VIDEO Rusi sa už okradnúť nenechali: Zdrvení Švédi nevydržali v predĺžení ani minútu

Rusko vyhralo zlatoRusko vyhralo zlato Zdroj: SITA

MONTREAL – Hokejisti Ruska si vybojovali bronz na svetovom šampionáte do 20 rokov. Vo štvrtkovom súboji o tretie miesto v Montreale zdolali švédskych reprezentantov tesne 2:1 po predĺžení.

Pre samostatné Rusko je to už 21. medaila z MS, štyrikrát sa tešili zo zlata, deväťkrát získali striebro a osemkrát bronz. "Tri korunky" ostali bez medaily už tretí rok v rade, pričom skončili vždy na štvrtom mieste. Vlani podľahli v boji o bronz Američanom, rok predtým slovenským reprezentantom.

Prvá tretina sa niesla v jasnej dominancii Švédov, ktorí súpera prestrieľali vysoko 15:3. Vypracovali si viacero dobrých šancí a zahrali si tri presilovky, 14 sekúnd dokonca o dvoch hráčov, no nedokázali prekonať Samsonova v ruskej bránke. "Zborná" od druhej tretiny vyrovnala hru, k čomu jej veľmi pomohol rýchly gól. Už po šestnástich sekundách po úvodnom buly sa presadil líder ofenzívy a kapitán Kaprizov, ktorý vletel do pásma popri pravom mantineli, natlačil sa cez obrancu pred bránku a na dvakrát poslal svoj tím do vedenia - 0:1. V 27. minúte mohli pridať aj druhý gól, no spoluprácu Kaprizova s Poluninom zastavil Sandström. V 31. minúte sa presadili aj severania. Obrovskú hrúbku vyrobil pred bránkou Rykov, ktorý sa snažil rozohrať, no našiel len hokejku Dahlen a ten pohotovo vyrovnal - 1:1. V ďalšom priebehu sa hral otvorený hokej a oba tímy si vypracovali viacero vyložených šancí, no na oboch stranách dominovali brankári. Zápas tak pokračoval v predĺžení, ktoré však trvalo iba 33 sekúnd. Dahlin prihral nepresne na posledného Nylandera, ktorému zobral puk Gurjanov a ten rozhodol o tom, že Rusko získalo na juniorských MS siedmu medailu v rade.

MS hráčov do 20 rokov o bronz:
Švédsko – Rusko 1:2 pp (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Góly: 31. Dahlen - 21. Kaprizov (Vorobjov, Rykov), 61. Gurjanov. Rozhodovali: Burchell (Kan.), Kubuš (SR) - Suominen (Fín), Vanoosten (Kan.), vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0.

Švédsko: Sandström – Larsson, Dahlin, Bernhardt, L. Carlsson, Kylington, G. Carlsson, Gunnarsson – Grundström, Eriksson Ek, Nylander - Dahlen, Asplund, Karlström - Ahl, Andersson, Lööke –Ohlsson, Wingerli, Söderlund
Rusko: Samsonov - Sidorov, Rykov, Kudako, Sergačjov, Zborovskij, Voronkov, Dronov - Kaprizov, Vorobjov, Polunin - Karnauchov, Kvartaľnov, Gurjanov - Urakov, Beľajev, Trenin - Alexejev, Jurtaikin

Viac o téme: Rusko Švédsko