VIDEO Košice po triumfe nad Žilinou na čelo, Nitra prišla o trojgólový náskok

Tomáš Klíma z HC Košice a Daniel Brejčák z MsHK Doxxbet Žilina Tomáš Klíma z HC Košice a Daniel Brejčák z MsHK Doxxbet Žilina Zdroj: SITA

KOŠICE - Hokejisti Košíc na domácom ľade zvíťazili nad Žilinou 4:1 v utorňajšej dohrávke 25. kola Tipsport ligy. Košičania sú so 79 bodmi na prvom mieste tabuľky vďaka lepšiemu skóre v porovnaní s Banskou Bystricou, ktorá však odohrala o zápas menej. Žiline so 61 bodmi patrí štvrtá priečka.

V košickom tíme nastúpil po dvoch mesiacoch útočník Gabriel Spilar, domácim však ešte stále chýbali ďalší skúsený útočník Marek Bartánus i obranca Lukáš Matejka. Hostia pricestovali bez trojice Mikuš, Holovič, Konečný.

Domáci chceli po dvoch domácich prehrách zabrať naplno a túto ambíciu napĺňali od prvých minút. Už po 22. sekundách bol vylúčený Hruška a na konci prvej minúty otvoril skóre obranca Šedivý - 1:0.Hostí to však nepoložilo a tí sa snažili o vyrovnanie. V 4. minúte zakombinovali v útočnom pásme Handlovský s Hovorkom a veľa nechýbalo, aby druhý menovaný vyrovnal. Krátko na to mohol dobrú prácu Nagya využiť Hričina, ale pred odkrytou bránkou ho hostia stihli pokryť. V 11. minúte sa v obrannom pásme domácich zrazili práve Košičania Nagy a Hričina, využil to Matis a spomedzi kruhov vyrovnal - 1:1. Domáci však získali náskok späť už o dve minúty, keď Bicek namieril svoju strelu švihom do hornej časti Tomekovej bránky - 2:1.

V druhej časti si tímy dávali pozor predovšetkým na obranu a disciplínu a vyložených šancí preto veľa nebolo. V 25. minúte Kopřiva správne zareagoval na nebezpečnú strelu Šviháleka spoza hráča, na opačnej strane vytiahol Tomek proti Klímovej strele efektný zákrok lapačkou. V 33. minúte Bicek opäť prekvapil Tomeka a náskok domácich bol už dvojgólový - 3:1.

Košičania v tretej časti kontrolovali vývoj zápasu. Súpera nepúšťali do nebezpečných situácií a omnoho častejšie sa hralo pred Tomekom. Žilinský brankár v 47. minúte podcenil ľahký puk, vyrazil ho priamo pred Jenčíka a ten zblízka zvýšil na 4:1. V 55. minúte mali hostia možnosť presilovej hry, no k ohrozeniu Kopřivu sa nedostali a mohli byť radi, že strela Jenčíka neskončila v ich bránke. Domáci si napokon víťazstvo postrážili.

HC Košice - MsHK Doxxbet Žilina 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Góly: 1. E. Šedivý (L. Nagy), 13. Bicek (Jenčík, Vašíček), 33. Bicek (Jenčík, Šmach), 47. Jenčík - 11. Matis (Š. Novotný, Stupka)
Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Snášel - R. Bednár, Gavalier, 2196 divákov

Zostavy:
Košice: Kopřiva - Deyl, M. Dudáš, Koch, E. Šedivý, Šmach, Jankovič, Vašíček, M. Novotný - L. Nagy, Boltun, Hričina - Tibor Varga, Suja, Spilar - J. Milý, Jenčík, Bicek - P. Bartoš, T. Klíma, Šoltés
Žilina: T. Tomek - Juraško, D. Brejčák, Denis Rehák, Gutwald, Macejko, Drábek, Mendrej, Prokop - Marek Hovorka, R. Hruška, L. Handlovský - Švihálek, Húževka, J. Jurík - Stupka, Š. Novotný, Matis - Gmitter, Ondruš, Rogoň

Rostislav Čada, tréner HC Košice: "Dnes sme v porovnaní s minulým zápasom mali lepší pohyb. Hrali sme lepšie v obrane a aj preto sme jednoduchšie prechádzali do útoku. Celkovo sme spokojní s výkonom a s tromi bodmi za víťazstvo."

Milan Jančuška, tréner MsHK Žilina: "Na to, aby sme dnes zvíťazili, by sme museli podať nadštandardný výkon. To sa dnes nestalo. Prvým predpokladom na víťazstvo by bolo dobré korčuľovanie a dôraz v osobných súbojoch, čo dnes nebolo. V tejto dôležitej činnosti sme ťahali za kratší koniec povrazu a aj preto sme sa dostávali pod tlak. Viazla nám súčinnosť a celkovo sme zaostávali vo všetkých herných činnostiach. Boli sme stále o krok pozadu a výsledok, ktorý sa zrodil, je spravodlivý. Takýmto výkonom sme dnes na víťazstvo nemali nárok. Gratulujem Košiciam k víťazstvu."

Nitre sa nevypomstilo premrhanie trojgólového náskoku

Hokejistom Nitry sa v utorok v dohrávke 16. kola Tipsport ligy napokon nevypomstilo priebežné premrhanie trojgólového náskoku v Martine. Keď sa do polovice stretnutia presadili Eric Meland, Radoslav Macík a Marek Slovák, zdalo sa, že hostia pevným krokom smerujú za revanšom po prehre 3:4 z 30. decembra tiež na ľade MHC. Domáci však už do druhej sirény vyrovnali v rozpätí 1:32 min. Postarali sa o to Filip Surovka, v presilovke Radomír Heizer a napokon Sergej Korostin. Úradujúci majster sa v záverečnej tretine pozviechal: v 45. min ho poslal do opätovného vedenia Henrich Ručkay a zverenci Andreja Kmeča si už postrážili tri body. V 56. min sa Martinčania radovali predčasne, ich zásah rozhodcovia neuznali pre vysokú hokejku. Nitra v štyroch tohtoročných vystúpeniach nazbierala maximálny možný počet bodov. Na tretej priečke zaostáva za Košicami aj Banskou Bystricou o dva body. Martin vyšiel naprázdno v siedmom z ostatných ôsmich stretnutí, jedinou výnimkou bol spomenutý predsilvestrovský úspech. Na ôsmej priečke má pred deviatymi Novými Zámkami päť bodov a jeden duel k dobru.

MHC Martin - HK Nitra 3:4 (0:1, 3:2, 0:1)
Góly: 31. Surovka (Pokrivčák, Pulli), 32. Heizer (P. Koyš, Pulli), 33. Korostin (R. Varga) - 9. Meland (Macík, J. Štefanka), 24. Macík (Mezei, J. Štefanka), 25. Marek Slovák (Cope, Pupák), 45. H. Ručkay (Blackwater, Krištof)
Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefik, Jonák - J. Tvrdoň, Výleta, 1455 divákov

Zostavy:
Martin: Dzubina (25. Ch. Pavlas) - P. König, Pacalaj, Pulli, Salija, Brňák, Rusina, M. Dvořák - Markovič, R. Dlouhý, Surovka - P. Koyš, Heizer, B. Rapáč - Korostin, Galamboš, R. Varga - R. Mráz, Pokrivčák, Jurášek
Nitra: Halo - Ordzovenský, Milam, Mezei, Pupák, Meland, Versteeg, Piačka, Korím - M. Tvrdoň, Marek Slovák, Cope - Blackwater, Krištof, H. Ručkay - Macík, J. Štefanka, J. Šiška - Šille, L. Paukovček, Bajtek

Viac o téme: HC Košice HK Nitra MHC Martin MsHK Doxxbet Žilina
  • Zdroj: TASR, SITA