Šarapovovej sa kritika vrátila dvojnásobne: To, čo uvádza, nie je pravda!

Maria ŠarapovováMaria Šarapovová Zdroj: SITA

LONDÝN - Medzinárodná tenisová federácia (ITF) so sídlom v Londýne sa tlačovou správou ohradila proti viacerým medializovaným vyhláseniam, ktoré sa objavili v súvislosti s dopingovým prípadom Rusky Marie Šarapovovej. Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne v utorok oznámil skrátenie dištancu niekdajšej jednotky singlového renkingu WTA z 24 na 15 mesiacov. Šarapovová ani jej právnik John Haggerty sa následne netajili nevôľou na adresu ITF.

"ITF sa nepokúšala suspendovať pani Šarapovovú na štyri roky, ako bolo podsúvané. ITF jasne deklarovala, že bolo plne v kompetencii nezávislého tribunálu a následne tribunálu CAS rozhodnúť o primeranom treste. Spadalo do toho aj posúdenie, či pani Šarapovová v súlade s Tenisovým antidopingovým programom ITF totožným s kódexom Svetovej antidopingovej agentúry WADA spĺňa podmienky na redukciu základného dištancu na štyri roky za užitie látky typu meldónia," upozornila ITF vo štvrtkovom komuniké. 

"Právnici pani Šarapovovej však mali nárok ešte pred procesom namietať proti menovaniu ktoréhokoľvek člena. Písomne oznámili, že nemajú výhrady," podotkla ITF. 

"Odznelo, že ITF mala nadštandardne upozorniť východoeurópskych športovcov na zmenu nahliadania na meldónium, pretože užívanie tejto látky bolo bežné a ITF o tom vedela už pred rokom 2016. Nie je to pravda. V skutočnosti bolo pani Šarapovovou pri vypočúvaní u CAS uznané, že ITF pred rokom 2016 nevedela o rozšírenosti užívania meldónia v jednotlivých regiónoch a nevedela ani o užívaní meldónia pani Šarapovovou," zdôraznila ITF a dodala: "Neodhliadnuc od toho, že pani Šarapovová neuviedla užívanie meldónia v žiadnom z jej dopingových formulárov, monitorovací program WADA je anonymný. Ani WADA sama teda nepozná mená športovcov užívajúcich monitorované látky. Okrem toho WADA neinformuje žiadne antidopingové organizácie o všeobecnej rozšírenosti takéhoto užívania pred publikovaním výsledkov monitorovacieho programu, čo za rok 2015 bolo až v máji 2016." 

"ITF zastáva názor, že boli vykonané dostatočné kroky pri oznamovaní zmien v zozname zakázaných prostriedkov na rok 2016. Napriek tomu ITF preskúmala a naďalej bude analyzovať svoje postupy pri oznamovaní zmien v zozname zakázaných látok, aby žiadny hráč nemohol tvrdiť, že nedostal úplné informácie," uzavrela ITF. 

Dvadsaťdeväťročná držiteľka kariérneho Grand Slamu Šarapovová dostala v televíznom programe Charlie Rose Show stanice PBS otázku, či si myslí, že ITF po nej cielene išla. "Nikdy som tomu nechcela veriť, ale začínam si to myslieť," odvetila Ruska. V komuniké na facebooku po redukcii trestu napísala: "Poučila som sa z tejto záležitosti a dúfam, že ITF tiež. CAS dospel k názoru, že ´nesúhlasí s mnohými závermi tribunálu ITF´. Teraz, keď je tento proces zavŕšený, nádejam sa, že ITF a ďalšie relevantné tenisové antidopingové autority si preštudujú, čo robia iné federácie, aby už žiadny ďalší hráč nemusel prejsť tým, čím ja." 

Šarapovovej právnik John Haggerty podľa The Associated Press skonštatoval: "Ako sme poukázali už pred riešením tejto záležitosti u CAS, tenisové antidopingové autority zlyhali pri primeranom informovaní Marie a ak si zoberiete, čo ITF v tomto smere urobila v porovnaní s inými športovými federáciami, je to noc a deň." Verdikt CAS označil za "ohromné zneuznanie" ITF.

Viac o téme: Maria Šarapovová John Haggerty
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy