Fantastický záver slovenskej reprezentácie: Veľká otočka a skvelé celkové umiestnenie

Radostné gesto Petra Púteca Radostné gesto Petra Púteca Zdroj: hockeyslovakia.sk

ALMATY - Slovenskí hokejoví reprezentanti obsadili konečné piate miesto na 28. svetovej zimnej univerziáde v kazašskom Almaty a obhájili pozíciu spred dvoch rokov z Granady. Po pondelkovom triumfe nad Švédmi 4:2 si v utorkovom súboji o 5. priečku poradili s Lotyšmi 5:4 (1:2, 2:1, 2:1). Zverenci trénera Andreja Výboha zo šiestich zápasov prehrali iba dvakrát, v základnej skupine s Kanaďanmi (3:5) a vo štvrťfinále s Čechmi (3:4 po sam. nájazdoch).

Lotyšili už po ôsmich minútach po góloch Valtersa Freijsa a Kristapsa Millersa viedli 2:0. Na konci prvej tretiny síce Tomáš Hluch znížil, ale v 25. min Oleg Sislannikovs opäť zvýšil na dvojgólový rozdiel pre lotyšský univerzitný tím. Slováci však zabrali a štyrmi gólmi v rade otočili na 5:3.

Ešte v druhej tretine sa zrodili presilovkové góly Martina Uhnáka a Andreja Suchardu a v polovici tretej tretiny v rozpätí minúty a pol trafili aj Peter Bustin a Edmund Piačka. V 55. min ešte Millers druhým gólom v zápase znížil na 4:5, ale vyrovnať sa už pobaltskému tímu nepodarilo.

28. svetová zimná univerziáda - Almaty (Kaz.) - utorok:
Hokej o 5 miesto:

Slovensko - Lotyšsko 5:4 (1:2, 2:1, 2:1)
Góly: 20. Hluch (Tomčák, Gápa), 39. Uhnák (Pichnarčík, Jakubík), 39. A. Sucharda, 49. Bustin (Gápa, Jakubík), 51. Piačka (Uhnák) - 5. Freijs, 8. Millers (Zieminš, Grinbergs), 25. Sislannikovs (Makarovs), 55. Millers (Sislannikovs, Grinbergs)

Vylúčení: 8:7 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hogarth (V. Brit.), Persson (Švéd.), Tscherrig (Švaj.) - Viliugin (Rus.), Wells (V. Brit.)

Zostava SR: Košút - Gábor, Pichnarčík, Ketner, Nociar, Loydl, Ivanič, A. Sucharda, Kasanický - Uhnák, J. Zlocha ml., Piačka - Jakubík, Bustin, Kabáč - Gápa, Hluch, Tomčák - Štrauch, Indrych

Andrej Výboh (tréner výberu SR): "Bola to poriadna gólová naháňačka pripomínajúca štvrťfinálový zápas s Českom, lenže so šťastnejším koncom pre nás. Klobúk dole pred našimi reprezentantmi. Za 70 hodín odohrali tri náročné stretnutia, taká záťaž nebýva ani na svetovom šampionáte, pritom v základnej skupine boli medzi zápasmi viacdňové prestoje. To neznižuje výbornú pripravenosť, podmienky a atmosféru, akými sa prezentovali kazašskí organizátori. Prehrávať dvakrát o dva góly, druhý raz v 39. minúte, a z toho otočiť zápas, to len potvrdzuje mentálnu odolnosť i výborný prístup celého tímu k záverečnému stretnutiu, v ktorom už síl nebol naozaj nazvyš. Dôležitým momentom bolo využitie dvoch presiloviek v rýchlom slede v závere druhej tretiny. Po nich sa už dostali chlapci k svojej hre a zaslúžene zvíťazili. Výkonmi sme si v Almaty určite neurobili hanbu, kolegovia z družstiev súperov hovorili o hre a výkonoch Slovákov s rešpektom. Napokon, v Halyk Arene sme v šiestich stretnutiach iba raz prehrali v riadnom čase a zaznamenali štyri víťazstvá."

Viac o téme: Martin Uhnák Tomáš Hluch Oleg Sislannikovs Andrej Suchard