FOTO Slovensko titul neobhájilo: Cígerov výber vo finále nestačil na Švajčiarsko

Martin Gernát zo Slovenska (vpravo) a brankár Luca Boltshauser zo Švajčiarska (vľavo)Martin Gernát zo Slovenska (vpravo) a brankár Luca Boltshauser zo Švajčiarska (vľavo) Zdroj: SITA

NITRA - Slovenská hokejová reprezentácia neobhájila prvenstvo na turnaji Slovakia Cup z predchádzajúcich dvoch sezón. Po celkových triumfoch v Banskej Bystrici a Žiline tentoraz skončili hráči SR druhí, keď v sobotu večer podľahli v Nitre výberu Švajčiarska 3:4.

Vstup do stretnutia Slovákom vôbec nevyšiel - Janus inkasoval už v 87. sekundy z hokejky Riata, ktorý tečoval pokus Dava Suttera. Slovenské mužstvo potom nezužitkovalo dve presilovky, po skončení druhej prišiel trest v podobe presného zásahu Dava Suttera - 0:2. Švajčiari boli v prvej tretine nebezpečnejší aj strelecky aktívnejší.

V prvej polovici druhej tretiny mali Slováci prevahu aj zásluhou presilovky, brankára Boltschauera zasypali množstvom striel, ale znížiť sa im nepodarilo. Prišla 29. min a tretí gól Švajčiarov - delovka Herrena sa odrazila od zadného mantinelu pred slovenskú bránku a v neprehľadnej situácii sa najlepšie zorientoval Leone. Gólové chvíle pre SR prišli až v závere druhej časti. Najprv v 36. min Gernát po krížnej prihrávke od klubového spoluhráča zo Sparty Cingeľa, o minútu neskôr skóroval aj Martin Bakoš po spolupráci s E. Šedivým.

Dávid Skokan zo Slovenska Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA

Na začiatku tretej dvadsaťminútovky putovali na trestnú lavicu Čajkovský a Schmutz, ale v hre štyroch proti štyrom sa skóre nezmenilo. V 47. min však Švajčiari využili zaváhanie A. Kudrnu - Hofmanna ešte Janus vychytal, no na dorážku Fazziniho už bol krátky. V 56. min vykresal iskru nádeje pre slovenský tím obranca Čerešňák, ktorého ľahké nahodenie puku zaskočilo súperovho brankára. Slovákom sa už v závere nepodarilo vyrovnať.

Slovensko - Švajčiarsko 3:4 (0:2, 2:1, 1:1)
Góly: 36. Gernát (Cingeľ), 37. M. Bakoš (E. Šedivý), 56. Čerešňák (A. Šťastný, Lušňák) - 2. Riat (Dave Sutter, Zangger), 9. Dave Sutter (Leone, Senteler), 29. Leone, 47. Fazzini (Hofmann)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, D. Konc - Výleta, J. Tvrdoň, 3505 divákov

Slovensko: Janus - Čerešňák, A. Jánošík, Čajkovský, Gernát, E. Šedivý, Švarný, Valach - Macík, Marek Slovák, T. Hrnka - A. Kudrna, Cingeľ, L. Hudáček - D. Skokan, Suja, M. Bakoš - Buc, Lušňák, A. Šťastný

Švajčiarsko: Boltschauer - Fora, Marti, Heldner, Paschoud, Dave Sutter, Guerra, P. Baltisberger - Schmutz, Walser, Jörg - Riat, Albrecht, Zangger - Ch. Baltisberger, Hofmann, Fazzini - Leone, Senteler, Herren

Zdeno Cíger (tréner SR): "Začiatok zápasu nám nevyšiel, boli sme zaskočení po góle Švajčiarov. Oni boli rýchlejší, lepšie korčuľovali, hrali naozaj veľmi dobre. Dá sa na to dívať aj tak, že sme hrali tretí ťažký zápas za sebou. Druhá tretina však bola  fantastická. Začali sme byť aktívnejší a boli sme aj efektívni, keď sme dali dva góly v rýchlom slede. Možno keby ešte druhá tretina pokračovala trochu dlhšie... Neskôr už chýbali sily. Švrtý gól Švajčiarov nás zastavil, potom už nebol čas. Celkovo na tomto turnaji sme mali dobré momenty v hre. Nikto z hráčov ma nesklamal. Odohrali sme ťažké zápasy s Ruskom, potrebujeme ich odohrať čo najviac. Na tejto úrovni je hokej rýchlejší ako je naša alebo česká liga."

V 66. vzájomnom zápase sa zrodila tridsiata prehra Slovákov, v minulosti sa osem zápasov skončilo nerozhodne a 28 duelov vyhrali Slováci. Desiaty duel v národnom tíme odohral obranca Michal Čajkovský, Martin Gernát strelil svoj tretí reprezentačný gól, Peter Čerešňák tiež tretí a Martin Bakoš šiesty.

Viac o téme: Slovensko Švajčiarsko Slovakia Cup