VIDEO Holanďanky sa senzačného titulu nedočkali, bronz pre francúzske hádzanárky

Nórska hádzanárka Camilla HerremováNórska hádzanárka Camilla Herremová Zdroj: SITA

GÖTEBORG - Hádzanárky Nórska získali svoj siedmy titul majsteriek Európy. Obhajkyne titulu vyhrali v nedeľu vo finále kontinentálneho šampionátu vo švédskom Göteborgu nad Holandskom po dráme 30:29. Finále bolo reprízou súboja o zlato na vlaňajších MS v Dánsku, kde sa z triumfu tešilo rovnako Nórsko.

Úvodných desať minút sa v zaplnenej hale Scandinavium v rýchlom tempe striedali oba tímy vo vedení. Holanďanky potom tromi gólmi v sérii odskočili v 13. minúte po zásahu Visserovej na 9:6. Ešte desať minút pred prestávkou to bolo vďaka strelecky aktívnej Snelderovej 13:9, ale Nórky odpovedali šnúrou piatich gólov a v prestávke bol stav vyrovnaný 15:15.

Po zmene strán pokračoval strelecký koncert nórskej kanonierky Mörkovej, najmä vďaka nej získal severský tím v 35. minúte náskok 19:17. Divácky atraktívny duel sľuboval dramatické vyvrcholenie, hoci Nórky sa v polovici druhého polčasu dostali do "trháku" - v 46. minúte zvýšili na 26:21 zo svojho pohľadu. Holanďanky sa potom vrhli do útoku a v závere mohutne doťahovali. Polmanová dve minúty pred koncom znížila na 29:30, ale potom sa už jej tím nepresadil a tesne prehral.

Holandsko - Nórsko 29:30 (15:15)
Najviac gólov: Snelderová 6, Grootová 5, Polmanová 4 - Mörková 12/5, Frafjordová 5, Herremová 4. Rozhodovali: Alpaidzeová, Terezkinová (obe Rus.), vylúčenia 2:2, 7m hody: 4/3 - 5/5, 11.037 divákov

Nora Mörková, najlepšia strelkyňa Nórska /zdroj: TV3/: "Je to úplne fantastické. Finále sme v závere trochu zbytočne zdramatizovali, ale nakoniec sme to aj s kúskom šťastia zvládli. V nedeľu to v Göteborgu vyzeralo, akoby sme hrali doma a to je úžasný pocit."

Holanďanky dosiahli postupom do finále svoj najvýraznejší úspech na ME, kde bolo doteraz ich maximom siedme miesto spred dvoch rokov. Tretiu priečku obsadili Francúzky, ktoré v súboji o bronz zdolali Dánsko 25:22. Slovenky neuspeli v kvalifikácii a na európskom šampionáte neštartovali.

Do All-Star tímu ME 2016 sa dostali hráčky z piatich krajín, medzi nimi po dve Nórky a Holanďanky. Za najužitočnejšiu hráčku šampionátu vyhlásili strednú spojku z tímu "oranjes" Corneliu Nycke Grootovú. Najlepšou strelkyňou sa stala Nórka Nora Mörková s 53 gólmi, vo finále sa zaskvela 12 presnými zásahmi.

o 3. miesto:

Dánsko - Francúzsko 22:25 (9:14)
Najviac gólov: Jörgensenová 6/3, De la Courová a Jensenová po 3 - Nze Minková 5, Dembeleová 4, Niomblaová a Kolczynskiová po 3, Lacrabereová 3/3

Konečné poradie ME 2016: 1. Nórsko, 2. Holandsko, 3. Francúzsko, 4. Dánsko, 5. Rumunsko, 6. Nemecko, 7. Rusko, 8. Švédsko, 9. Srbsko, 10. Česko, 11. Španielsko, 12. Maďarsko, 13. Čierna Hora, 14. Slovinsko, 15. Poľsko, 16. Chorvátsko