Tréner Růžička po úplatku na kolenách: Iba takto sa môže vyhnúť väzeniu!

Vladimír Růžička
Vladimír Růžička

PRAHA - Peňažný trest 400 000 českých korún pre hokejového trénera Vladimíra Růžičku za spreneveru platí. Právoplatne ho potvrdil pražský mestský súd, ktorý zamietol Růžičkove odvolanie. Súčasný kouč extraligového Chomutova si v čase, keď pôsobil v Slavii, ponechal pol milióna korún určených pre klub. Ak Růžička čiastku určenom súdom neuhradí, pôjde na 16 mesiacov do väzenia.

Podľa rozsudku prevzal Růžička na jar 2012 a potom v máji 2013 na zimnom štadióne v Edene sponzorský dar od podnikateľa Miroslava Palaščáka, a to zakaždým 250 000 korún. Peniaze úmyselne neodovzdal klubu a nakladal s nimi ako s vlastnými. Na Palaščákovu výslovnú žiadosť ich vrátil až v novembri 2014, kedy už v Slavii nepôsobil, a to zo súkromného účtu svojej manželky.

"Je to také smutné, že práve legenda hokeja Vladimír Růžička sa dostal do takej situácie, ale podstatné bolo, že si to zrejme uvedomil a tie peniaze vracia. Napriek tomu to neznamená, že by mohol byť beztrestný," konštatovala predsedníčka odvolacieho senátu Eva Burianová. Vec podľa nej presiahla "obyčajnú poctivosť rokovania".

Ružička, ktorému hrozilo až päť rokov za mrežami a ktorý kvôli kauze opustil funkciu reprezentačného kouča, vinu odmietal. K dnešnému rokovania nedorazil. Už skôr pripustil, že peniaze od Palaščák prijal. Do účtovníctva klubu sa ale podľa neho suma nedostala preto, že k nej mal podnikateľ ešte dodať potrebné dokumenty, čo neurobil. "Tieto skutočnosti súd prvého stupňa úplne odmietol a my s ním musíme súhlasiť," reagovala dnes sudkyňa. Růžičkovi vraj nemožno veriť, že by za celý čas nemal čas peniaze zaúčtovať.

Burianová upozornila na to, že sám Růžička nazval peniaze od Palaščák sponzorským darom, a preto s nimi tiež mal ako s darom zaobchádzať. "Pán Růžička síce bol kompetentný tú sumu prevziať, ale jeho povinnosťou bolo odkázať ho (Palaščáka) na správnych ľudí, alebo s ním spísať či doplniť tlačivo, keď to preberal do ruky," podotkla. Rozhodujúcou skutočnosťou je podľa nej to, že sa dar nikdy nedostal k svojmu adresátovi. "Tu je dar niekomu darovaný, ale tá obdarovaná osoba nemôže prejaviť žiadny postoj - 'beriem, neberiem, je to pre nás málo, nechaj si to'," doplnila.

Poľahčujúcou okolnosťou bola pre Růžičku doterajšia bezúhonnosť, dlhšia doba od spáchania skutku a to, že Palaščák dostal peniaze nakoniec späť. Prokuratúra pre trénera pôvodne požadovala podmienečný trest odňatia slobody, žalobca však na začiatku dnešného zasadania svoje odvolanie stiahol. Senát tak nemohol peňažný trest, ktorý Růžičkovi vlani uložil Obvodný súd pre Prahu 10, sprísniť.

Tréner ešte môže podať dovolanie na Najvyšší súd. Jeho právnici dnes prípadné ďalšie kroky odmietli komentovať.


Tagy: Vladimír Růžička

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka českej Tipsport Extraligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA; Video: youtube

DISKUSIA