Napriek prehre zavládla radosť: Slovenky piatykrát za sebou postúpili na ME

Angelika Slamová zo Slovenska (vpravo) počas basketbalového zápasu kvalifikácie o postup na ME 2017 žien - E-skupina medzi Slovensko – MaďarskoAngelika Slamová zo Slovenska (vpravo) počas basketbalového zápasu kvalifikácie o postup na ME 2017 žien - E-skupina medzi Slovensko – Maďarsko Zdroj: SITA

PIEŠŤANY - Slovenské basketbalové reprezentantky v stredu v Piešťanoch podľahli Maďarkám 49:68 (19:34) vo svojom záverečnom stretnutí kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2017 do Česka, ale napriek prehre si vybojovali miestenku na šampionát ako jedno zo šiestich najlepších družstiev na 2. mieste tabuľky. Zverenky trénera Maroša Kováčika skončili v E-skupine druhé s bilanciou 4-2.

V rozhodujúcom súboji o 1. priečku ťahali Slovenky v piešťanskej Diplomat aréne od úvodu duelu za kratší koniec. V I. polčase premenili iba 8 z 30 streleckých pokusov z hry (úspešnosť len 26,7 percenta) a stratili až 9 lôpt. Hostky vedené slovenským koučom Štefanom Svitekom po zmene strán bezpečne kontrolovali svoj dvojciferný náskok a s prehľadom dokráčali k zaslúženému víťazstvu a rovnako k postupu na budúcoročné ME.

Slovenky nezačali dobre, v úvode zaostávali 0:4 aj 6:10, a tak si tréner Kováčik už v 5. min bral oddychový čas. Domácim však veľmi nepomohol, nevedeli zastaviť najmä hosťujúcu strelkyňu Krivačevičovú a v 9. min prehrávali už 6:16. Aj v polovici druhej štvrtiny mali hostky dvojciferný náskok - 22:11. Keď Maďarky v 19. min zvýšili na 32:13, začalo sa už vážne črtať ich víťazstvo. Bezpečne 46:27 stále viedli aj v 26. min, a hoci Slovenky predviedli po zmene strán zlepšený výkon, k súperkám sa bodovo tesnejšie ani raz nepriblížili.

Výsledok - E-skupina - streda:
Slovensko - Maďarsko 49:68 (9:18, 10:16, 18:17, 12:17)
Zostava a body SR: Hruščáková 11, Slamová 10, Jurčenková 6, Lázárová 4, D. Baburová 2 (Růžičková 8, Tetemondová 4, T. Páleníková 3, Dudášová 1, Kmeťová 0)
Najviac bodov Maďarska: Krivačevičová 19, Vanderslootová 9
TH: 10/8 - 21/14, fauly: 21 - 20, TCH: 16. tréner SR Kováčik, trojky: 1 - 2, rozhodovali: Jurasová (Srb.), Tomičová (Chor.) a Zapolski (Poľ.), 900 divákov

Hlasy:
Maroš Kováčik (tréner Slovenska): "Dnešný večer určite patril maďarskému tímu, treba mu zablahoželať. V nijakom z ukazovateľov sme mu neboli vyrovnaným súperom, zaslúžene zvíťazil. Bol by som však veľmi nerád, keby sme celú kvalifikáciu hodnotili na základe jedného nevydareného polčasu. Bola by to škoda, lebo dievčatá bojovali počas celého cyklu. Skôr to treba brať pozitívne - opäť sme postúpili na majstrovstvá Európy, z čoho sa musíme tešiť."

Štefan Svitek (tréner Maďarska): "Blahoželám obom družstvám k postupu na šampionát, lebo v tejto skupine jasne prevýšili zvyšných dvoch súperov - Island a Portugalsko. My sme museli vyhrať posledné dva zápasy, ak sme chceli mať istotu postupu. Základ sme položili v lete, keď sme našli nové hráčky. Tento posledný duel sme od úvodu hrali s veľkým nasadením a srdcom. Bol to náročný zápas nielen fyzicky, ale aj psychicky."

Viac o téme: Slovensko Maďarsko