Ruská tenistka opúšťa tenisový kolotoč: Niekdajšia svetová trojka s návratom na dvorce neráta

Naďa Petrovová
Naďa Petrovová

LONDÝN - Ruská tenistka Naďa Petrovová definitívne už neráta so svojím prípadným návratom na dvorce. K 2. januáru 2017 sa oficiálne odhlásila z antidopingového programu v agende Medzinárodnej tenisovej federácie. ITF to uviedla v príslušnej sekcii svojho webu. Pripomenula, že každý hráč pri zmene rozhodnutia musí s polročným predstihom pred plánovaným opätovným štartom vstúpiť nazad do monitorovacieho systému.

Už v septembri 2014 prezident Ruskej tenisovej federácie (FTR) Šamiľ Tarpiščev pre ITAR-TASS povedal, že Petrovová končí a do úvahy prichádzajú iba jej vystúpenia vo štvorhre. Hráčka k tomu následne prostredníctvom rovnakého zdroja uviedla: "Za posledný rok prechádzam neľahkou životnou etapou, prišla som o mamu, je to dostatočne známe. Nemala som sily a myšlienky na tenis, vzala som si teda menšie voľno. Zároveň som si doliečovala bedro. Neznamená to však, že odchádzam zo súťažného diania. Keď to raz príde, WTA vydá oficiálne vyhlásenie a ja podľa vzoru iných hráčok zorganizujem rozlúčku." 

Tridsaťštyriročná niekdajšia trojka svetového rebríčka vo dvojhre aj štvorhre Petrovová naposledy v singli hrala v apríli 2014 v americkom Charlestone, kde v 1. kole nestačila na Novozélanďanku Marinu Erakovicovú. Bývalá zverenkyňa Vladimíra Pláteníka Petrovová je držiteľkou 13 singlových a 24 deblových titulov z hlavnej profesionálnej úrovne. 

Na grandslamových podujatiach Petrovová vo dvojhre najďalej bola v semifinále parížskeho Roland Garros 2003 a 2005. V debli triumfovala aj na koncoročnom šampionáte WTA Finals 2004 a 2012, získala v ňom bronz na OH 2012 v Londýne po boku Marie Kirilenkovej. 

Moskovčanka s domicilom na Floride Petrovová mala už v roku 2013 zredukovaný turnajový program vinou rôznych zdravotných problémov. Na prelome kalendárnych rokov 2013 a 2014 sa k tomu pridala trauma zo smrteľnej autonehody mamy Nadeždy Leonidovny Iľjinovej, za slobodna Kolesnikovovej, v minulosti výbornej atlétky. 


Tagy: Naďa Petrovová

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA