Slováci nezvíťazili ani v závere turnaja: Po prehre s Rumunskom skončili poslední

Tréner Václav Straka Tréner Václav Straka Zdroj: TASR

WINTERTHUR - Slovenský hádzanársky olympijský tím neuspel na 45. ročníku medzinárodného turnaja mužov Yellow Cup vo švajčiarskom Winterthure ani vo svojom záverečnom vystúpení.

Zverenci trénera Václava Straku po dvoch hladkých prehrách so Švajčiarmi (18:29) a Brazílčanmi (20:30) odohrali vyrovnanú partiu s Rumunmi, ktorým však v nedeľňajšom stretnutí (bolo priamym súbojom o 3. priečku) podľahli 26:30 (14:14).

Slováci obsadili v konečnom poradí 4. miesto a nezopakovali tak 3. pozíciu spred dvoch rokov, keď sa vo Winterthure predstavili ešte pod vedením Zoltána Heistera. Víťazmi aktuálnej edície podujatia sa stali Švajčiari, ktorí v Eulachhalle zdolali Brazílčanov 27:25 (14:14). Najlepším strelcom Yellow Cupu 2017 bol s 23 gólmi Slovák Dominik Krok.

Švajčiarsko - Brazília 27:25 (14:14)

Slovensko - Rumunsko 26:30 (14:14)
Zostava góly SR: M. Shejbal, Žernovič - Žilinčík 3, Š. Macháč 5, Ľoch 1, Takáč, Michniewicz, Hricišon, Kysel, Kováčech 1, D. Krok 12/3, Tschur 1, Majbík, Hriňák, Vallo 1, Korbel 2
Najviac gólov za Rumunsko: Ghionea 10/7
pok. hody: 3/3 - 9/8, vylúčení: 7 - 4, rozhodovali: Capoccia a Jucker (obaja Švaj.), 850 divákov

Družstvá odohrali v I. polčase vyrovnanú partiu. Ani jedno si nedokázalo vypracovať vyšší ako dvojgólový náskok. Zo začiatku sa striedali vo vedení, až po úvodnej desaťminútovke Ghionea dvoma gólmi za sebou poslal Rumunov prvýkrát do menšieho trháku - 7:5. Slovákom sa podarilo manko zmazať v 16. min, keď sa presadil Žilinčík (9:9). V 23. min ich Ľoch poslal opäť už aj do vedenia (11:10). Súperi išli na prestávku za nerozhodného stavu, na 14:14 vyrovnal v čase 29:40 min strelecky disponovaný D. Krok.

Po zmene strán pokračoval vyrovnaný priebeh. Krok v 40. min znížil na 19:20, ale potom slovenský tím trikrát za sebou inkasoval a kouč Straka si v 44. min zobral oddychový čas. Po ňom síce opäť Krok skorigoval, ale vzápätí Rumuni natiahli svoje vedenie na 25:20. Situácia sa však v priebehu necelých troch minút zmenila. Keď sa hráči SR dotiahli v 51. min na 23:25, využil možnosť dohovoriť svojim zverencom tréner súpera Xavier Pascual. Tí už väčšiu drámu nepripustili, odskočili na 29:24 a v závere dovolili Slovákom už len kozmeticky zmierniť prehru.

Hlas:
Václav Straka (tréner SR "B"): "Každá skúsenosť z takejto konfrontácie chalanov posúva. Som rád, že sa to dnes aj potvrdilo. Odohrali veľmi dobrý duel, pochvalu si zaslúžia za nasadenie. V druhom polčase sa hra rozkúskovala. Rumuni zvýšili agresivitu v útoku, čo nám robilo problémy. Prišli vylúčenia, ktoré nás pribrzdili a súperovi umožnili získať náskok, keďže sme nestíhali čeliť tlaku jeho hráčov. Potom sme ešte stiahli rozdiel a získali dve lopty s možnosťou ísť do protiútoku, ale nepresnosťou sme umožnili Rumunom skórovať z kontier. Bola to opäť veľká škola pre našich hráčov, ktorí mali dnes zo súpera menší rešpekt. Vlado Guzy nám dnes chýbal pre bolestivo narazenú hodovú ruku. Nechceli sme riskovať, preto dnes nezasiahol do hry. Na ľavej spojke však odtiahol výborný duel Domino Krok, ale pochvalu si zaslúžia všetci."