsen, Bödker - Hansen, Bellemare, Vanek - Niederreiter, Draisaitl, Rieder

Nevyspytateľný výberový tím z Európy si nachystal prekvapenie aj na finále turnaja a hneď na jeho začiatok. Už prvá formácia Slovinca Kopitara s kvartetom Slovákov zatlačila kanadskú elitu a po 20 sekundách od úvodného buly sa zrodilo množstvo vzruchu. Hossa spoza bránky našiel pred ňou Tatara, jeho tutovku Price vyrazil a z dorážky Kopitar trafil v bránkovisku stojace korčule Webera. Ku koncu akcie prišiel krošček na Hossu a outsider hral presilovku. V  nej si kanadský brankár opäť zachytal, ale potom Marchand skočil na ľad a v čase 2:33 úspešne zakončil vôbec prvú útočnú akciu svojho tímu. Na jej začiatku bola zlá pozičná hra Seidenberga a na konci skvelá nárazová prihrávka Bergerona na Marchanda, na ktorého zakončenie z metra Halák nestačil. Medzi prvým a druhým gólom Kanady mali obrovské šance ešte raz Marchand a Kopitar a ináč boli v nečakanej hernej prevahe Európania. Favorit sa nikam nehnal, v 7. minúte bolo na strely 2:9 a na konci tretiny 9:13. Lenže tretinu rozhodli dve individuálne chyby a tá Chárova zo 14. minúty bola "výstavná". Slovenský obor sa rozhodol pre komplikovanú rozohrávku v strednom pásme, okatá kľučka na Getzlafa mu nevyšla a Stamkos zavesil do poloprázdnej bránky vyšachovaného Haláka. Aj keď Kanaďania opäť demonštrovali svoju vyspelosť a majstrovstvo, priebežný stav totálne prevrátil zrkadlo hry, lebo Európania okrem efektivity nezaostali v ničom, teda dokonca ani vo vhadzovaniach a osobných súbojoch.

Aj druhé dejstvo otvorila aktivita Kopitarovej "slovenskej" línie, ale potom prišiel aj kolotoč tretej formácie Kanady a Tavaresova strela do žŕdky. Slovenský zadák Sekera pridal k svojmu vynikajúcemu defenzívnemu výkonu aj ofenzívne impulzy, najprv nebezpečným švihom od modrej aj kvalitnou rozohrávkou, po ktorej mal veľkú šancu Zuccarello. Európania hrali naďalej inšpiratívne, tutovku mal na čepeli Niederreiter a excelentný Price zlikvidoval aj jedovatú dorážku Draisaitla. Kanaďania v prvej fáze tejto tretiny predvádzali svojskú modernu - mimoriadnu účelnosť pri neutíchajúcej kombinačnej i individuálnej kvalite a s nevyhnutnou brankárskou oporou. Lenže potom sa po aktivite prvej európskej päťky dostal k puku tesne pred Priceom Tatar a v stopercentnej pozícii znížil na 2:1. Tento moment spôsobil veľmi-veľmi rozpačitý interval kanadského hokeja, ktorý trval až do druhého klaksónu. Javorový list akoby miestami zvädol, jeho hráči striedali dynamické momenty s nezvyklou neistotou a do šancí sa dostávali najmä slovenskí hokejisti. Ďalšiu mal Tatar a potom aj Sekera, ktorý neprekabátil v sólo nájazde kanadského brankára. O "nenormálnosti" vývoja zápasu svedčil už len fakt, že do takejto šance sa dostal obranca, ktorý v oslabení namiesto návratu na striedačku dokázal dotiahnuť svoj výlet do zakončenia, v ktorom mu chýbal kúsok šťastia. Podobne aj Hossovi či Vanekovi v presilovkovom závere tretiny.

Okrídlený "zápasový plán" Kanady sa na zdrap papiera nepremenil vďaka nástupu do tretej časti. V prvých striedaniach sa vyznamenal aj Halák pri šanciach Stamkosa a O'Reillyho a rozpútal sa atraktívny obojsmerný hokej. Európania pokračovali vo vynikajúcom výkone, keď napriek dodržiavaným defenzívnym štruktúram neustále pôsobili aj v útočnom pásme, často veľmi nebezpečne. Po Josiho delovke neuspel v dorážke Tatar a po Sekerom švihu od modrej mal šancu Zuccarello. Obrovský tlak vyvinula Draisaitlova línia a v protiútoku nevyužil výhodnú pozíciu Stamkos. Chára skúsil Pricea prekvapiť z uhla a následne Halák kapituloval tretíkrát - nečakane utlmený Crosby počas manévrov za bránkou vytiahol v pravý čas jeden z kúskov svojho pestrého herného registra, vymyslel kros pred bránkovisko a nekrytý, iba tieňovaný Bergeron nemal problém poslať puk do cieľového priestoru. V ďalšej fáze sa viackrát vyznamenali obaja brankári a keďže údernosť útokov tímu Európy postupne klesala, striedačka sa rozhodla za stavu 1:3 hrať power play už tri minúty pred 60-tou. Mužstvo síce odohralo väčší čas u súpera, ale nemalo energiu ani nápady na záverečný tlak pred bránku a tak posledným vzruchom zápasu bola Getzlafom nastrelená žŕdka opustenej bránky.

Viac o téme: Andrej Sekera Sidney Crosby Jaroslav Halák Marián Hossa Zdeno Chára Marián Gáborík Tomáš Tatar