Vojna sa asi nikdy neskončí: Zjazdári opäť kontrujú šéfovi slovenského lyžovania!

František RepkaFrantišek Repka Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Senát Krajského súdu v Prešove zamietol predbežné opatrenie, ktoré vydal okresný súd v Poprade, ktorým mala Slovenská lyžiarska asociácia (SLA) od začiatku júla 2016 pozastavené čerpanie štátnych peňazí z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. To boli prvé slová prezidenta SLA Františka Repku na pondelkovom stretnutí s novinármi, ktorými objasnil aktuálny stav udalostí v spore medzi SLA a Úsekom alpských disciplín.

"Po verdikte Krajského súdu v Prešove vyjadrujeme spokojnosť, lebo jeho rozhodnutie iba potvrdzuje to, čo my už dávnejšie tvrdíme. Všetky súdne spory medzi vedením Slovenskej lyžiarskej asociácie a Úsekom alpského lyžovania SLA sú zbytočné, účelové a slovenskému športu neprinášajú úžitok. Pevne verím, že toto rozhodnutie už ukončí spory vo vnútri SLA. Naše nové stanovy sú v súlade s platnými zákonmi tohto štátu, teda aj so Zákonom o športe. Tento fakt treba zdôrazniť, lebo ľudia, ktorí vedenie SLA na okresnom súde v Poprade žalovali, tvrdili pravý opak," skonštatoval František Repka na pondelkovej TB v Bratislave. Zároveň uviedol, že súčasné stanovy SLA, ktoré sú, resp. boli predmetom súdneho sporu, akceptovala aj Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) ako zastrešujúci orgán svetového lyžovania. "To je ďalší dôkaz toho, že SLA robí všetko pre to, aby jej normy a predpisy boli v súlade s predpismi medzinárodnej organizácie, pod ktorú lyžovanie patrí. Veď FIS je najvyššou svetovou inštanciou, pod ktorú patria všetci lyžiari. Nie iba zjazdári, ale aj bežci, skokani, akrobati, združenári či snoubordisti," pripomenul prvý muž slovenského lyžovania. 

Podľa neho je za spormi vytrvalá snaha úseku zjazdárov ovládnuť asociáciu: "Kým to nedosiahnu, nebudú spokojní a nenastane pokoj. My ale nie sme iba zjazdárska asociácia, sme tu pre všetky lyžiarske disciplíny." 

Na tieto jeho slová zareagovala druhá strana sporu, teda Úsek alpských disciplín SLA, prostredníctvom stanoviska právnika Marcela Mašana. Poskytla ho Miriam Madrová z ÚAD SLA. 

“Dôvodom rozhodnutia krajského súdu (KS) v Prešove, pre ktoré bolo zrušené predbežné opatrenie, bola skutočnosť, že podľa názoru súdu žalobcovia v návrhu na vydanie predbežného opatrenia neosvedčili, že vzťahy účastníkov konania vyžadujú neodkladnú úpravu pomerov. O to, či rozhodnutia žalovaného sú alebo nie sú v rozpore so zákonom, bude rozhodnuté v konaní pred súdom vo veci samej. Je teda zrejmé, že KS Prešov neposudzoval otázku zákonnosti alebo nezákonnosti konferencie a rozhodnutia prijaté konferenciou, ale sa zaoberal otázkou, či práva žalobcov sú ohrozené, a vyžadujú teda okamžitú súdnu ochranu. KS Prešov na rozdiel od okresného súdu (OS) Poprad dospel k záveru, že takáto okamžitá ochrana nie je potrebná, pretože akútna hrozba ujmy u žalobcov nebola osvedčená. Je teda zrejmé, že akákoľvek právna otázka súdmi doposiaľ nebola posudzovaná. 

Zároveň FIS nie je orgánom, ktorý by bol oprávnený zaujať stanovisko k výkladu vnútroštátneho práva SR, a teda stanovisko FIS k súladu delegačného kľúča so Zákonom o športe nie je právne relevantné. Sme však toho názoru, že FIS zodpovedal iba na dielčiu otázku, ktorú mu položila SLA vo vzťahu k úrovni športu, nie však k delegačnému kľúču ako takému, čo SLA účelovo prekrútila. Práve tak ako vo vzťahu k rozhodnutiu KS Prešov, keď tvrdila, že tento sa zaoberal otázkou súladu delegačného kľúča so Zákonom o športe, o čom však v rozhodnutí KS Prešov nie je ani zmienka v dôvodoch, pre ktoré bolo predbežné opatrenie zrušené. 

SLA sa pokúša manipulovať s verejnou mienkou a otvorene klame o skutočnosti, že súd potvrdil platnosť stanov a delegačného kľúča. V rozhodnutí súdu, ako vyššie uvádzame, o tom nie je ani zmienka.”

Viac o téme: Slovenská lyžiarska asociácia SLA František Repka
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR - Pavel Neubauer
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy