Slovenská fantázia: Debutantka Šramková senzačne zdolala taliansku jednotku a vyrovnala!

Rebecca Šramková vyrovnala súboj s Talianskom
Rebecca Šramková vyrovnala súboj s Talianskom

FORLI - Debutujúca dvojka hostiek Rebecca Šramková značne nečakane zvíťazila za 121 minút 2:6, 6:3, 6:4 nad jednotkou domácich Sarou Erraniovou v záverečnej druhej dvojhre vstupného dňa víkendového stretnutia Taliansko - Slovensko vo Forli v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2017 tenisových reprezentačných družstiev žien. Vyrovnala tým na 1:1 pred nedeľou. Bol to premiérový vzájomný súboj Šramkovej s 29-ročnou finalistkou parížskeho antukového grandslamového Roland Garros 2012 a niekdajšou členkou Top 5 Erraniovou, aktuálne 49. v počítačovom poradí.

Šramková síce získala vstupný fiftín svojej fedcupovej kariéry, ale spáchala dvojchybu, pridala nevynútenú chybu, len sa prizerala obehnutému forhendovému returnu Erraniovej a znova jej chýbala úderová istota - 0:1 a rýchlo aj 0:2. Slovenke nepôsobila nervózne, ale premotivovane áno. Nenachádzala správny pomer medzi rizikom a trpezlivosťou, spadla na 0:40 v treťom geme a mala zlý tajming forhendu.

Neutíchajúco aktívna Šramková sa postupne predsa len dostávala z počiatočnej nesúrodosti a naštartovala sa rebrejkom na 1:3. Stále si však počínala pomerne hekticky a často chcela priveľa. Navyše, Erraniová nebola len štatistkou: stopbalom premenila brejkbal na 4:1. Pôsobila oveľa konzistentnejšie, spoľahlivejšie a pokojnejšie.

Šramková si išla svoje. Nátlakovým bekhendom popri čiare si utvorila solídny náskok 30:0 na príjme v šiestej hre a pri neskoršej už štvrtej zhode si rezolútnym forhendovým krížnym returnom utvorila brejkbal, ale prehnala bekhend. Následne dobre zvládla situáciu pri sieti, pokazila však bekhend z ťažkej pozície. Vzápätí si forhendovým returnovým "winnerom" dopriala tretiu šancu a Erraniová poslala defenzívny bekhend spod nôh do siete, už viedla iba 4:2.

Slovenka hrala sympaticky smelo, ale zrážajúco kolísavo. Dvojchybou premenila Talianke brejkbal v siedmom geme, frustrovane vypustila raketu z ruky - 2:5. Na príjme v ôsmej hre Šramkovej bekhendové zlyhanie dodalo Erraniovej tri setbaly a pri druhom prišla forhendová chyba.

Šramková vzorne bojovala a povzbudila sa ziskom vstupného gemu druhej časti na nulu. Navyše, pridala k tomu brejk bekhendovým kraťasom a potvrdila ho bez straty fiftínu - 3:0. Získala tucet bodov v rade, domáce publikum dočasne stíchlo. Erraniová však včas zastavila voľný pád a čoskoro to bolo 3:3. Slovenka sa potom predsa len presadila na servise, inak by to začalo byť z jej pohľadu kritické - 4:3.

Naopak, pod tlak sa dostala Talianka, keď ju súperka forhendovým drajvom brejkla na 5:3 po stupňovanej ofenzíve. Slovenka mala pri podávaní na set nádejných 30:0 a za stavu 30:30 si nádherným bekhendom popri čiare dopriala setbal. Zužitkovala ho veľmi podobným úderom - 6:3. Po zaplatení nováčikovskej dane mala jej iniciatívnosť stále väčší efekt.

Skúsená Erraniová zvládla vstup do tretieho setu, hoci v otváracom geme zo 40:0 pripustila určitú komplikáciu v podobe skóre 40:30. Šramková sa na servise nevyhla zhode, vložila pri nej priveľa sily do bekhendu a okamžite za to pykala - 0:2. Slovenka však oslavne zaťala päsť, keď si obehnutým forhendom vynútila dva brejkbaly, vďaka sústavne agilnej hre jej stačil jeden. Pôsobila sviežejšie, sebavedomejšie a odhodlanejšie.

Šramková však dvojchybou za stavu 15:0 pozvala Erraniovú do štvrtého gemu, Talianka pridala skvostný forhendový return a kvitovala Slovenkinu chybu. Prvý brejkbal vymazala Šramková útokom, druhý servisom, napokon vyrovnala na 2:2, odtláčala Erraniovú stále ďalej od základnej čiary. Bekhendom popri čiare navodila zhodu, aj keď spočiatku mala na returne manko 15:40. Talianka odrazila vzopätie a išla na 3:2. Šramková nekompromisným drajvom meter od siete dala na 3:3.

Slovenka na returne v tzv. Tildenovom geme forhendovým výstrelom nastolila zúročiteľných 30:15 a vytrestala slabulinké druhé podanie Erraniovej. Talianka odolala, ale len dočasne. Mala aj gembal, Šramková sa však ostrým forhendovým krosom dopracovala k tretej šanci v siedmej hre. Sklamane si čupla, keď pokus o forhendové obhodenie stopla sieť. Štvrtú možnosť si vynútila vstúpeným forhendom inside-out, forhendový return "buď-alebo"letel meter mimo. Erraniová sa predsa len posunula na 4:3 po šiestich zhodách. Bolo jasné, že pre koncovku to mohlo mať kardinálny význam.

O to viac, že Erraniová mala 30:15 na príjme v ôsmom geme. Šramková ju však ubila forhendovou spŕškou, pridala vstúpený bekhendový kros a bod priamo z podania - 4:4. Slovenka išla na rovnakých 30:15 vehementným forhendovým returnom a Taliankin náročný zákrok od siete zaletel za základnú čiaru. Erraniová proti brejkbalu nezvládla forhend od tela. Šramková išla podávať na triumf. Začala síce chybou, ale po liftovanom voleji mala 30:15 a servisom si dopriala dva mečbaly. Pri prvom prepálila forhendový uhol, potom sa však presadila druhým podaním.

Šramková mala po zisku cenného skalpu obrovskú radosť. "Zdolať pri fedcupovom debute Erraniovú na talianskej pôde je skvelý pocit. Chcem sa poďakovať nášmu kapitánovi Matejovi Liptákovi za dôveru. V prvom sete so hrala nervózne, od začiatku druhého dejstva to bol však z mojej strany maximálne koncentrovaný výkon. Povedala som kapitánovi, že vyhrám, cítila so to v kostiach," povedala v prvom interview priamo na kurte.        

Talianky viedli na antuke v hale PalaGalassi 1:0, keď ich dvojka Francesca Schiavoneová na úvod sobotňajšieho programu za 80 minút zdolala náhradnú singlovú jednotku zostavy SR Karolínu Schmiedlovú 6:3, 6:1. Schmiedlová minimálne na sobotu zastúpila zdravotne indisponovanú Janu Čepelovú. V nedeľu od 13.00 h sa postupne uskutočnia dve dvojhry a štvorhra.

Šramková sa stala 23. reprezentantkou SR v ére samostatnosti vo Fed Cupe. Dvadsaťročná Bratislavčanka figuruje na 119. priečke v singlovom renkingu WTA a dostala od kapitána hostiek Mateja Liptáka dôveru hneď pri svojej premiére v nominácii. Zverenkyňa svojho otca Jozefa a hráčka TK Jednotka Bratislava Šramková, ktorá má zázemie v TC Empire Trnava, bola prvou novickou v najcennejšom drese, odkedy si vlani 17. apríla v Bratislave vo štvorhre proti Kanaďankám zahrala Tereza Mihalíková. Martina Suchá bola od 21. júla 2002 poslednou Slovenkou, ktorá pri svojom absolútnom debute uspela v tzv. živom fedcupovom súboji, teda kým ešte nebolo rozhodnuté o víťaznej krajine. V Bratislave vtedy prekonala Francúzku Nathalie Dechyovú, čím domácim dodala rozhodujúci bod na 3:1.

TALIANSKO - SLOVENSKO 1:1 po sobotňajších dvojhrách
(Forli - PalaGalassi, antuka v hale)

Sara Erraniová - Rebecca Šramková 6:2, 3:6, 4:6 za 121 minút (38, 31, 52)

Francesca Schiavoneová - Karolína Schmiedlová 6:3, 6:1 za 80 minút (48, 32)

Zostávajúci program:

Nedeľa - dvojhry a štvorhra (postupne od 13.00 h):

Sara Erraniová - Jana Čepelová

Francesca Schiavoneová - Rebecca Šramková

Jasmine Paoliniová, Martina Trevisanová - Daniela Hantuchová, Rebecca Šramková

Kádre:

TALIANSKO

Sara Erraniová (49. vo svetovom rebríčku WTA vo dvojhre, 44. vo štvorhre)

Francesca Schiavoneová (100. / 423.)

Jasmine Paoliniová (215. / 955.)

Martina Trevisanová (230. / -)

kapitánka: Tathiana Garbinová

SLOVENSKO

Jana Čepelová (101. / 428.)

Rebecca Šramková (119. / 403.)

Daniela Hantuchová (248. / 537.)

Karolína Schmiedlová (252. / 600.)

kapitán: Matej Lipták


Tagy: Taliansko Sara Erraniová Slovensko Rebecca Šramková

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
TASR - Pavel Neubauer; Video: youtube

DISKUSIA