Good Angels mali na dosah veľké prekvapenie: Víťazstvo pretieklo pomedzi prsty

Anna Jurčenková z Košíc a Essence Carson z Turecka v zápase medzi Good Angels Košice (SR) - Yakin Dogu Üniversitesi (Tur.)Anna Jurčenková z Košíc a Essence Carson z Turecka v zápase medzi Good Angels Košice (SR) - Yakin Dogu Üniversitesi (Tur.) Zdroj: SITA

KOŠICE - Basketbalistky slovenského majstra Good Angels Košice v Európskom pohári FIBA mali na dosah veľké prekvapenie, ale napokon im víťazstvo nad favorizovaným tureckým tímom Yakin Dogu Üniversitesi pretieklo pomedzi prsty. Vo štvrtkovom stretnutí na domácej palubovke v Angels aréne podľahli tureckému lídrovi D-skupiny 65:69 (35:36).

V dramatickom a aj nervóznom súboji v polovici tretej štvrtiny Košičanky ešte viedli o 11 bodov (51:40), ale tesný záver nezvládli. Za výkon ich však diváci odmenili potleskom.

Svoje účinkovanie v D-skupine európskeho pohára číslo 2 zverenky trénera Petra Jankoviča zakončia vo švrtok 15. decembra domácim súbojom s hráčkami Olympiakosu Pireus. V tomto stretnutí pôjde o postup do vyraďovacej časti z druhého miesta. Košičanky prehrali v prvom zápase v Grécku 78:85 po predlžení, čo znamená, že na postup potrebujú v odvete víťazstvo o 8 bodov.

Favorizovaný turecký tím si na začiatku utvoril náskok 5:0, ale potom sa nestačil čudovať. Domáce hráčky otočili na 12:5 a hosťujúci tréner bral oddychový čas. Priebežne nepomohol, lebo v 7. min skvele hrajúca Slovinka Oblaková druhou trojkou v zápase upravila na 17:10 a prvá desaťminútovka sa skončila 22:16 v prospech Good Angels. V druhej štvrtine hosťujúci tím najmä zásluhou trestných hodov sťahoval košický náskok. V 18. min Eldebrinková trojkou vyrovnala na 33:33 a do kabín išli hostky s drobným náskokom 36:35.

Po zmene strán Košičanky pokračovali v koncentrovanom výkone a čoskoro opäť preklopili vedenie na svoju stranu. Keď v polovici tretej štvrtiny prišli v krátkom časovom slede dve trojky z rúk domácej Američanky Allenovej a najvyššie vedenie v zápase (51:40), zobudili sa diváci, ktorí vytušili možné prekvapenie. Po troch štvrtinách nabudené Košičanky viedli 51:48, ale v tej záverečnej náskok neudržali. Turecký tím šnúrou 10 bodov otočil z 50:56 na 60:56, ale štyri minúty pred koncom to ešte nebolo rozhodujúce. Dve minúty pred koncom pivotka Jurčenková dostali domáce opäť do vedenia (63:61) a vzápätí musela dolu z palubovky pre 5 osobných chýb. Turecké favoritky s reprezentantkami 5 krajín vo svojom výbere sa v poslednej minúte vzdialili na rozdiel 4 bodov (67:63). Sedem sekúnd pred koncom za stavu 65:67 Allenová mala v rukách možné víťazstvo, ale nepremenila trojkový pokus.

EP FIBA - ženy - D-skupina - štvrtok - výsledok:
Good Angels Košice (SR) - Yakin Dogu Üniversitesi (Tur.) 65:69 (22:16, 13:20, 16:12, 14:21)
Zostava a body Good Angels: Oblaková 17, Allenová 15, Jurčenková 13, Bálintová 3, Baughová 2 (Stehlíková 11, Žirková 2, Kupčíková 2)
Najviac bodov Yakin Dogu: Vanderslootová 14, Carsonová 13, Q. Hollingsworthová 12, A. Robinsonová 10
TH: 10/6 - 33/25, trojky: 9-4, fauly: 30-16, rozhodovali: Difallah (Fr.), Aunkrogers, Proc (Poľ.), 1400 divákov

Hlasy:
Peter Jankovič (tréner Good Angels Košice): "Dievčatá sa nemajú za čo hanbiť. Bojovali do konca a v samom závere to už ani nebolo o hernej kvalite, ale o šťastí. To sa priklonilo na stranu Yakin Dogu. Nevadí. Postup sa bude lámať aj tak až v poslednom domácom zápase proti Olympiakosiu. Teraz nás čakajú Piešťany v domácej súťaži a potom sa už prichystáme na jeden z najdôôežitejších zápasov tejto sezóny."

Anna Jurčenková (pivotka Good Angels Košice): "Bolo to veľmi vyrovnané, ale nakoniec rozhodla kvalita na strane súperiek. Nevzdali sa a bojovali do konca. Tá šťastná strela na konci nebola na našej strane, ale u nich. Matematika je taká, že ani dnešné víťazstvo by nám este na postup nestačilo. Preto sa teraz musíme skoncentrovať na najbližšieho súpera a z dnešného zápasu si vziať čo najviac z dobrého výkonu."

Zuzana Žirková (krídelníčka Good Angels Košice): "Yakin Dogu je tím s euroligovou kvalitou, preto sa za dnešný výkon nemusme hanbiť. Prehra takýmto spôsobom však mrzí, určite by som vymenila nedávne dve tesné víťazstvá z turnaja Východoeurópskej ligy za dnešný triumf."

Elin Eldebrinková (rozohrávačka Yakin Dogu): "Do tohto víťazstva sme nešli s tým, že víťazstvo je samozrejmosť. Vedeli sme, že Košičanky majú dobrých fanúšikov a doma sú silné. Očakávali sme náročný zápas, taký aj bol. Sme veľmi šťastné, že sme to nakoniec zvládli. Doma sme hrali lepšie a mali sme vyššiu úspešnosť streľby, dnes sme museli viac bojovať na víťazstvo."

Viac o téme: Good Angels Košice Yakin Dogu Üniversitesi