VIDEO Žilina v druhom polčase rozstrieľala Trenčín, Zlaté Moravce pokorili Podbrezovú

Zľava: Marin Ljubičić z FC DAC Dunajská Streda a Adrián Kopičár z FK SenicaZľava: Marin Ljubičić z FC DAC Dunajská Streda a Adrián Kopičár z FK Senica Zdroj: SITA

SENICA - Stretnutie začalo minútou ticha na úctu obetiam leteckého nešťastia brazílskeho tímu Chapecoense a zároveň uctením si pamiatky zosnulého bývalého hráča a trénera SH Senica Emila Trusku. Prvé ohrozenie brány prišlo hneď v úvode, kedy Slávika preverili domáci hlavičkou po priamom kope, hosťujúci brankár však loptu s prehľadom schoval do narúčia.

V štvrtej minúte musel opäť zasahovať brankár DAC, po Pirulovej prihrávke za obranu včasným vybehnutím nepustil do zakončenia Weritona. Zverenci Csabu Laszla zahrozili prvýkrát po desiatich minútach, z priameho kopu pálil v dobrej pozícii tesne vedľa Šullovej ľavej žrde. O dve minúty sa skóre už menilo: na pravej strane dostal loptu do pozície zaváňajúcej postavením mimo hru Živkovič, poslal loptu do ohňa, tá prešla celým pokutovým územím domácich až k Némethovi, ktorý nedal Šullovi žiadnu šancu – 0:1. Po góle sa DAC mierne stiahol, Seničania ale hrozili jedine nepresnými strelami Březinu či Pillára z diaľky. Polčas sa odohrával najmä medzi šestnástkami, divákov držal v pozornosti jedine vytrvalo skandujúci a hlučný kotol fanúšikov DAC.

Druhý polčas sa niesol od začiatku v podobnom duchu ako úvodné dejstvo, Dunajská Streda sústredene v bloku bránila, Seničania ale kombinovali nepresne. Prvé nebezpečenstvo opäť hrozilo pred Slávikovou bránkou, keď v 57. minúte poslal Weriton nepríjemný center do pokutového územia, situáciu však pred dobiedzajúcim Guillem brankár hostí v spolupráci s Hukom vyriešil. Domáci sa postupne začali tlačiť viac pred Slávika, strely Mráza či Ebwelleho však nemali dostatočnú razanciu ani presnosť, aby brankára mužstva zo Žitného ostrova ohrozili. Záhoráci sa nepresadili ani pri závare po rohovom kope v 68. minúte, kedy Varga neprepálil obetavo bránicu hradbu tiel v žlto – modrom. O desať minút už sa domáci dočkali. Prenikajúceho Weritona zastavil Michalík len za cenu faulu a z následneho priameho kopu sa presadil tvrdou ranou David Březina – 1:1. Až po vyrovnávajúcom góle hostia ožili, žiadnu vážnejšiu šancu si však mužstvá nevypracovali a aj druhýkrát v tejto sezóne skončil zápas týchto súperov nerozhodne.

FK Senica - DAC 1904 Dunajská Streda 1:1 (0:1)
Góly: 79. Březina - 12. Németh. Rozhodoval: Vnuk, ŽK: Kopičár -  Kontár, Ljubičić, Németh, Michalík, Szárka, 780 divákov

Senica: Šulla – J. Kosorin, Březina, Pillár, Delgado – Kopičár, P. Varga – Ebwelle, Pirulo (46. Mráz), Weriton – Guille (90.+ Guille)

DAC: Slávik – Živkovič, Huk, L. Michalík, Németh – Ljubičič – Štepanovský, Pambou, Kontár (46. Ľupták), Vida (86. Mészáros) – Sarr (82. Szárka)

Miroslav Mentel, tréner Senice: "Sme v situácii, kedy je každý bod dobrý. Zápas mal dva rozdieľne polčasy. V prvom sme hrali ustráchane, v druhom polčase sa to zlepšilo. Musím hráčov pochváliť za bojovnosť a nasadenie, zaslúžili sme za prístup k zápasu vyrovnať. Pre nás je bod veľmi cenný, Dunajská mala totiž v poslednom období výbornú formu. Zápas bol dnes najmä o bojovnosti, trochu tomu chýbala väčšia futbalová kvalita ale s bodom sme spokojní."

Csaba László, tréner DAC-u: "Myslím, že sme jednoznačne stratili dva body. V prvom polčase sme dominovali a neviem prečo nám rozhodca neuznal druhý gól, to je pre mňa naozaj tajomstvom. V druhom polčase mal súper trochu viac z hry, ale žiadne čisté šance. V zlomovom bode, podľa mňa chyboval hlavný rozhodca, ktorý odpískal faul, ktorý nebol a dostali sme gól na 1:1. Beriem jeden bod zo zápasu a želám Senici všetko dobré. Nerád by som ďalej pokračoval, pretože som videl veľa zápasov, ale dnešok nechcem komentovať, lebo by som dostal trest od futbalového zväzu."

Súboj jesenného a úradujúceho majstra korisťou Žiliny

V súboji jesenného a úradujúceho majstra vymenili obaja tréneri oproti poslednému duelu v základných zostavách troch hráčov. Najvýraznejšie to bolo na brankárskych postoch, kde dostali prednosť Mandous a Chovan. Prvá dvadsaťminútovka priniesla síce dobrý futbal, ale bez vážnejších šancí. Oba tímy hrajúce rovnakým štýlom hľadali spôsob, ako súpera prekvapiť. Po priamom kope Hlohovského v 20. min. to vyzeralo, že recept našli ako prví domáci, ale gólová hlavička Vavra neplatila pre ofsajd. Ani v ďalších minútach nemali zmrznutí diváci veľa dôvod na potlesk, tímy si dokázali vybojovať iba rohové kopy a ani po nich sa nič zaujímavé neudialo. V 40. min dostal dobrú loptu vo veľkom vápne na nohu kapitán Škvarka, ale mieril iba do miest, kde stál dobre postavený Chovan. O tri minúty sa dostal po rýchlej akcii do dobrej palebnej pozície na pravej strane Špalek, jeho krížna strela však minula tri žrde trenčianskej brány.

Lepšie do druhého dejstva vstúpili šošoni, keď musel pri Špalekovej tvrdej strele v 47. min zasahovať Chovan, ale poradil si bez problémov. V 51. min však už domáci viedli, keď Hlohovský z ľavej strany vystrelil, Chovan nohou loptu vyrazil iba pred nabiehajúceho Haskiča, ktorý pohodlne otvoril skóre. Žilinčania sa snažili kontrolovať hru, no v 65. min. mohli hostia po centri z ľavej strany a hlavičke Jangu vyrovnať, Mandous však loptu vytlačil na roh. Hostia mohli skórovať zásluhou Kalua, ktorého krížna strela minula tesne bránu, ale nakoniec padol gól na opačnej strane. Chovan rozohral loptu cez kapitána Kleščíka, ten o ňu prišiel v súboji so Špalekom a domáci krídelník zvýšil v 78. min.na 2:0. Žilinčania po góle už hru kontrolovali a v 90. min skóroval priamo z priameho kopu z ľavej strany takmer od ľavej autovej čiary Hlohovský. Žilina tak porazila majstra 3:0 a v tabuľke zvýšila náskok pred Podbrezovou na 10 bodov.

MŠK Žilina – AS Trenčín 3:0 (0:0)
Góly: 51. Haskič, 78. Špalek, 90. Hlohovský. Rozhodoval: Somoláni, ŽK: Diaz, Káčer – Kalu, Kvocera, Paur, Ket, 2009 divákov

Žilina: Mandous – Herrera, Vavro, Králik, Letič – Diaz – Káčer, Škvarka (90+. Cociuc) – Špalek (88. Vallo), Haskič (77. Jánošík), Hlohovský

Trenčín: Chovan – Ket, Udeh, Kleščík, Skovajsa – Gabriel – Kvocera (72. Chisom), Paur, Prekop (77. Mikeš), Kalu – Janga

Adrián Guľa, tréner Žiliny: „Zápas mal veľmi solídnu úroveň, vysokú intenzitu a rozhodovali mikrodetaily. Z našej strany to bola produktivita v druhom polčase. Cením si na mojom mužstve, že za stavu 1:0 ešte pridalo plyn a dokázalo zápas uhrať do jednoznačného víťazstva, hoci výsledok je pre súpera krutý. Boli sme kompaktní v osi mužstva, pridali sa ostatní chlapci entuziazmom a kvalitou. Výsledok si veľmi cením a gratulujem chalanom, že potešili výsledkom nás, aj fanúšikov a zdolali nepríjemného súpera.“

Martin Ševela, tréner Trenčína: „Videli sme zaujímavý zápas, aj keď prvý polčas bol na šance opatrný a nebolo ich toľko, ako sa očakávalo. Súper v druhom polčase strelil gól, ktorý nás prebral, vypracovali sme si šance, ale neboli sme v nich úspešní. Pokiaľ chcete v Žiline pomýšľať na úspech, potrebujete byť v šanciach efektívni. Chceli sme za stavu 1:0 striedaním zofenzívniť hru, ale prišla hrubá individuálna chyba, gól na 2:0 už to bolo pre nás ťažké. Výsledok je pre nás krutý, súper bol o gól lepší. Dostali priestor hráči, ktorí predtým veľa šancí nedostali, pracujeme s hráčmi, ktorých máme. Zápas bol zaujímavý, ideme domov smutní, ale v poslednom zápase chceme urobiť všetko, aby sme odchádzali spokojnejší ako zo Žiliny. Žiline blahoželám k víťazstvu.“

Zlaté Moravce v bojovnom zápase pokorili Podbrezovú

V mrazivom podvečere preddvádzali obe mužstvá aktívny, bojovný futbal. Už v 3. min sa Viazanko ocitol sám zoči-voči Kováčovi, ale ten jeho strelu vytesnil na rohový kop. V 12. min mal dobrú príležitosť Turňa, ale nebol presný v koncovke. Na opačnej strane Gešnábelovu strelu stihol v poslednej chvíli odvrátiť Vajda na roh. CV 233. min skúšal šťastie opäť Gešnábel, Kuciak si s jeho pokusom poradil. Od tohto momentu sa na hracej ploche rozúptal neúprosný boj, akcie na oboch stranách však väčšinou končili na hranici šestnástky.

Obraz hry sa príliš nezmenil ani v druhom polčase. Boli to však domáci, ktorí sa viac tlačili do ofenzívy. 64. minúta priniesla závar v pokutovom území hostí. Gešnábelovu strelu Kuciak vyrazil, vzápätí si poradil aj s Orávikom pokusom, ale na dorážku Válovčana už bol prikrátky. Po inkasovanom góle sa hostia snažili o vyrovnanie, ale domáca defenzíva stála na pevných nohách. V 81. min síce Vajda poslal loptu za Kováčov chrbát, ale z ofsajdovej pozície. V 89. min vytiahol zákrok zápasu domáci gólman, keď gólovú hlavičku Vajdu vyrazil na roh. Z následného protiútoku spečatil zaslúžené víťazstvo ViOn-u Orávik.

ViOn Zlaté Moravce-Vráble - ŽP Šport Podbrezová 2:0 (0:0)
Góly: 64. Válovčan, 90. Orávik. Rozhodoval: Michlian, ŽK: Boszorád, Válovčan, De Oliveira - Kuzma, Bernadina, Viazanko, Šafranko. 684 divákov.

ViOn Zlaté Moravce-Vráble: Kováč - Boszorád, Karlík, Pintér, Pastva - Obročník - Orávik, Bariš (90. Ranko), De Oliveira (87. Kapor), Válovčan - Gešnábel (79. Pepe)

ŽP Šport Podbrezová: Kuciak - Turňa, Kostelný, Krivák, Breznaník (71. Migala) - Vajda - Viazanko, Podio, Kuzma, Bernadina - Šafranko

Juraj Jarábek, tréner Zlatých Moraviec: "Vedeli sme, že ideme hrať s kvalitným súperom. Chlapcom sme celý týždeň vštepovali, že musia hrať so srdcom a nakoniec budú odmenení. V prestávke sme si povedali, že to bude o jednom góle a ten sme dali my. V závere sme z brejku poistili veľmi cenné víťazstvo."

Marek Fabuľa, tréner Podbrezovej: "Vedeli sme, že nás čaká veľmi ťažké stretnutie. Nezačali sme zle, ale dve veľké šance v úvode sme nepremenili. Potom prevzali iniciatívu domáci, ktorí hrali s väčším srdcom a zaslúžene zvíťazili."

Preśov sa so štadiónom rozlúčil remízou

Pre futbalistov domáceho Tatrana to bol posledný zápas na štadióne na Čapajevovej ulici, keďže jarnú časť budú hrávať v Poprade a v Prešove je v pláne výstavba nového futbalového stánku. Prvý polčas veľa futbalovej krásy nepriniesol. Diváci videli v chladnom počasí minimum zaujímavých situácií. Takou bol priamy kop Kóňu v 14. minúte, proti ktorému musel zasiahnuť Talian. V 22. minúte sa gólom neskončila ani snaha domáceho Kubusa, ktorý zamotal hlavy súperovým obrancom, ale brankár Hruška nemusel zasahovať.

Uzimení diváci sa gólov dočkali už v úvode druhého dejstva. V 48. minúte sa ujala krížna strela domáceho Erika Streňa a Prešovčania viedli. Ich radosť však trvala iba tri minúty. Prešovčania neustrážili Machovca po rohovom kope, ten sa v šestnástke dostal k lopte a vyrovnal - 1:1. Vyrovnávajúci gól povzbudil hostí. V 61. minúte mali domáci hráči aj šťastie, keď brankárovi Talianovi pomohla po strele Dugu konštrukcia bránky. V 83. minúte mohol Katona nakloniť skóre na stranu domácich, ale jeho tvrdú strelu zmaril Hruška.

1. FC Tatran Prešov - Spartak Myjava 1:1 (0:0)
Góly: 48. Streňo - 51. Machovec. Rozhodoval: Marhefka, ŽK: Micherda, Bartek, Streňo - Sládek, Machovec, Bílovským 761 divákov.

1. FC Tatran Prešov: Talian - Petko, Jacko, Bartek, Dzurík - Ashiru (58. Dupkala), Micherda, Leško, Kubus (82. Rolinc) - Katona - Streňo

Spartak Myjava: Hruška - Kukoľ, Ostojič, Pavlík, Machovec - Kóňa, Duga (90. Černáček) - Kolár (81. Abrahám), Bílovský - Sládek, Pekár (86. Marček)

Miroslav Jantek, tréner 1. FC Tatran Prešov: "Naším zámerom bola ofenzívnejšia hra v porovnaní s predošlými domácimi zápasmi. Mali sme rešpekt pred Myjavou, ktorá patrí k lepším mužstvám najvyššej súťaže. Myjavčanom sme prakticky darovali gól po štandardnej situácii, ale neskôr sme mali šťastie, keď nás zachránila žŕdka. Chceli sme dnes získať tri body."

Mikuláš Radványi, tréner Spartaka Myjava: "Videli sme bojovný zápas na ťažkom teréne. Nemohli sme myslieť na kombinačnú hru a preto sme chceli hrať jednoducho. V druhom polčase sme sa snažili o prihrávky za obranu. Po prvom polčase som si myslel, že to bude zápas o jednom góle. Napokon som bol rád, že tomu tak nebolo. Pri inkasovanom góle sme spravili fatálnu chybu, ale som veľmi rád, že sme rýchlo vyrovnali. Mohli sme dať aj druhý gól, keď dal Duga žŕdku. Chceli sme získať tri body, ale musíme byť spokojní aj s jedným."

Viac o téme: DAC 1904 Dunajská Streda FK Senica AS Trenčín MŠK Žilina