VIDEO V NHL sa učia od majstra: Crosby má našliapnuté k viacerým rekordom

Sidney Crosby
Sidney Crosby

PITTSBURGH - Po otrase mozgu síce vynechal úvodných šesť zápasov ročníka, ale Sidney Crosby sa možno práve nachádza uprostred individuálne najvydarenejšej sezóny svojej bohatej hokejovej kariéry v NHL.

"Už som si tým v minulosti prešiel, takže som vedel, že pri tejto indispozícii nesmiem byť nedočkavý. Bolo dobré znamenie, že som dosť skoro opäť stál na korčuliach a vtedy je omnoho jednoduchšie byť trpezlivý, keď som vedel, že návrat sa skutočne blíži," vrátil sa v myšlienkach k udalostiam po 7. októbri, keď sa zranil na druhom tréningu Pittsburghu po návrate z úspešného Svetového pohára v Toronte, kde ako kapitán priviedol Kanaďanov k triumfu. 

Parádny štart do sezóny, veď v prvých troch zápasoch strelil štyri góly, akoby predznamenal, že ročník 2016/2017 môže byť napriek absencii v jeho úplnom úvode Crosbyho gólovo najúrodnejší. V 33 odohraných stretnutiach sa presadil 26-krát a pri takomto tempe by mal na konci základnej časti mať podľa nhl.com na konte 60 zásahov v 76 zápasoch. Dosiaľ iba v jedinej sezóne pritom pokoril 40-gólovú hranicu, a to keď v ročníku 2009/2010 získal Trofej Mauricea Richarda za 51 zásahov, vtedy spoločne s kanonierom Tampy Bay Stevenom Stamkosom. Crosby sa môže stať prvým hokejistom v NHL po vyše dvadsiatich rokoch, ktorý v základnej časti sezóny nastrieľa 50 gólov za menej než 70 odohraných zápasov. Naposledy sa to v ročníku 1995/1996 podarilo slovenskému kanonierovi Petrovi Bondrovi, ktorý dosiahol 52 zásahov v 67 stretnutiach v drese Washingtonu Capitals. 

Po päťzápasovej šnúre s jedným streleným gólom Crosby v uplynulých dvoch dueloch neskóroval, ale vedu z toho nerobí. "Keď sa cítite dobre, oplývate sebadôverou, ste schopní na to zareagovať. Naozaj o tom netreba veľa premýšľať. Máme dobrý tím, v ktorom sa všetci skutočne usilujú priložiť ruku k dielu. Tvoríme súdržný kolektív. Snažím sa robiť si svoju robotu tak, ako každý tú svoju. To je všetko, na čo sa treba zamerať. Netreba odrazu robiť mnoho navyše alebo hneď niečo meniť," tvrdí rodák z Halifaxu.

Na jeho Pittsburgh čaká do konca základnej časti 43 súbojov a 29-ročný center potrebuje ešte 24-krát rozvlniť sieť, aby pokoril 50-gólovú hranicu, čo určite je v jeho schopnostiach, ak mu plány neskrížia zdravotné problémy či iné okolnosti. "Myslím si, že každý rok rozvíja svoju hru. Prispôsobuje sa tomu, ako sa liga mení. Možno si vzal k srdcu kritiku a teraz skóruje prakticky v každom zápase. Domnievam sa, že byť ešte lepším je výzva preňho samotného," vraví Chris Kunitz, 37-ročný krídelník, ktorý to s Crosbym ťahá v jednom tíme deviatu sezónu a odkrútil si vo formácii s ním v minulosti mnoho zápasov.

Po Crosbyho boku očividne hokejovo rastú aj 24-ročné krídla jeho lajny Conor Sheary a Bryan Rust. Obaja majú už v prvej polovici základnej časti na konte ex aequo 10 gólov. "V minulej sezóne to bolo iné, keďže som bol nováčikom. Na lídrov tímu hľadíte vtedy tak trochu ako na hviezdy a ste svojím spôsobom ich fanúšikmi. Hrať po jeho boku je však odlišná situácia. Myslím si, že v tejto sezóne som si naňho lepšie zvykol," hovorí Sheary, ktorý dal ako prvoročiak 7 gólov v 44 dueloch, teraz ich má už desať po 32 vystúpeniach. Za to, že napreduje, vďačí aj majstrovi remesla Crosbymu. "Na striedačke často rozdáva rozumy. Keď vidí nejaké medzery, upozorní na ne. To je však prospešné, lebo ak sa to nenaučíte od neho, nebudete vedieť, ako s ním máte hrať." 


Tagy: Sidney Crosby Chris Kunitz Pittsburgh Penguins Conor Sheary

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
SITA
Foto:
SITA; Video: youtube

DISKUSIA