Poprad s ruskou enklávou na Nitru nestačil, parádny obrat Zvolena na Liptove

Sprava: Vladislav Fokin z HK Poprad a Radoslav Macík z HK NitraSprava: Vladislav Fokin z HK Poprad a Radoslav Macík z HK Nitra Zdroj: SITA

POPRAD - Popradčania posilnení o enklávu ruských hráčov začali proti majstrovi z Nitry zle. Už v 3. minúte prehrávali po góle Pupáka, keď neistý Šúrek neudržal jeho ľahkú strelu - 0:1. Už o pár sekúnd mohlo byť 0:2. Zakončenie Tvrdoňa opäť prešlo cez popradského brankára, ale puk napokon skončil tesne vedľa bránky.

Nitrania boli naďalej aktívni a domácich k ničomu nepúšťali. Poprad mal pri ďalších šanciach hostí šťastie. Najprv Paukovčekovej akcii chýbala presnosť a ďalšia príležitosť Tvrdoňa skončila na konštrukcii bránky. Hostia sa napokon druhého gólu dočkali. Po Šúrekovej chybe v rozohrávke za bránkou poslal puk minútu pred odchodom na prestávku do opustenej siete Popradu Macík - 0:2.

Do druhého dejstva poslali domáci tréneri do bránky novú posilu z Chanty-Mansijska Fokina. Hneď v úvode tretiny sa po kľučke Macíka objavila v tvári Davydovova krv a Popradčania dostali výhodu štvorminútovej presilovej hry. Počas nej sa však nevedeli ani poriadne usadiť v útočnom pásme. Po návrate Macíka na ľad však druhý útok domácich vyšachoval obranu Nitry a po Krotákovej prihrávke "s očami" pohodlne znížil Matúš Paločko - 1:2. Brankári následne nemali dlhé minúty žiadnu prácu, až 2,5 minúty pred koncom druhej tretiny mal na hokejke po Krotákových kľúčkách gól Matúš Paločko. Hartzell sa však prezentoval parádnym zákrokom.

Nitra v tretej tretine nenechala nič na náhodu. V 46. minúte poistil vedenie hostí tečom Macík - 1:3. Domáci kopili v rozohrávke jednu chybu za druhou, z čoho ťažili rozbehnutí Nitrania. Vo veľkej šanci Slováka zachránila Poprad opäť žrď a pri vtipnej kľučke Blacwatera ruský brankár Fokin. Poprad po prehre 1:3 natiahol sériu prehier na číslo päť.

HK Poprad - HK Nitra 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Góly: 27. Matúš Paločko (Kroták, Troliga) - 3. Pupák (Paukovček) 19. Macík (Šille, Cope), 46. Macík (Cope). Rozhodovali: Kalina, Lauff – Jobbágy, Bogdaň, vylúčení: 2:5 na 2 min, navyše: Kroták (Poprad) 10 minút za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, 1251 divákov

Poprad: Šúrek (20. Fokin) – Guliajev, Fabian, Suchý, Dinda, Pokovič, Ježek, Davydov, Ibragimov – Henderson, Zagrapan, Lichanec – Kroták, Troliga, Matúš Paločko – Bondra, Murček, Matej Paločko – Hvila, Mlynarovič, Svitana

Nitra: Hartzell – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Meland, Versteeg, Korím, Pupák – Blackwater, Slovák, Tvrdoň – H. Ručkay, Krištof, Kutálek – Macík, Šille, Cope – Paukovček, Štefanka, Bajtek

Marcel Ozimák, tréner Popradu: "V utorok sme zlyhali úplne vo všetkom - v presilovkách, obrane i útoku. Odohrali sme náš najslabší zápas, sme sklamaní. Treba však uznať kvalitu Nitry. Mierna spokojnosť je s druhou tretinou, ale celkový prejav bol horší ako pri prehre v Nových Zámkoch. Chlapci kopili chyby jednu za druhou, nevedeli sa celý zápas psychicky vzchopiť. Prehrali sme päť zápasov po sebe, v stredu si sadneme a musia padnúť riešenia."

Andrej Kmeč, tréner Nitry: "Zápasy po prestávke sú nevyspytateľné. Bola dlhšia pauza, niektorí hráči boli v reprezentáciách. Zvládli sme ho však veľmi dobre. Podali sme kompaktný a zodpovedný výkon až na moment v druhej tretine, keď sa súper dostal na rozdiel jedného gólu. Tretiu tretinu sme zahrali s prehľadom, zaslúžili sme si víťazstvo."

V súboji Bystrice so Žilinou padali góly len v druhom dejstve

Súboj prvého so štvrtým sa po šachovej bezgólovej partii zvrtol v druhej tretine na exhibíciu domácich. Najskôr sa však museli otriasť z inkasovaného gólu, pre Žilinčanov v 22. minúte dosť šťastného po strele Juraška od modrej a tečovaní J. Juríka. Po 64 sekundách však už rozpálili ofenzívu do červena "barani".

Gründlingova strela od modrej prvýkrát rozvlnila sieť za chrbtom Tomeka, v 26. minúte si Zigo po buly nakorčuľoval pred bránku a po nahrávke od Bortňáka pridal ďalší gól. Keď v 33. minúte Hickmott po krásnej nahrávke od Maioneho a vyšachovaní obrany hostí strelil tretí, Žilinčania si zobrali oddychový čas, aby odvrátili katastrofu. Veľmi sa jej však nevyhli, v 40. minúte neobyčajne produktívny Maione v presilovke a po prihrávke od vlastného brankára rozburácal obecenstvo individuálnou akciou. Maionea vyniesla na čelo aj extraligová štatistika a od tohto zápasu je v produktivite obrancov v jednej sezóne historicky najúspešnejší, keď preskočil dosiaľ najvýraznejšieho zberateľa kanadských bodov v základnej časti Pukaloviča.

Domáci na ľade vládli aj počtom šancí, len Kafka ich nepremenil niekoľko a pridali sa aj ďalší, Hickmott, Andrisík, Češík, Higgs. Žilinčania sa len sporadicky dostávala pred Bacashihuu, a preto ich mohli mrzieť možnosti Rogoňa a Stupku hneď v úvode. V tretej tretine si domáci pokojne dokorčuľovali k piatemu víťaznému zápasu za sebou a mohli skóre aj zvýšiť po šanci Surového v 43. minúte.

HC'05 iClinic B. Bystrica - MsHK Žilina 4:1 (0:0, 4:1, 0:0)
Góly: 23. Gründling (Bortňák), 26. Zigo (Ťavoda), 33. Hickmott (Maione, Mihálik), 40. Maione (Bacashihua) - 22. J. Jurík (Juraško). Rozhodovali: D. Konc, Štefík - Rojík, Gegáň, vylúčení: 2:3, presilovky 1:0, oslabenia: 0:0, 2278 divákov

HC'05 iClinic B. Bystrica: Bacashihua - Kubka, Ťavoda, Sedlák, Gründling, Mihálik, Maione - Lamper, Bortňák, Matoušek - Kafka, Zigo, Higgs - Buc, Surový, Hickmott - Belluš, Češík, Andrisík

MsHK Žilina: Tomek - Čížek, Mikuš, Bokroš, Juraško, Macejko, Brejčák, Prokop, Grman - Hovorka, Hruška, Handlovský - Švihálek, Húževka, J. Jurík - Stupka, Holovič, Konečný - Gmitter, Ondruš, Rogoň

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Prvá tretina bola oťukávacia, nakopol nás inkasovaný gól, boli sme odvtedy aktívnejší, viac sme sa tlačili do bránky. Veľmi dôležitý bol gól na 4:1, v tretej tretine sme už postrácali strašne veľa pukov v strednom pásme, no celkove som s prístupom a nasadením spokojný. K produktivite Maioneho len toľko, je to povzbudenie pre neho a je to aj vizitka klubu. Osobné štatistiky až tak neštudujem, skôr tímové, no extraligu určite oživil a stal sa aj obľúbencom divákov. Pre nás je dôležitý tímový úspech, k nemu sa nám treba ešte dopracovať."

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Rozhodla druhá tretina, aj sme si zle pokrývali hráčov, od zápasu som čakal oveľa viac. Ovplyvnili nás zranenia Mikuša a Bokroša v 2. tretine, a kým sme to preskupili a dali dokopy, inkasovali sme góly. Viac som čakal smerom dopredu, nestalo sa, nie som spokojný, no Banská Býstrica najmä druhú tretinu zvládla veľmi dobre a zaslúžene vyhrala."

Mathew Maione, historicky najproduktívnejší obranca v základnej časti: "Až do tohto týždňa som vôbec netušil, že som v štatistike tak vysoko, snažím sa len robiť, čo viem, aby som pomohol tímu. Je to pre mňa veľká pocta, v lige pôsobilo v minulosti i teraz veľa dobrých hráčov. Pri góle som sa snažil presne tak zakončiť a mal som aj šťastie. Máme najlepších fanúšikov v lige, dodávajú nám veľa energie a cením si, čo pre nás robia. Aj my na ľade robíme všetko, aby sme ich potešili."

Tomáš Zigo, autor druhého gólu B. Bystrice: "Verím, že sa nám takto bude neustále dariť. Strelil som druhý gól hneď po buly a nebol problém zakončiť. Druhá tretina rozhodla, strelili sme štyri góly, tretia nám už tak nevyšla, dosť sme poľavili, čo by sa nám mohlo najmä v play off vypomstiť. Žilinčania strelili šťastný gól, my sme, našťastie, hneď naň odpovedali."

Zvolen na Liptove s parádnym obratom

Po reprezentačnej prestávke pokračovala Tipsport Liga aj v Liptovskom Mikuláši, kde domáci tím privítal súpera zo Zvolena. Už vo 4. minúte mal obrovskú šancu na hokejke Stümpel, ale ten po prihrávke od Burzalu neposlal puk do odkrytej časti zvolenskej bránky. Tlak Liptákov pokračoval - najskôr na začiatku 6. minúty ešte Šimko dokázal zneškodniť strelu Róberta Hunu, ale o pár sekúnd už kapituloval, po tom, ako presne dorazil puk do bránky Lištiak. Hostia sa do prvej vážnej šance dostali až v 14. minúte, kde Zuzin preveril pozornosť brankára Durného. V záverečných minútach si Mikulášania poistili náskok, keď individuálny prienik zakončil presnou strelou k ľavej tyči Števuliak.

Na začiatku druhej tretiny unikol zvolenskej obrane Richard Huna, ale s jeho pokusom si poradil brankár. V 25. minúte sa hosťom podarilo skorigovať na rozdiel jedného gólu, keď Klhůfekova hokejka dokonale zmenila dráhu strely a poslala puk pomedzi Durného betóny. V 29. minúte sa po menšom hernom útlme z ničoho nič dostal do zakončenia Kriška, ktorý pred bránkou poslal tvrdú strelu iba do Šimka. Tretí najproduktívnejší hráč domácich sa dostal do zaujímavého zakončenia aj o chvíľu, ale po jeho strele z prvej sa vo zvolenskej bránke vyznamenal Šimko. Zvolenský útočník Síkeľa mal v 31. minúte v rozmedzí pár sekúnd dve veľké šance: najskôr nenasmeroval puk do odkrytej časti Durného bránky, následne jeho strela spomedzi kruhov len tesne obletela pravú mikulášsku žrď. Skóre sa nezmenilo ani v 34. minúte, keď Zuzin nepotrestal zaváhanie domácej obrany a v nájazde zlyhal na mikulášskom brankárovi. Zvolenský útočník sa nepresadil ani v záverečných minútach, keď opäť poľahky prešiel cez domácu obranu a strelou z bekhendu poslal puk do Durného hornej žrde. Slabé nasadenie a chvíľkový výpadok na domácej strane Zvolenčania ešte v druhej tretine potrestali, keď sa od Klhůfeka aj s dávkou šťastia odrazil puk do mikulášskej bránky.

Tretiu tretinu priam ideálne odštartovali Liptáci, ktorí sa dostali do vedenia už po necelých dvoch minútach zásluhou Matúša Sukeľa. V 44. minúte Stehlíkovú strelu dokonale tečoval pred bránkou Laco, ktorý poslal domácich do dvojgólového vedenia. Zvolenčania to v Liptovskom Mikuláši nezabalili a v 48. minúte v priebehu niekoľkých sekúnd vyrovnali: najskôr Klhůfek skompletizoval svoj hetrik, neskôr Síkela dostal puk za chrbát Durného. Očakávalo sa predĺženie, ale opak bol pravdou. V 54. minúte uzavrel konečný výsledok hosťujúci Puliš, ktorý pretlačil puk do odkrytej časti Durného bránky.

MHK 32 Liptovský Mikuláš - HKM Zvolen 4:5 (2:0, 0:2, 2:3)
Góly: 9. Lištiak (Richard Huna, Kadlubiak), 18. Števuliak (Oravec), 42. M. Sukeľ (Kriška), 44. Laco (Stehlík) - 25. Klhůfek (Jurík, Majdan), 37. Klhůfek (Majdan), 48. Klhůfek (Hraško, Majdan), 49. Sikela (Andersons), 54. Puliš. Rozhodovali: T. Orolin, Valach – Holienka, Stanzel, vylúčení: 4:3, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 1086 divákov

Liptovský Mikuláš: Durný – Burzala, Stehlík, Nádašdi, Mezovský, Kadlubiak, Moravčík, Uhrík, Oravec – Vybíral, Stümpel, Laco – Kriška, M. Sukeľ, Uram – Lištiak, Ró. Huna, Ri. Huna – Števuliak, Piatka, J. Sukeľ

Zvolen: Šimko – Andersons, Krejčí, Hraško, Valenta, Ivan, M. Novák, Habšuda, Plekhanov – Zuzin, Puliš, Šišovský – Klhůfek, Jurík, Majdan – L. Novák, Síkela, Matis – Žilka, Jakubík, Kelemen

Róbert Spišák, tréner Liptovského Mikuláša: "Bolo to bojovné stretnutie. Dvakrát sme sa dostali do dvojgólového vedenia, ale súper dal zásahy pri našej početnej nevýhode. Ďalšie góly padli po našich individuálnych chybách. Škoda, v druhej tretine sme hrali naivný hokej, čo súper využil na varovanie. Mrzí nás tretia tretina, kde sme viedli o dva góly, ale tam sa asi ukázala nedospelosť našich mladých hráčov."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Môžeme prejaviť spokojnosť s výsledkom, pretože sme ukázali morálnu silu. Zápas sme otočili a dotiahli sme ho do víťazného konca, ale nemôžem byť spokojný s tým, ako sme niektoré situácie veľmi zle riešili a viackrát sme v zápase prehrávali. Po druhej tretine sa to o niečo zlepšilo, utvorili sme si viacero šancí. Súper síce v tretej tretine odskočil, ale priklonilo sa k nám šťastie a dotiahli sme to do víťazného konca."

Súboj Košíc s Martinom rozhodli až samostatné nájazdy

Prvá tretina zápasu tretieho s piatym tímom Tipsport Ligy hokejom príliš nenadchla. Domáci mali v prvej desaťminútovke dvakrát možnosť presilovej hry, ale brániaci hostia vyriešili aj zložitejšie situácie. V 11. minúte mohli Martinčania využiť prepadnutie košického obrancu Deyla v útočnom pásme, ale brejk dvoch proti jednému Markovič nezakončil ideálne. Martinčania sa prezentovali aktívnou obrannou hrou, ktorá robila domácim problémy. Martinčania hrozili najmä z protiútokov, no diváci v prvej tretine gól nevideli.

V 23. minúte sa Martinčan Surovka dostal k puku po chybe obrancu Košíc, jeho strela narobila Kopřivovi problémy a puk napokon skončil v bránke - 0:1. Martinčanov strelecký úspech nabudil a pokračovali v taktickej hre. Košické útočné snahy sa im darilo brzdiť v bezpečnej vzdialenosti od Corbeila, ktorý sa prezentoval spoľahlivým výkonom. V 27. minúte mohol Surovka pridať druhý gól, ale zblízka v neprehľadnej situácii trafil len do pravej žrde. Jednu z mála martinských dier v defenzíve mohol využiť v 36. minúte Jenčík, ktorý ušiel do brejku, no Corbeil zmaril aj jeho príležitosť.

V zápase nebola núdza o vylúčených, no využívanie presiloviek tímom príliš nešlo. Svetlú výnimku priniesla presilovka hostí v 48. minúte. Heizer posunul pred bránku puk Markovičovi, ktorý si zblízka vychutnal brankára Kopřivu - 0:2. Domáci hráči si následne museli vypočuť piskot tribún, no nevzdávali sa. V 53. minúte sa k strele spomedzi kruhov dostal Bicek a odklial Corbeilovu bránku - 1:2. Uplynulo iba 44 sekúnd, keď Nagy zaviezol puk do útočného pásma, prihrávku prebral Šedivý a jeho strela prešla cez dovtedy dobre chytajúceho Corbeila do bránky - 2:2.

O víťazovi nerozhodlo ani päťminútové predĺženie. V samostatných nájazdoch sa ako jediný presadil domáci útočník Varga, ktorý rozhodol o dvoch bodoch pre Košice.

HC Košice - MHC Martin 3:2 pp a sn (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 53. Bicek (Suja), 54. Šedivý (Nagy), rozh. sam. nájazd Varga - 23. Surovka, 48. Markovič (Heizer, Koyš). Rozhodovali: Snášel - Smrek, Gajan, vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše: Nagy (Košice) a Rusina (Martin) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 3097 divákov

HC Košice: Kopřiva - Dudáš, Šmach, Matejka, Jankovič, Vašíček, Deyl, Koch, Šedivý - Huna, Boltun, Nagy - Bicek, Suja, Varga - Spilar, Jenčík, Bartoš - Hričina, Milý, Šoltés

MHC Martin: Corbeil - Rusina, Pulli, Pacalaj, Brňák, König, Dvořák, Vyskoč - Markovič, Heizer, Koyš - Korostin, Galamboš, Varga - Pokrivčák, Dlouhý, Surovka - Rapáč, Jurášek, Rzavský

Rostislav Čada, tréner HC Košice: "Začali sme dobre, v prvej tretine sme si utvorili tlak. Žiaľ, neboli sme strelecky úspešní. V druhej tretine sme síce inkasovali gól, no v záverečnej tretine sme vystupňovali tlak a myslím si, že zaslúžene sme zvíťazili."

Pavel Paukovček, tréner MHC Martin: "V utorok sme podali organizovaný výkon. Hrali sme disciplinovane v obrane. Dôležitá bola prvá tretina, v ktorej nás síce súper prestrieľal, no pokusy náš brankár pochytal. Dobre sme hrali v obrannom pásme, neprehrávali sme osobné súboje. Možno sme mohli siahnuť na dva alebo i tri body. Proti súperovi, ako sú Košice, by sme však pred zápasom brali bod. Škoda nášho vylúčenia v tretej tretine, v ktorej sa súper dostal do hry."

Trenčín neuspel na ľade nováčika

Domácich zaskočil už v úvode stretnutia Sádeckého gólový teč Hossovej strely. Hostia sa však radovali len necelých päť minút. V 8. minúte totiž gólovo odpovedal z ľavej strany Lelkeš. Na druhej strane sa v dobrej šanci ocitol Bulík, no betóny domáceho brankára boli rýchlejšie. Odpovedať mohla prvá novozámocká formácia, Saarinen však nedokázal gólovo zakončiť. Domáci sa druhýkrát presadili počas presilovej hry, keď sa na konci peknej akcie ocitol nový hráč tímu Kučkin. Minútu pred koncom prvej tretiny unikla hosťujúca dvojica Ručkay - Bulík, no ich akcia stroskotala na pozornom Lundströmovi.

Aj druhá tretina sa začala v rýchlom tempe, svoje príležitosti nevyužili Maier s Tibenským, ani Hudec na druhej strane. V 25. minúte narobila nečakané problémy domácemu brankárovi Sojčíkova strela, no skóre sa nezmenilo. Pekné sólo v útočnej tretine predviedol Saarinen, jeho bekhend však Voldena neprekvapil. Od polovice stretnutia pridali domáci plyn, čoho výsledkom bolo viacero dobrých príležitostí. V 31. minúte zahrala krásnu akciu trojica Hujsa – Kučkin – Čaládi, no puk za chrbát trenčianskeho gólmana nedostala. Následný Tibenského bekhend tesne minul trenčiansku bránku, obrovskú šancu mal aj Hujsa, ktorému posunul nezištne puk Novotný. Na druhej strane mohla udrieť Bulíkova formácia, situáciu vyriešil Lundström.

V záverečnej tretine pokračoval hokej s viacerými šancami, v dobrej pozícii medzi kruhmi sa ocitol Sandgren, no mieril len do Voldena. Vyrovnať mohli Šimun i Bezúch, ku gólu im však chýbalo aj trošku šťastia. V 49. minúte mohol získať pre domácich po výbornej prihrávke Denisa Reháka dvojgólové vedenie Čaládi, no spomedzi kruhov mieril len do trenčianskeho brankára. Vzápätí predviedol Volden fantastický zákrok, keď doslova obral Fábryho o gól. Osem a pol minúty pred koncom dostala trenčianska snaha o vyrovnanie úder v podobe vylúčenia Drgoňa, v oslabení však unikol Gašparovič, no Lundström výborne zasiahol lapačkou. V 54. minúte zostal po Chovanovom hite ležať na ľade Bulík, Novozámčania sa dostali do útoku a Kučkin príklepom prestrelil Voldena – 3:1 pre domácich. V závere stavili hostia na hru bez brankára, na skóre sa však už nič nezmenilo.

HC Nové Zámky - Dukla Trenčín 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)
Góly: 8. Lelkeš (Čaládi), 15. Kučkin (M. Chovan), 54. Kučkin – 4. Sádecký (Hossa, Bezúch). Rozhodovali: Stano, Müllner - Junek, Šefčík, vylúčení: 4:4, navyše: Bohunický (Trenčín) 5+DKZ za hrubosť,  presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0

Nové Zámky: Lundström - Cardwell, Drtina, M. Chovan, Sandgren, Denis Rehák, Mäkinen, Maier - Paulovič, Kytnár, Saarinen - Kučkin, Novotný, Hujsa - Lelkeš, Čaládi, Fábry - Tibenský, Dominik Rehák, Dubec

Trenčín: Volden – Bagin, Bohunický, Cebák, Holenda, Hatala, Drgoň, Tužinský, Pavúk – Bezúch, Sádecký, Hossa – J. Ručkay, Bulík, Sojčík – Denis Hudec, J. Švec, Gašparovič – Pardavý, Šimun, Hecl

Štefan Mikeš, tréner Nových Zámkov: "Bol to veľmi dôležitý zápas a tak to vyzeralo aj na ľade. Z našej strany to bol dobrý zápas, kombinovali sme, niektoré situácie sme dokonca prekombinovali. V druhej tretine sme mohli streliť tretí gól a odskočiť súperovi. Zápas sa mohol odvíjať inak, sú to trestuhodne zahodené príležitosti. Našťastie sa nám podarilo využiť dve presilovky, strelili sme dokopy tri góly a to v utorok znamenalo víťazstvo. Dúfam, že nám to dodá viac pokoja do koncovky a do finálnej časti. Verím, že sa rozbehneme a budeme pravidelne bodovať."

Július Pénzeš, tréner Trenčína: "Videli sme bojovné stretnutie, obom mužstvám išlo o veľa, aj keď nie o všetko. Začali sme veľmi dobre, dostali sme sa do vedenia. Súper si potom utvoril v presilovkách tlak a otočil stav. V druhej tretine nás naozaj podržal brankár, ktorý súperovi vychytal čisté šance. V tretej tretine sme sa nadýchli, mali sme šance a mohli sme to zdramatizovať. Žiaľ, nepodarilo sa nám skórovať. Mrzí ma tá časť päť minút pred koncom, nechcem sa k tomu teraz vyjadrovať, pozriem si to na videu. Náš hráč má po akcii, z ktorej sme potom dostali rozhodujúci tretí gól, otras mozgu. Mužstvo bojovalo, dalo do toho všetko, žiaľ, v utorok to nestačilo. Prehrali sme bitku, ale určite nie vojnu a ideme ďalej."

Viac o téme: HC Košice HK Poprad HK Nitra