VIDEO Po husárskom kúsku Del Potra senzačná prehra Karloviča: Historický úspech Argentíny!

Juan Martín del Potro a jeho víťazná radosťJuan Martín del Potro a jeho víťazná radosť Zdroj: SITA

ZÁHREB - Argentínski tenisti sa stali prvýkrát víťazmi Davisovho pohára, keď v dramatickom finále zdolali na harde arény v Záhrebe domáce Chorvátsko 3:2. O historickom úspechu Juhoameričanov rozhodol v záverečnej dvojhre Federico Delbonis, ktorý si v dueli tímových dvojok poradil s 37-ročným veteránom Ivom Karlovičom hladko 6:3, 6:4, 6:2.

V úvodnom nedeľňajšom singli sa husársky kúsok podaril Juanovi del Potrovi. S Marinom Čiličom prehrával 0:2 na sety, no napokon otočil nepriaznivý vývoj a triumfoval po takmer päťhodinovej päťsetovej dráme 6:7 (4), 2:6, 7:5, 6:4, 6:3. Argentína premenila v zisk vytúženej "šalátovej misy" až piaty finálový pokus, v rokoch 1981, 2006, 2008 a 2011 ťahala za kratší koniec. Chorváti zdvihli nad hlavu cennú trofej v decembri 2005 po triumfe 3:2 nad Slovenskom v bratislavskom NTC.

Čilič mal proti del Potrovi raketový nástup a po rýchlom brejku si vybudoval náskok 4:1. Argentínčan síce v ďalších minútach vyrovnal na 4:4 a vynútil si tajbrejk, no v skrátenej hre dominoval Čilič, ktorý odskočil súperovi na 5:0. V druhom dejstva dokázal del Potro držať s Čiličom krok iba do stavu 2:2. Ďalšie štyri gemy sa stali korisťou Chorváta, ktorý ťažil z kvalitného podania. Del Potro však nezložil zbrane a presadil sa v koncovke tretieho i štvrtého setu. Na začiatku rozhodujúceho dejstva Čilič zobral súperovi podanie, no Del Potro bleskovo kontroval rebrejkom, od stavu 3:3 získal tri gemy v rade a postaral sa o vyrovnávajúci bod.

Juan Martín del Potro Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA

"Je to jedno z najcennejších víťazstiev v mojej kariére. Aj za stavu 0:2 na sety som si zachoval chladnú hlavu a veril som, že som to ešte schopný otočiť. čo sa mi aj podarilo," povedal del Potro pre akreditované médiá. Čilič vyhral v piatok nad Delbonisom a prispel aj k bodu vo štvorhre po boku deblového špecialistu Ivana Dodiga. Rozhodujúci tretí bod však nezískal. "Je veľmi ťažké vyrovnať sa s takouto prehrou, cítim obrovské sklamanie," uviedol šampión US Open z roku 2014, ktorý nad del Portrom nevyhral od roku 2011.

Mohlo by vás zaujať: Pome! 8 vecí, ktoré ste (ne)vedeli o majsterke sveta Dominike Cibulkovej

Delbonis v zápase proti Karlovičovi výborne returnoval a Chorvátove nepripravené útoky na sieti nekompromisne trestal úspešnými obhodeniami. V prvom i druhom sete raz prelomil podanie delovo servujúceho Karloviča. Tretie dejstvo bolo už jasne v réžii Delbonisa, ktorý za stavu 5:2 za obrovského aplauzu argentínskych fanúšikov premenil v poradí druhý mečbal.

Delbonis sa po zisku rozhodujúceho bodu cítil ako v siedmom nebi. "Snažím sa tomu uveriť, že Argentína konečne zlomila finálové prekliatie a vyhrala Davisov pohár. Môj sen sa stal skutočnosťou. Hrali sme za celú krajinu a dali sme do toho srdce. Snažil som sa byť maximálne koncentrovaný." Argentínsky kapitán Daniel Orsanic zložil svojim hráčom kompliment. "Chalani boli fantastickí. Juan Martin del Potro hral proti Čiličovi neuveriteľne, bol to jeho najlepší zápas v kariére. Potvrdil, že je to génius, ktorý má obrovské srdce. Boli sme jeden set od prehry, no podaril sa nám najväčší obrat v daviscupovej histórii. Je pre mňa privilégium byť s touto skupinou hráčov. Veľmi ma prekvapil Delbonis. Federico odohral proti Karlovičovi perfektný duel, bol pri každej lopte."

Chorvátsko - Argentína 2:3

Marin Čilič - Federico Delbonis 6:3, 7:5, 3:6, 1:6, 6:2

Ivo Karlovič - Juan Martin del Potro 4:6, 7:6 (6), 3:6, 5:7

Čilič, Ivan Dodig - del Potro, Leonardo Mayer 7:6 (2), 7:6 (4), 6:3

Čilič - del Potro 7:6 (4), 6:2, 5:7, 4:6, 3:6

Karlovič - Delbonis 3:6, 4:6, 2:6

Viac o téme: Marin Čilič Argentína Chorvátsko Ivo Karlovič Juan Martín del Potro Federico Delbonis