VIDEO Famózny vstup Slovákov do svetového šampionátu: V dráme sme vybojovali dôležitú výhru

Slovenskí florbalisti vstúpili do svetového šampionátu triumfom nad PoľskomSlovenskí florbalisti vstúpili do svetového šampionátu triumfom nad Poľskom Zdroj: iffwfc.org

RIGA - Slovenskí florbaloví reprezentanti uspeli vo svojom úvodnom vystúpení na MS 2016 v lotyšskej Rige (3. - 11. decembra). V nedeľňajšom zápase základnej C-skupiny zvíťazili 6:4 nad Poliakmi a získali prvé dva body do tabuľky, v ktorej im patrí druhá priečka o skóre za Dánmi. Tí si v sobotu poradili s Austrálčanmi (8:1).

Zverenci trénera Petra Koutného od úvodnej minúty na palubovke dominovali, v prvej tretine boli pre nich odmenou góly Michala Kročka a Martina Grlického. V 25. min mali Slováci výhodu trestného strieľania, skúsený Juraj Matejka ponúkol divákom prvotriednu lahôdku - 3:0 pre SR. Poliaci s trojgólovým mankom od polovice stretnutia pomaly prevzali iniciatívu a do zápasu sa vrátili ešte pred druhou prestávkou - v priebehu 58 sekúnd sa presadili Mateusz Antoniak i Michal Kozubal a znížili na 2:3.

Slovenskí florbalisti vstúpili do Galéria fotiek (8) Zdroj: iffwfc.org

Keď Antoniak v 44. min prestrelil brankára Dominika Tureka, vedenie Slovákov bolo minulosťou, no len na štyri minúty - potom Martin Kubovič vybojoval loptičku a presnou strelou potešil slovenských priaznivcov. Poliaci v záverečnom nápore nedokázali vyrovnať, naopak, strelou do ich prázdnej bránky zvýšil na 5:3 napokon dvojgólový Kubovič. Osem sekúnd pred koncom duelu ešte skorigoval Lukasz Chlebda, posledné slovo patrilo kapitánovi SR Lukášovi Řezaninovi, ktorý trafil do opustenej bránky Poliakov.

Poľsko - Slovensko 4:6 (0:2, 2:1, 2:3)
Góly: 36. Antoniak (Sieňko), 37. Kozubal (Korpan), 44. Antoniak (Hamrol), 60. Chlebda (Antoniak) - 14. Kročko (Gál), 17. Grlický, 25. Matejka (tr. strieľanie), 48. Kubovič, 59. Kubovič, 60. Řezanina (Dudovič)
Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kumerdanks a Kristapsons (obaja Lot.), 1007 divákov

Zostava SR: Turek (Mazák) - Szabo, Komačka, Kročko, Sikorjak, Koščo, Ľ. Šefčík, Bulko - Heleš, Matejka, Kubovič - Gál, Řezanina, Dudovič - Čonka-Skyba, Grlický, Ujhelyi - Nehila, Joščák

Petr Koutný (tréner SR, zdroj: RTVS): "Bol to veľmi ťažký zápas a pre nás mimoriadne dôležité víťazstvo. Naši chlapci hrali v prvej tretine lepšie, dobre sme do duelu vstúpili. V druhej tretine prišla jedna malá chyba a psychika hráčov išla trochu dole. Striedali sme lepšie momenty so slabšími. Napokon nám však práve psychika pomohla, v pravých chvíľach sme zabojovali."

Martin Kubovič (útočník SR, strelec dvoch gólov, zdroj: SZFB): "Na to, že sme hrali svoj prvý zápas na šampionáte, to nebolo zlé. Náskok troch gólov nás možno trochu uspal a do druhej tretiny sme nastúpili vo vlažnejšom tempe. Poliaci nemali veľa príležitostí, no využili, čo sa dalo a dotiahli sa na nás. Trochu sme sa obávali o výsledok, ale zvládli sme to."

Juraj Matejka (útočník SR, strelec jedného gólu, zdroj: SZFB): "Úvodné zápasy bývajú vždy náročné. Často býva na hokejkách nervozita a zodpovednosť. Prvá tretina bola z našej strany dobrá, no počas druhej sme ich dosť pustili do hry, čo sa nám nemôže v budúcnosti stávať. Koniec súboja sme si zasa odšéfovali my."

Dominik Turek (brankár SR, zdroj: SZFB): "Bol to veľmi vyrovnaný zápas so skvelým začiatkom z našej strany. Viedli sme už 3:0, prišla však hluchá päťminútovka, ktorá nás takmer stála víťazstvo. Napokon sme to ukočírovali do víťazného konca."

Slováci si v C-skupine ešte zmerajú sily s výbermi Austrálie (v pondelok o 12.00 h SEČ) a Dánska (v utorok o 10.15). Po dva najlepšie tímy z výkonnostne vyššej A aj B-skupiny preniknú priamo do štvrťfinále, na zostávajúce mužstvá "áčka" a "béčka" čakajú súboje stredajšieho play-off práve s najlepšími dvoma z C aj D-skupiny.

Dánsko - Austrália 8:1