Finálová dráma v hokejovej Lige majstrov: Súboj Sparty s Frölundou rozhodlo až predĺženie!

Casey Wellman a Tomáš PopperleCasey Wellman a Tomáš Popperle Zdroj: SITA

GÖTEBORG - Hokejisti Frölundy Indians obhájili titul v Lige majstrov. V utorkovom finále v domácej aréne v Göteborgu dokázali dvakrát zmazať jednogólové manko a napokon v dramatickom súboji zdolali Spartu Praha 4:3 po predĺžení. Víťazný gól strelil v čase 61:27 Niklas Lasu.

Diváci vo vypredanom Frölundaborgs isstadione boli od úvodu svedkami svižného, dynamického zápasu, v ktorom nebola núdza o pútavé momenty. Sparta dokázala otvoriť skóre už v 3. minúte zásluhou štvrtého útoku s dvojicou Slovákov, ktorý totálne zamotal hlavy súperovým obrancom. Šance Kudrnu sa ešte neujali, ale dorážka Cingela po delovke Kalinu už áno. Odpoveď nenechala na seba dlho čakať, v 8. min. dorazil v presilovke zblízka puk do siete Američan Wellman - 1:1. Následne Forman dostal 5 min. plus DKZ za seknutie a Frölunda mala dlhú početnú výhodu. Radoval sa však pražský tím, keď rýchle prečíslenie využil Vrána a strelil tak už piaty gól Sparty v oslabení v tomto ročníku LM. Frölunda opäť dokázala bleskovo zareagovať, tvrdú strelu Tommernesa od modrej čiary usmernil ľahkým tečom do siete najproduktívnejší hráč "indiánov" Joel Lundqvist.

V druhej tretine sa snažilo domáce mužstvo tvoriť hru a neúnavne búšilo do súperovej obrany, Sparta sa zamerala ešte viac na protiútoky. V 28. min. sa Frölunda prvýkrát v stretnutí ujala vedenia, keď sa pred Pöpperleho predral cez pravé krídlo Wellman a parádne zavesil pod hornú žŕdku.

Úradujúci český vicemajster začal tretie dejstvo mohutným náporom a hneď v jeho úvode zahodil dve veľké šance slovenský obranca Mikuš. Následne neuspeli v presilovke ani Kumstát, Cingel a Kudrna, vyrovnať sa podarilo až po jej uplynutí Klimekovi, ktorý šikovne tečoval do siete prudkú prihrávku Švrčeka. Sparta zrýchlila pohyb a pred Gustafssonom bolo naďalej rušno. Tlak Pražanov vrcholil v závere tretiny, dve a pol minúty pred koncom zlyhal v koncovke Pech.

Duel tak dospel do predĺženia, ktoré sa hralo 3 na 3. V jeho druhej minúte rozhodol o triumfe domáceho tímu Lasu po prihrávke Rosseli-Olsena.

Frölunda Indians - Sparta Praha 4:3 pp (2:2, 1:0, 0:1 - 1:0)
Góly: 8. Wellman (Sundström, Tommernes), 13. Lundqvist (Tommernes, Olofsson), 28. Wellman (Olofsson, Donovan), 62. Lasu (Rosseli-Olsen, Donovan) – 3. CINGEL (Kalina, KUDRNA), 11. Vrána (Hlinka), 47. Klimek (Švrček, Pech). Rozhodovali: Kaukokari, Fonselius (Fín.) – Kaderli, Kovacs (Švajč.), vylúčenia: 2:3 na 2 min., navyše Forman 5 min.+DKZ za seknutie, Řepík (obaja Sparta) 10 min. osob. trest za narazenie zozadu, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, strely na bránku: 35:36, 6044 divákov.

Frölunda Indians: Gustafsson – Nörstebö, Tommernes, Donovan, Nyberg, Sigalet, Larsson, Dahlin – Rosseli-Olsen, Lasu, Stalberg – Sundström, Figren, Grundström – Carlsson, Bergenheim, Wellman – Hjalmarsson, Ehn, Lundqvist – Olofsson

Sparta Praha: Pöpperle – Gernát, Mikuš, Švrček, Kalina, Nedomlel, Eminger, Barinka – Řepík, Vrána, Hlinka – Forman, Klimek, Deveaux – Ihnačák, Pech, Kumstát – Kudrna, Cingel, Uher – Procházka

Český zástupca tak nepremenil premiérovú finálovú účasť na celkové prvenstvo, nepomohol mu ani gól Lukáša Cingela po asistencii Andreja Kudrnu. V drese Sparty sa predstavili aj ďalší dvaja slovenskí legionári Martin Gernát a Juraj Mikuš, ako i Brian Ihnačák, syn bývalého československého reprezentanta Petra Ihnačáka.

Najužitočnejším hráčom LM 2016/2017 sa stal kapitán "indiánov" Joel Lundqvist, ktorý si po víťaznom finále prevzal cenu MVP. Najlepším strelcom súťaže sa stal jeho spoluhráč Casey Wellman, Američan nastrieľal v tomto ročníku osem gólov, z toho dva dal vo finále.

Aj po treťom ročníku LM tak trofej poputuje do vitríny švédskeho klubu. Premiérovú edíciu európskej klubovej súťaže ovládla Lulea aj s dvojicou Slovákov Christánom Jarošom a Petrom Cehlárikom, keď si vo finále poradila práve s rivalom z SHL Frölundou. Tá si napravila chuť vlani po víťazstve nad fínskym Kärpätom Oulu, teraz pridala druhý triumf.

V tretej edícii LM sa predstavili v súťaži aj dva slovenské kluby. Úradujúci šampión HK Nitra ako i vicemajster HC Košice dokázali postúpiť zo základnej skupiny a zhodne vypadli v 1. kole play off. Nitra nestačila na české Vítkovice (0:7, 0:5), Košičania na švajčiarsky Fribourg-Gottéron (1:1, 1:4).

Trojica Gernát, Cingel a Kudrna sa vo štvrtok pripojí k slovenskej reprezentácii pripravujúcej sa na domáci turnaj Slovakia Cup v Nitre, do prípravného súboja v Nových Zámkoch proti olympijskému výberu Ruska však ešte nezasiahnu. Štvrtý slovenský "sparťan" Mikuš sa ospravedlnil trénerom národného tímu, keďže si potrebuje doliečiť zranenie.