Slovenkám sa svetový šampionát vzďaľuje, nepremenené šance stáli hádzanárky zápas

Martina Školková zo Slovenska (vpravo) a Olga Perederiy z Ukrajiny (vľavo)Martina Školková zo Slovenska (vpravo) a Olga Perederiy z Ukrajiny (vľavo) Zdroj: SITA

ŠAĽA - Slovenské hádzanárky vstúpili neúspešne do turnaja prvej fázy kvalifikácie MS 2017. Na domácej pôde v Šali v piatok prehrali s Ukrajinou 20:21, hoci v prvom polčase viedli už o sedem gólov. Zverenky trénera Dušana Poloza musia o jednu z dvoch miesteniek do budúcoročnej baráže o šampionát v Nemecku zabojovať cez víkend, v sobotu sa stretnú s Gréckom a v nedeľu s Litvou. Oba duely 1. skupiny majú v Šali začiatok o 17.45 h.

Slovenky začali súboj s najvážnejším konkurentom v boji o prvenstvo na turnaji sľubne. Skóre otvorila dvoma gólmi za sebou Rajnohová a keď družstvo podržala aj brankárka Medveďová, Slovenky viedli na konci 6. minúty už 4:1. Až potom sa v ofenzíve osmelili aj Ukrajiny a znížili na 4:5 zo svojho pohľadu, no domáce ich bližšie nepustili. Strelecky žiarila najmä Jakubisová a po šnúre šiestich presných zásahov viedli Slovenky v 20. minúte presvedčivo 11:4. Súper ale odpovedal tromi zásahmi v sérii a do polčasu skresal manko na rozdiel štyroch gólov.

Necelé dve minúty trvalo po zmene strán Ukrajinkám, aby trikrát prekonali domácu obranu a znížili na 12:13. Kouč Sloveniek Poloz reagoval oddychovým časom, no útlm jeho zvereniek pokračoval a Levčenková poslala v 35. minúte hostky prvýkrát v zápase do vedenia 14:13. Ukrajinky v druhom polčase na palubovke dominovali a štvrťhodinu pred koncom mali najmä zásluhou strelecky disponovaných Snopovovej a Levčenkovej k dobru už štyri góly (18:14). Domácim sa nedarilo zdramatizovať koncovku, Jakubisová nepremenila ani sedmičku a súper vzápätí desať minút pred koncom zvýšil na 20:16. Najlepšia strelkyňa Sloveniek Jakubisová v 57. minúte ešte vykresala nádej gólom na 20:21, ale v nervóznom závere si už súper tesný náskok ustrážil. Slovenky okrem bodov prišli aj o zranenú Rebičovú.

Ukrajina - Slovensko 21:20 (9:13)

Najviac gólov Ukrajiny: Snopovová 6, Levčenková 4, Glibkovová 3/2. Zostava a góly SR: Medveďová, Súlovská - Jakubisová 7/1, Školková 2, Rajnohová 2/1, Czaniková 1, Rebičová, Holešová 2, Mikulčíková 3, Michnová 1, Szarková 1, Minarčíková 1, Rechtorisová, Habánková, Veselková. Rozhodovali: Pechová, Vagvölgyiová (obe Maď.), vylúčenia: 3:3, 7m hody: 3/2 - 3/2, 1500 divákov.

Dušan Poloz, tréner SR: "Premieňanie šancí nás stálo lepší výsledok. Dievčatá sa snažili, bojovali, spokojný som s hrou v obrane, ale nepremenili sme príliš veľa príležitostí. Zlom nastal za stavu 11:4 pre nás, keď sme prišli o dve vylúčené hráčky. Súper sa rozbehol a už sme ho nevedeli zastaviť, hoci sme aj v kabíne hovorili o dôležitosti vstupu do druhého polčasu. Ale z našej strany tam bola veľká nekoncentrovanosť a chýbala kvalita v koncovke. Teraz bude dôležité dostať dievčatá psychicky hore, ale tento tím je mentálne silný a verím, že to zvládneme. Situácia v skupine je stále otvorená a v sobotu nás čaká dôležitý zápas s Gréckom."

Lýdia Jakubisová, krídelníčka a najlepšia strelkyňa SR: "Prehra veľmi mrzí, pretože sme mali zápas dobre rozohratý a viedli sme už o sedem gólov. Ešte v kabíne sme si hovorili, aby sme si dali pozor na začiatok druhého polčasu. Ukrajina je totiž veľmi skúsené družstvo a začali trestať naše chyby. Sama si neviem vysvetliť, čo sa stalo, ale prestalo nám to fungovať. Remíza by bola asi sprevodlivejšia, no v druhom polčase sme sa porazili samy."

Monika Rajnohová, spojka SR: "Najviac ma mrzí, že sme tento zápas mohli vyhrať. Takýto výpadok si nemôžeme v kvalifikácii dovoliť. V prvom polčase to vyzeralo veľmi jednoducho, hrali sme s ľahkosťou, no v druhom bolo všetko inak. Robili sme príliš veľa individuálnych chýb, mali sme hluché minúty bez strelenia gólu a to rozhodlo."

Martina Školková, spojka SR: "Rozhodli naše nepremenené šance. Psychiku nám nabúral aj začiatok druhého polčasu, ktorý nám vôbec nevyšiel a náš systém sa rozpadol. Bolo potom už ťažké doháňať stratu. Vstup do turnaja nám nevyšiel, ale verím, že keď budeme hrať v ďalších zápasoch tak ako dnes v prvom polčase, tak stále máme šancu na postup."

Litva - Grécko 31:25 (18:13)