VIDEO V rímskom derby vzplanuli vášne: Hráč Lazia s rasisticky ladenými komentármi

Lazio Rím - AS RímLazio Rím - AS Rím Zdroj: SITA

RÍM - Vládcom Ríma sa stali futbalisti AS, ktorí v derby dvoch nezmieriteľných mestských rivalov vyhrali v nedeľňajšom zápase 15. kola Serie A nad Laziom 2:0, keď o ich víťazstve rozhodli druhopolčasové góly Kevina Strootmana a Radju Nainggolana. Mužstvo AS zostáva nezdolané v ôsmich derby v rade proti Laziu v najvyššej talianskej súťaž - od novembra 2012.

V derby išlo o popredné priečky tabuľky. AS patrí vďaka víťazstvu druhé miesto za Juventusom Turín, za ktorým zaostáva o štyri body. Laziu prináleží momentálne piata pozícia s osembodovou stratou na lídra.  Zápas priniesol veľký boj, v prvom polčase malo z hry viac Lazio, v druhom sa obraz začal meniť. V 29. min na hranici šestnástky fauloval hráč Lazia Lucas Biglia Bruna Peresa, rozhodca ukázal najprv na biely bod, ale nakoniec verdikt zmenil na priamy kop.
V druhom polčase bol ku gólu blízko Edin Džeko, ale jeho "koníček“ brankár Federico Marchetti vyriešil. Zlomový moment prišiel v 64. minúte, keď Wallace úplne zbytočne prišiel o loptu, o ktorú ho obral Strootman, a ten s prehľadom prehodil brankára.

"Je to špeciálny zápas a dôležité víťazstvo z pohľadu tabuľky. Dnes sme skutočne chceli vyhrať. Bol to škaredý pohľad na prázdny sektor skalných, ale hádam nabudúce fanúšikovia zavrhnú bojkot (opakovaný protest proti niektorým bezpečnostným opatreniam v dueloch s Laziom - pozn. red). Týmto víťazstvom sme psychologicky vyrástli, aj keď sme nehrali až tak dobre,“ povedal pre televíziu Mediaset Premium autor úvodného gólu stretnutia.

Po jeho góle prišlo medzi ním a náhradníkom Lazia Danilom Cataldim ku kontroverzii, keď strelec vylial trocha vody z plastovej fľaše smerom k súperovmu hráčovi. Ten nelenil, potiahol Strootmana zozadu za dres a ako hráč z lavičky videl červenú kartu. Futbalistovi AS sa ušla karta žltej farby.
Druhý gól "giallorossi“ pridal v 77. minúte po brejku Nainggolan, keď presnou strelou k žrdi spoza šestnástky prekvapil Marchettiho.

Tréner AS Luciano Spalletti hodnotil derby takto: "Je pravda, že to nebol pekný zápas, ale tvrdý boj. V druhom polčase sme však hrali dobre, pretože to bol náš plán. Je to začiatok finalizácie procesu, ktorý vidím rád.“

Jeho náprotivok na lavičke "biancocelesti“ Simone Inzaghi ponúkol tiež svoj pohľad: "Chýbalo nám viac túžby, na druhej strane si nepamätám žiadnu strelu AS v prvom polčase. Je škoda, že sme prehrali takýmto spôsobom. Góly sme darovali. Za hodinu sme nedovolili súperovi žiadnu strelu na bránu, potom prišli dva dary a dva góly, a to je to, čo ľutujem.“

O rozruch sa po zápase postaral stredopoliar Lazia Senad Lulič, ktorý sa v pozápasových rozhovoroch pre dve televízie rasisticky ladenými komentármi vyjadril smerom k hráčovi AS Antoniovi Rüdigerovi, nemeckému reprezentantovi čiernej pleti. "Rüdiger nás provokoval už pred zápasom. Pred dvoma rokmi predával ponožky a opasky v Stuttgarte, teraz vystupuje ako fenomén. V skutočnosti to nie je jeho vina, ale tých, čo ho obklopujú. Nenaučili ho správnym manierom,“ citoval hráča portál football-italia. net. Výraz predavač ponožiek sa zvykne v Európe používať ako prejav rasistického stereotypu. Keď Lulič dostal otázku, či sa nechce za svoje slová ospravedlniť (Rüdiger nikdy nebol predavačom ponožiek - pozn. red.), reagoval, že iba povedal, čo si myslel. "Aj bieli ľudia predávajú ponožky,“ dodal reprezentant Bosny a Hercegoviny na svoju obranu.

Lazio okamžite reagovalo na Luličove slová a ospravedlnilo sa za hráča: "Klub je zasiahnutý týmito slovami i tým, ako boli interpretované. Ospravedlňujem sa v mene klubu. Bolo to vyjadrenie hráča s horúcou hlavou, ktorý prehral derby,“ uviedol v stanovisku riaditeľ komunikácie rímskeho Lazia Arturo Diaconale.

Viac o téme: Lazio Rím AS Rím