ANKETA Kto získa prestížny titul Športovec roka 2016? Toto sú najhorúcejší kandidáti

BRATISLAVA - Slovensko má za sebou ďalší úspešný športový rok. V jeho závere prichádza čas vyhlásiť najlepšieho športovca. Konkurencia je mimoriadne vyrovnaná, no vyhrať môže iba jeden. Tu sú mená najvážnejších favoritov, ktorí prežili naozaj skvelú sezónu.

Matej Tóth

Najúspešnejší slovenský atlét prežil fantastickú sezónu. Patrí mu honor olympijský víťaz z Ria de Janeiro v chôdzi na 50 km, historicky druhý olympijský víťaz zo Slovenska v atletike.

Matej Tóth Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA

Peter Sagan

Absolútny športový fenomén. V roku 2016 vyhral veľký jarný monument Okolo Flámska, po piaty raz získal zelený dres na Tour de France, kde pridal aj tri etapové triumfy, stal sa prvým majstrom Európy v kategórii elite, obhájil titul majstra sveta a stal sa aj celkovým víťazom hodnotenia UCI WorldTour.

Peter Sagan opäť majstrom Galéria fotiek (18) Zdroj: Twitter - UCI RWC Doha 2016

Dominika Cibulková

Slovenská tenistka roka triumfovala na podujatiach WTA v Katoviciach, Eastbourne a Linzi a najmä na koncosezónnom výberovom šampionáte majsteriek v Singapure pre osem najlepších hráčok. Vyšvihla sa do Top 5, stala sa laureátkou ocenenia Návrat roka pod hlavičkou Tenisovej asociácie žien, ale aj Hráčkou októbra na hlavnej profesionálnej úrovni.

Dominika Cibulková pózuje s Galéria fotiek (18) Zdroj: TASR

Matej Beňuš

Úspešný vodný slalomár rozjasal Slovensko počas OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro. Beňuš získal striebornú medailu. Okrem toho skončil na ME v L. Mikuláši 5. v C1 a 1. ako člen hliadky 3xC1, 1. v pretekoch SP v Prahe-Troji, celkove 7. v seriáli SP, 1. na majstrovstvách Austrálie a 1. na majstrovstvách Oceánie v Penrith.

Slovenský vodný slalomár Matej Galéria fotiek (18) Zdroj: TASR/Michal Svítok

Marek Hamšík

Kľúčová postava talianskeho SSC Neapol, ale aj reprezentačného družstva Slovenska. Zažiaril aj vo Francúzsku, kde bol jeden z najlepších hráčov celého Eura 2016.

Marek Hamšík Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA

Marián Hossa

Jedna z najväčších opôr Tímu Európy, 2. na SP v Kanade a jedna z dominantných postáv tímu NHL Chicago Blackhawks. V sezóne 2016/17 ako tretí Slovák v histórii NHL prekonal hranicu 500 gólov a predstihol Petra Bondru.

Hokejista Chicaga Blackhawks Slovák Galéria fotiek (18) Zdroj: TASR

Veronika Velez-Zuzulová

Populárna lyžiarka skončila v SP 2015/16 celkovo 6-krát na stupni víťaziek (2x1. vo Flachau, 2. v Aspene a vo finále v St. Moritzi, 3. v Santa Caterine a v Jasnej), 2. v konečnej klasifikácii slalomu SP a celkovo 12. v SP.

Veronika Velez-Zuzulová Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA

Škantár Ladislav, Škantár Peter

Najznámejší slovenskí bratranci a reprezentanti vo vodnom slalome triumfovali na OH v Riu de Janeiro v C2, na ME v L. Mikuláši 5. v C2 a členovia 1. hliadky 3xC2, v pretekoch SP 1. v Prahe-Troji a 1. v Tacene, v seriáli SP celkove 5.

Slovenskí deblkanoisti Ladislav Škantár Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA

Jozef Metelka

Skvelý paralympionik skončil v kategórii C4-5 na PH v Riu de Janeiro 1. v stíhacích pretekoch, 1. v časovke a 2. v pevnom kilometri, na MS v dráhovej cyklistike v Montichiari 1. v stíhacích pretekoch (utvoril svetový rekord) a 2. v pevnom kilometri, 1. v pretekoch SP s hromadným štartom v Oostende.

Jozef Metelka Galéria fotiek (18) Zdroj: sportinglife.com

Jaroslav Halák

Brankár tímu New York Islanders bol jednou z najväčších opôr Tímu Európy, ktorý skončil 2. na Svetovom pohári v Kanade. Televízia ESPN ho zaradila do All Stars tímu turnaja.

Jaroslav Halák Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA

Štefan Svitko

Známy pretekár prežil úspešný rok a prepisoval dejiny. Celkovo skončil 2. na Rely Dakar (najlepší slovenský výsledok v histórii), v 3 etapách na stupni víťazov (1-1-1), víťaz Serres Rely, 2. na Merzouga rely.

Štefan Svitko Galéria fotiek (18) Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Petra Vlhová

Mladá lyžiarska kométa skončila v slalomoch SP 2015/16 3-krát v top 3 (1. v Aare, 3. v Lienzi, 3. vo Flachau II.), 6. v konečnej klasifikácii slalomu SP, v SP 2016/17 3. v Levi.

Petra Vlhová Galéria fotiek (18) Zdroj: TASR/AP

Tomáš Tatar

Do boja o honor top športovca roka sa dostal aj Tomáš Tatar. Stal sa najlepším strelcom Tímu Európy, 2. na SP v Kanade, v tíme Detroit Red Wings najproduktívnejší Slovák v základnej časti NHL 2015/16.

Tomáš Tatár Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP

Veronika Vadovičová

Slovenská paralympionička v streľbe zažila rozprávkovú sezónu. V Riu de Janeiro skončila v kategórii SH1 1. vo vzduchovej puške 40 v stoji, 1. vo VzPu 60  mix v ľahu, 2. v ľubovoľnej malokalibrovke 3x20, v pretekoch SP v Bangkoku, Štetíne a v Al Aine spolu 10-krát na stupni víťaziek (4-3-3), vo VzPU 60 v ľahu mix dvakrát zlepšila svetový rekord.

Veronika Vadovičová Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA

Richard Nagy

Výborný plavec uspel na ME v dlhom bazéne v Londýne a skončil 2. na 400 m polohových pretekoch. Na OH v Riu de Janeiro sa mu až tak nedarilo a obsadil 9. miesto.

Richard Nagy Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA

Andrej Sekera

V tíme Edmonton Oilers jeden z najlepších obrancov NHL, najlepší hokejista SR v sezóne 2015/16, jedna z najväčších opôr Tímu Európy, 2. na SP v Kanade. Televízia ESPN ho zaradila do All Stars tímu turnaja.