VIDEO Celé Nórsko na nohách: Chorváti mali Severanov na lopate, prišiel neuveriteľný zvrat!

Nórsky tréner Christian Berge v obkľúčení hráčovNórsky tréner Christian Berge v obkľúčení hráčov Zdroj: SITA

PARÍŽ - Súperom domáceho Francúzska v nedeľňajšom finále XXV. majstrovstiev sveta v hádzanej mužov bude Nórsko. Zverenci trénera Christiana Bergeho pokorili v dramatickom a mimoriadne vyrovnanom piatkovom semifinále v Paríži Chorvátov 28:25 po predĺžení.

Severania boli na konci riadneho hracieho času na pokraji vyradenia, keďže súper mal za nerozhodného stavu 22:22 výhodu pokutového hodu, ale nezužitkoval ju. Nóri ponúknutú šancu v nadstavenom čase využili a postúpili do svojho prvého finále v histórii svetových šampionátov. Bez ohľadu na jeho výsledok sa už môžu tešiť z premiérovej medaily z MS, doteraz skončili najlepšie na 6. mieste v roku 1958.

Chorvátsko premrhalo možnosť prebojovať sa do svojho piateho finále na tomto podujatí, zatiaľ naposledy si zahralo o titul pred 8 rokmi. Takto bude v sobotu, keď nastúpi proti Slovinsku, druhýkrát bojovať o bronz, ktorý získalo aj v roku 2013.

V úvode sa viac darilo Chorvátom, ktorí vyhrávali 6:3, ale potom štyrikrát za sebou inkasovali a v 17. min zaostávali 6:7. Nóri po ďalšej šnúre zvýšili v 26. min v presilovke na 11:8, a to už mali na konte dva nepremenené pokutové hody. Chorváti po zmene strán rýchlo zmazali polčasové manko - v 33. min 12:12 a Duvnjak ich v 40. min poslal do vedenia (16:15).

Ten istý hráč štvrťhodinu pred koncom úspešne zakončil kontru (18:16). O päť minút neskôr však už bolo vyrovnané (18:18) a vzápätí severania naklonili počas početnej výhody výsledok na svoju stranu (19:18). Prelievanie skóre však pokračovalo, Horvat z kontry dal v 54. min na 21:20 pre chorvátsky tím. Kontrec v oslabení zvýšil na 22:20.

Nóri však v záverečnej päťminútovke riadneho hracieho času vyrovnali a po jeho uplynutí ich podržal brankár Bergerud, ktorý chytil pokutový hod Horvata. Chorvátski hráči odskočili v úvode predĺženia na 24:22, ale súperi ešte v jeho prvej časti vyrovnali na 24:24. Na začiatku druhej päťminútovky pridali aj tretí gól v sérii, na ktorí zverenci trénera Babiča ešte odpovedali, ale ďalšie minúty už patrili Nórom. Tí odplatili svojmu protivníkovi prehru 24:31 zo súboja o bronz na lanských ME v Poľsku.