Odštartovala slávna Rely Dakar: Svitko s Jakešom brány prvej desiatky neprelomili

Zdroj: TASR

RESISTENCIA - Slovenskí motocyklisti Štefan Svitko a Ivan Jakeš obsadili v pondelkovej úvodnej etape na pretekoch Rely Dakar 14., resp. 30. priečku. Tridsaťštyriročný Žaškovčan Svitko zvládol 39 km dlhý špeciálny úsek za 29:36 min, 43-ročnému rodákovi z Myjavy Jakešovi to trvalo o 1:25 min dlhšie. Z víťazstva sa tešil španielsky jazdec Juan Pedrero García po penalizácii pôvodne prvého Francúza Xaviera de Soultraita. Ten dostal minútový trest pre prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti a prepadol sa na 10. pozíciu. García vyhral o 12 sekúnd pred Američanom Rickym Brabecom. Tretí bol Portugalčan Paulo Goncalves s mankom 26 sekúnd. Obhajcu vlaňajšieho prvenstva Tobyho Pricea z Austrálie klasifikovali na sedemnástej pozícii, za víťazom zaostal o 1:23 min.

"V noci trochu popršalo a trať bola nebezpečná, takže som išiel na istotu. Na jednom úseku som takmer vypadol z motorky. Vzhľadom na to mám z prvej etapy dobrý pocit, Dakar sa len začal," zhodnotil Svitko svoj výkon v nahrávke na oficiálnom fanúšikovskom konte na facebooku.

V kategórii štvorkoliek bol najrýchlejší Brazílčan Marcelo Medeiros, ktorý zvíťazil s náskokom 1:02 min pred Argentínčanom Gastónom Gonzálezom. Na treťom mieste skončil Paraguajčan Nelson Sanabria s mankom 1:39 min. V pretekoch automobilov sa na úvod tešil z víťazstva Katarčan Nasser Al-Attiyah, druhý bol Španiel Xavier Pons s odstupom 24 sekúnd, tretí jeho krajan Nani Roma, ktorý zaostal o ďalších päť sekúnd. V triede kamiónov prvú etapu vyhral Čech Martin Kolomý o 13 sekúnd pred Holanďanom Tonom van Genugtenom. Tretí s mankom 25 sekúnd bol ďalší holandský jazdec Martin van den Brink.

V utorok čaká na pretekárov 2. etapa so štartom v Resistencii a cieľom v San Miguel de Tucamán. Meraný úsek má pre motocykle, štvorkolky a automobily dĺžku 275 km, kamióny zdolajú 284 km.

Rely Dakar 2017 - 1. etapa (Asunción /Parag./ - Resistencia /Arg./, meraný úsek: 39 km) - pondelok - výsledky:

Motocykle: 1. Juan Pedrero García (Šp.) Sherco 28:22 min, 2. Ricky Brabec (USA) Honda +12 s, 3. Paulo Goncalves (Portug.) Honda +26, 4. Sam Sunderland (V. Brit.) KTM +27, 5. Joan Barreda Bort (Šp.) Honda +30, 6. Matthias Walkner (Rak.) KTM +40,... 14. Štefan Svitko, KTM +1:14,... 30. Ivan Jakeš (obaja SR) KTM +2:39

Štvorkolky: 1. Marcelo Medeiros (Braz.) Yamaha 32:53 min, 2. Gastón González (Arg.) Yamaha +1:02 min, 3. Nelson Sanabria (Parag.) Yamaha +1:39, 4. Pablo Copetti (Arg.) Yamaha +1:44, 5. Axel Dutrie (Fr.) Yamaha +1:54, 6. Lucas Innocente (Arg.) Can-Am +2:01

Automobily: 1. Nasser Al-Attiyah (Kat.) Toyota 25:41 min, 2. Xavier Pons (Šp.) Ford +24 s, 3. Nani Roma (Šp.) Toyota +29, 4. Carlos Sainz (Šp.) Peugeot +33, 5. Giniel de Villiers (JAR) Toyota +41, 6. Sébastien Loeb (Fr.) Peugeot +55

Kamióny: 1. Martin Kolomý (ČR) Tatra 30:00 min, 2. Ton van Genugten (Hol.) Iveco +13 s, 3. Martin van den Brink (Hol.) Renault +25, 4. Aleš Loprais (ČR) Tatra +31, 5. Gerard de Rooy (Hol.) Iveco +42, 6. Eduard Nikolajev (Rus.) Kamaz +50

Viac o téme: Štefan Svitko Ivan Jakeš Rely Dakar Xavier de Soultrait