Slovensku rastie nová Moravcová: Žiarivú budúcnosť bude rozvíjať v Dallase!

Andrea Podmaníková
Andrea Podmaníková

BRATISLAVA - V dlhom aj krátkom bazéne jej vo všetkých prsiarskych disciplínach patria slovenské rekordy. Andrea Podmaníková sa z roka na rok dokázateľne zlepšuje a je len otázkou času, kedy z nej bude nová národná ženská jednotka.

Nedeľňajším 11. miestom v disciplíne 200 m prsia na svetovom šampionáte v "dvadsaťpäťke" v kanadskom Windsore dosiahla svoj životný úspech, hoci na podujatí tohto rangu štartovala v seniorskej kariére po prvý raz. Časom 2:22,38 min síce značne zlepšila vlastné maximum 2:23,61, ale... "Stopäťdesiat metrov to mala rozbehnuté na postup do finálovej osmičky, až poslednú päťdesiatku 'odišla'. Nebola so sebou spokojná, chcela ešte viac. A mala aj na finále" tvrdí o svojej zverenke tréner Vladimír Železník.


Podľa kouča 18-ročnej Topoľčianky (nar. 23. februára 1998) už nepotrvá dlho a Podmaníková bude dosahovať aj prenikavejšie výsledky. "Ešte neodovzdala všetko, ale je na dobrej ceste," vraví Železník. "Má veľké medzery v naplávaných kilometroch. Do roka ich zvládneme 1300, 1400, svetoví plavci v priemere 2500, čo je rok čo rok zhruba tisíckilometrový rozdiel. Aj keď sa tomu snažíme venovať naplno, času nie je veľa. My sa neposúvame v počte kilometrov, ale zlepšujeme sa v intenzite. Keď odíde na vysokú školu, tam bude plávať omnoho viac, čo jej určite neskutočne pomôže," tvrdí kouč. 

Podmaníková je podľa jeho slov skvelý typ športovca na trénovanie. "Má výbornú hlavu, vie si všetko zosúladiť, upratať. Plávanie, školu, robila si vodičák, test z angličtiny, všetko zvláda. Na tréningoch je taký 'ťahač', ťahá aj chalanov," prezradil Vladimír Železník a trúfol si aj odpovedať na otázku, v akom horizonte by mohli prísť Podmaníkovej vážne úspechy na medzinárodnej úrovni. "Už teraz mohla siahať vysoko. Stále si však myslím, že ešte nie je taká zrelá pretekárka. Nielen finále, v jej silách bude atakovať aj medailové priečky v horizonte dvoch, troch rokov. Ak všetko pôjde dobre, pred olympijskými hrami v Tokiu 2020 bude vysoko."Ak všetko dobre dopadne, Andrea Podmaníková bude od jesene 2017 študovať a plávať v americkom Dallase. "Na minuloročných majstrovstvách Európy v krátkom bazéne v Izraeli si ma všimol známy tréner Steve Collins, v minulosti kouč Martiny Moravcovej. Pýtal sa, či by som mala záujem o tamojšiu univerzitu, sme v kontakte. Dostala som ponuku, aká sa neodmieta," prezradila mladá prsiarka, ktorá ešte musí úspešne zvládnuť druhý z dvoch testov v angličtine a v máji zmaturovať na Obchodnej akadémii doma v Topoľčanoch, aby mohla odísť do Texasu. V Dallase by sa potom ako štipendistka chcela venovať štúdiu biznisu. 

A mohla by tam aj naplno rozbaliť svoju dobre naštartovanú plaveckú kariéru. "Chcem sa dostať na takú úroveň, že na vrcholných podujatiach budem finalistka, ale nie náhodná. To je môj dlhodobý cieľ. Byť v najlepšej osmičke v Európe či na svete už znamená patriť k špičke," hovorí o svojich smelých plánoch stále iba 18-ročná slovenská reprezentantka, ktorá je seniorskou rekordérkou na 50, 100 aj 200 m prsia v krátkom aj dlhom bazéne. Jedenáste miesto na dvojstovke v záverečný súťažný deň na MS v krátkom bazéne v kanadskom Windsore 2016, ktoré v nedeľu prizdobila osobným maximom 2:22,38 min, bol dosiaľ jej najväčší plavecký úspech. "Nebol to však môj životný výkon. Mám na viac, na lepšie umiestnenia. Neustále sa chcem zlepšovať," vraví ambiciózna plavkyňa, ktorá z troch prsiarskych disciplín najviac obľubuje prostrednú. "Frekvencia mi nesedí, takže šprint na päťdesiat metrov príde možno vekom, ale teraz mi je najbližšia stovka. Dvojstovku niekedy nenávidím, hoci ju mám lepšiu. Sto a dvesto metrov sú olympijské disciplíny, na ne sa budem viac zameriavať," vraví výhľadovo smer Tokio 2020. Do augustového Ria de Janeiro sa so zaplávaným B-limitom nedostala. 


Tagy: Andrea Podmaníková

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA