Nezlomní Slováci na úvod kvalifikácie zaskočili favorita! Senzačná remíza v Rusku

Slovenskí hádzanári po remíze v Rusku Slovenskí hádzanári po remíze v Rusku Zdroj: Facebook - Slovenský zväz hádzanej / Slovak Handball Federation

MOSKVA - Slovenskí hádzanárski reprezentanti uhrali v úvodnom vystúpení II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2018 v Chorvátsku senzačný nerozhodný výsledok. Zverenci trénera Martina Liptáka remizovali v stredajšom stretnutí 1. kola 6. skupiny v Moskve s domácimi Rusmi 31:31 (13:13), hoci ešte 81 sekúnd pred koncom svietil na ukazovateli skóre v hale v Športovom komplexe v Krylatskom stav 31:28 pre ruského favorita.

Ďalšími účastníkmi skupiny sú Švédi a Čiernohorci, ktorí si zmerajú sily vo štvrtok 3. novembra od 19.15 h v Lunde. Slováci sa najbližšie predstavia v sobotu 5. 11. v košickej Steel aréne, v ktorej budú od 18.00 h hostiť favorizovaných švédskych hádzanárov.

Prvý gól SR v kvalifikácii strelil Antl, ktorý v 2. min poslal z pokutového hodu svoj tím do vedenia. Rusi vzápätí otočili na 2:1 a pri vlastnom oslabení zvýšili v 6. min na 4:2. Potom prišla vydarená pasáž slovenského tímu, ktorého oporou bol tradične brankár Štochl. Hoci Urban netrafil medzi žrde z pokutového hodu, ten istý hráč pri ruskej presilovke po kontre upravil na 6:4 pre hostí. Zverenci trénera Torgovanova ešte vo zvyšnom čase trvania početnej výhody dokázali vyrovnať na 6:6. V 22. min odskočili na 10:8 a následne v 25. min po góle Dibirova bolo 13:9. Záver prvého dejstva patril Slovákom. Štochl nepustil za svoj chrbát už žiadnu loptu, získané lopty v defenzíve pretavili do gólov Rábek, Antl a dvakrát Urban, a tak družstvá išli na polčasovú prestávku za nerozhodného stavu 13:13.

Rusi si v úvode druhej časti utvorili mierny náskok (16:14, 17:15, 18:16), ktorý počas Rábekovho vylúčenia mierne zveľadili (20:17). Hostia síce znížili na 19:20, ale ďalších päť gólov v Štochlovej sieti znamenali ruské vedenie o šesť presných zásahov - 25:19 v 48. min. Vyše osem slovenských minút bez gólu ukončil Petro, ktorý skóroval v oslabení. V 53. min po Antlovom zásahu zaostával tím SR už len 24:27 a ďalší krídelník T. Urban o tri minúty neskôr vykresal nádej znížením na 26:28. Šelmenko zaistil dve minúty pred koncom Rusom komfortný náskok 31:28. Napokon im na výhru nestačil. Bojovník Antl v čase 59:03 znížil, domáci sa pri vylúčení Gorboka odhodlali k hre bez brankára, čo využil Rábek - 30:31 v čase 59:39 min. Vzápätí Šelmenko nespracoval prihrávku a fauloval Ďuriša pri pokuse o strelu, za čo automaticky nasledovala jeho diskvalifikácia a pokutový hod pre SR. Zodpovednosť zobral na seba Rábek, ktorý ukázal pevné nervy a nekompromisne poslal loptu do ruskej siete (31:31).

Výsledky - II. fáza kvalifikácie ME 2018 v hádzanej mužov v Chorvátsku - 6. skupina - 1. kolo - streda:

MOSKVA
Rusko - Slovensko 31:31 (13:13)
Najviac gólov za Rusko: Šelmenko a Žitnik po 6
Zostava a góly SR: R. Štochl, T. Paul - Slaninka, Mazák, Petro 1, Dudáš, T. Urban 4, M. Volentics, Antl 10/1, M. Briatka, Ľ. Ďuriš, M. Mikita, J. Mikita 4, Holdoš, L. Urban 3, Rábek 9/2
pok. hody: 1/1 - 4/3, vylúčení: 6 - 5, ČK: 60. Šelmenko (Rus.) za faul, rozhodovali: Gubica a Miloševič (obaja Chor.), 1500 divákov

Hlas:
Martin Lipták (tréner SR): "Som nesmierne šťastný, že sme splnili to, čo sme si povedali pred zápasom. Výsledok je už nad rámec toho, ale výkon bol úžasný. V prvom polčase nám Rusi ušli, keď sme spravili tri technické chyby. Bola v tom aj nervozita. Padali sme v obrane, ale podržal náš Rišo Štochl v bránke. V druhom dejstve sme dostali súpera na koňa nepremenenými šancami. Oni sa pod vplyvom náskoku až príliš upokojili. Nepočítali, že budeme takto riskovať. Som rád, že sme sa nezložili a vyšlo nám to."

Viac o téme: Rusko Slovensko