VIDEO Jakeš o výchove novej generácie: Mamička oblieka osemročného syna?

Ivan Jakeš v relácii Tempo v nás
Ivan Jakeš v relácii Tempo v nás

BRATISLAVA - Desaťkrát bol na slávnej Rely Dakar a v roku 2014 dosiahol životný úspech, keď skončil na štvrtom mieste. Motocyklový pretekár Ivan Jakeš. Do stredy mal ešte sadru na ruke a v športovom magazíne 213 Tempo v nás prehovoril aj s odstupom času o hrozivých chvíľach na tohtoročnom Dakare, kde ho trafil blesk.

"Vzhľadom na môj vek sa cítim veľmi dobre. Zlomená ruka a nejaké boľačky… To prejde," povedal 43-ročný pretekár. "Blesk bola veľká vec. Šli sme po náhornej planine vo výške asi 4000 metrov nad morom, úplná rovina a ja som bol asi najvyšší bod. Padali krúpy ako palec a zrazu som dostal ranu. Všade okolo blesky, zrazu som videl zelené, bolesti a to bolo všetko. Viem, že som prišiel do depa, hovorím chalanom, že ma trafil blesk a oni že sranda. Keď som sa zatrmácal, už to nebola sranda," prehovoril o hrozivých chvíľach na slávnych pretekoch, ktoré sú od roku 2008 namiesto Afriky v Južnej Amerike.


Dakar býva každoročne na začiatku kalendárneho roka vrcholom Jakešovho snaženia. Venuje tomu všetko, musí si pozháňať sponzorov, získať fanúšikov. "Treba sa stretávať s ľuďmi, chodiť na eventy, workshopy, treba byť videný a potom sa peniaze zháňajú ľahšie. Ja mám s týmto problém. Bohužiaľ, doba ťa naučí a tak musíš rozprávať a ukecávať ľudí," opísal v magazíne, ktorý televízia 213 vysiela vo štvrtok o 18:00 h. Dakar ho stojí asi 200-tisíc eur.

Slovensko má dvoch motocyklistov, ktorí patria medzi svetovú špičku. Okrem Jakeša aj Štefana Svitka. A čo nasledujúca generácia a práca s talentami? "Za nás toho srdca bolo viac. Dnes sa mladí ľudia nechcú namáhať," myslí si Ivan Jakeš. Zakázal by, aby boli rodičia na tréningoch. Vraj nech mamička ide nakupovať a dostane naspäť spotené a unavené dieťa. "Dnes je absolútne otrasná doba na výchovu deti, lebo učiteľ nemôže deťom nič povedať, rovnako ako tréner. Chodím do hokejového centra a tam mamička oblieka osemročného syna, veď to je nezmyselné," povedal Jakeš.

Pozrite si ukážku magazínu televízie 213. Celú reláciu odvysielajú v premiére vo štvrtok.


Tagy: Ivan Jakeš

Zdroj:
športky
Foto:
213; Video: 213

DISKUSIA