VIDEO Hokejovú drámu rozhodli až nájazdy: USA si po štyroch rokoch zahrá o zlato!

Colin WhiteColin White Zdroj: SITA

MONTREAL - Hokejisti USA sa stali prvými finalistami majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov v Kanade. V stredajšom dramatickom semifinále si poradili s Ruskom 4:3 až po predĺžení a nájazdoch a po štyroch rokoch si opäť zahrajú o zlaté medaily. USA si vo finále zmeria sily s lepším z dvojice Švédsko - Kanada.

Americkí hokejisti tak oplatili "zbornej" vlaňajšiu tesnú semifinálovú prehru 1:2. Vtedy obsadili nakoniec bronzovú priečku. Zlato získali zatiaľ trikrát v histórii - v rokoch 2004, 2010 a naposledy 2013. Okrem toho majú na konte aj jedno striebro a päť bronzových medailí. Rusi prišli o šancu na piaty triumf v histórii, vlani im to taktiež nevyšlo, keď prehrali vo finále s domácimi Fínmi.

Stredajší zápas odštartovali aktívnejšie zámorskí hráči, ktorí si v úvode vypracovali niekoľko možností. Najlepšiu mal v 10. minúte Troy Terry, keď sa rútil na Samsonova, ale ten si s jeho bekhendom poradil. O dve minúty prišla veľká chvíľa Rusov. Tí sa ujali vedenia vďaka Kirillovi Kaprizovovi, ktorý šikovne zasunul puk do siete spoza bránky. Favorizovaní Američania však nepoľavili a v závere prvej tretiny vyrovnal tečom Colin White - 1:1. V druhej časti sa hrala vyrovnaná partia. Rusi išli opäť do vedenia v 22. minúte zásluhou Denisa Gurjanova, ale o desať minút neskôr vyrovnal po peknej akcii v presilovke Luke Kunin - 2:2. Hráči USA prvýkrát viedli (3:2) zásluhou druhého gólu Whitea a v 46. minúte mohli definitívne zlomiť duel, no Clatyon Keller nepremenil trestné strieľanie. Platilo pravidlo nedáš - dostaneš a o 50 sekúnd neskôr svietilo na ukazovateli 3:3, o čo sa zaslúžil Denis Gurjanov. V riadnom hracom čase ani v desaťminútovom predĺžení už gól nepadol a tak o triumfe a postupe USA rozhodol až v siedmej sérii samostatných nájazdov Troy Terry.

"Veľmi nás mrzí, ako to nakoniec dopadlo. Prehrať v nájazdoch je mrzuté. Dali sme do toho všetko, ani maximálna snaha nestačila. Sme smutní, ale ďakujem všetkým spoluhráčom za obrovskú snahu," uviedol ruský obranca Michail Sergačov na webe worldjunior2017.com.

USA – Rusko 4:3 pp a sn (1:1, 2:1, 0:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 20. White (Keller, Jones), 31. Kunin (Greenway, Bracco), 37. White (Anderson, Keller), rozh. nájazd: Terry - 12. Kaprizov (Vorobjov), 22. Gurjanov (Kudako, Karnauchov), 47. Gurjanov. Rozhodovali: Burchell (Kan.), Linde (Švéd.) - Kohlmüller (Nem.), Suchánek (ČR), vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

USA: Parsons - Ahcan, McAvoy, Jones, Fitzgerald, Lindgren, Fox, Cecconi - White, Keller, Anderson - Thompson, Roslovic, Bellows - Bracco, Kunin, Greenway - Troy, Harper, Foley - Laczynski

Rusko: Samsonov - Sidorov, Rykov, Kudako, Sergačjov, Zborovskij, Voronkov, Dronov - Kaprizov, Vorobjov, Polunin - Gurjanov, Karnauchov, Kvartaľnov - Urakov, Beľajev, Trenin - Alexejev, Jurtaikin

Viac o téme: Rusko USA MS v hokeji do 20 rokov
  • Zdroj: TASR, SITA