FOTO Nórska dominancia na svahu: Svindal po zranení podal nadľudský výkon

Kjetil JansrudKjetil Jansrud Zdroj: TASR

VAL D´ISERE - Nór Kjetil Jansrud sa stal vo francúzskom Val d´Isere víťazom piatkových pretekov v superobrovskom slalome v rámci novej sezóny Svetového pohára (SP) 2016/2017 v alpských lyžiarskych disciplínach. Jediný slovenský reprezentant Adam Žampa s vysokým číslom 71 obsadil v konkurencii 75 lyžiarov napokon 55. priečku s odstupom 3,25 s na lídra. V cieli klasifikovali 62 pretekárov, jedenásti nedokončili a dvaja napokon neštartovali.

Tridsaťjedenročný olympijský víťaz zo Soči 2014 v tejto kĺzavej disciplíne Jansrud dosiahol v prvom super G tejto zimnej sezóny čas 1:21,66 min a dosiahol 15. triumf v SP v kariére. Úspech nórskych reprezentantov podčiarkol druhým miestom s minimálnym mankom 0,17 s Aksel Lund Svindal, ktorý sa vrátil do súťažného diania po desaťmesačnej pauze zavinenej zranením: v januári pri páde počas slávneho zjadzu v rakúskom Kitzbüheli si pretrhol skrížený väz a poškodil meniskus v pravom kolene. Tretia priečka v konečnom účtovaní patrí Talianovi Dominikovi Parisovi (+0,41 s). Tesne za medailovými pozíciami bol Švajčiar Carlo Janka, piaty skončil Slovinec Boštjan Kline a elitnú šestku uzavrel ďalší Švajčiar Beat Feuz. Držiteľ malého glóbusu za superobrovský slalom 2015/2016 Aleksander Aamodt Kilde obsadil vo Val d´Isere až 22. miesto.

Vedúce postavenie v priebežnom celkovom hodnotení Svetového pohára 2016/2017 si upevnil s 200 bodmi obhajca Marcel Hirscher z Rakúska, ktorý bol v piatkovom super G trinásty. Na druhej priečke figuruje Francúz Alexis Pinturault (124 b.), tretí je Nemec Felix Neureuther so 110 bodmi.

Nórski zjazdári Aksel Lund Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR

"Keď chcete bojovať o veľký krištáľový glóbus, musíte hneď od začiatku byť na špici a víťaziť v pretekoch," vyjadril sa po triumfe vo Val d´Isere pre orf.at štvrtý muž celkového hodnotenia SP v minulej sezóne a druhý v hodnotení superobrovského slalomu SP 2015/2016 Kjetil Jansrud a doplnil: "Dnes mi to vyšlo, ale aj Marcel (Hirscher, pozn.) predviedol výborný výkon." Jansrudov krajan, ďalší "viking" Aksel Lund Svindal, tiež neskrýval spokojnosť: "Dnešné druhé miesto som vôbec nečakal, po zranení som začal s tréningom len pred pár týždňami a v tých zjazdárskych som bol dosť neistý. V samotných pretekoch však to musí ísť bokom, v nich sa nesmie zaváhať. Som šťastný, konfrontovať sily s ostatnými ma opäť baví."

S piatkovým vystúpením bol spokojný aj Adam Žampa: "Som rád, že som dnešné preteky v super G mohol ísť ja. Bol to super tréning na obrovský slalom, ktorý na nás čaká aj s bratom Andreasom v nedeľu. Rovnako je to pre mňa výborný tréning aj do kombinácie, keďže nie je veľa času ani priestoru super G trénovať. Myslím si, že s číslom 71 byť za lídrom o tri sekundy je veľmi dobrý výsledok. Na to, že bola taká rozbitá trať, som spokojný. Verím, že v ´obráku´ to bude ešte lepšie."

Koncom tohto týždňa sa mali preteky mužov v rámci SP uskutočniť v americkom Beaver Creeku, Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) rozhodla o presunutí kompletného programu troch súťaží do francúzskeho Val d´Isere. Zjazd bude v sobotu o 10.45 h, obrovský slalom v nedeľu 4. decembra od 10.00 h (1. kolo) a 13.00 h (2. kolo).

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - Val d´Isere (Fr.) - piatok - výsledky

Super G mužov: 1. Kjetil Jansrud 1:21,66 min, 2. Aksel Lund Svindal (obaja Nór.) +0,17 s, 3. Dominik Paris (Tal.) +0,41, 4. Carlo Janka (Švaj.) +0,44, 5. Boštjan Kline (Slovin.) +0,45, 6. Beat Feuz (Švaj.) +0,71, ... 55. Adam Žampa (SR) +3,25

Poradie vo Svetovom pohári v super G (po prvých pretekoch): 1. Kjetil Jansrud 100 bodov, 2. Aksel Lund Svindal (obaja Nór.) 80, 3. Dominik Paris (Tal.) 60, 4. Carlo Janka (Švaj.) 50, 5. Boštjan Kline (Slovin.) 45, 6. Beat Feuz (Švaj.) 40

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 3 pretekoch z 37): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 200 bodov, 2. Alexis Pinturault (Fr.) 124, 3. Felix Neureuther (Nem.) 110, 4. Kjetil Jansrud (Nór.) 100, 5. Michael Matt (Rak.) a Aksel Lund Svindal (Nór.) po 80

Viac o téme: Aksel Lund Svindal Kjetil Jansrud