Slováci na majstrovstvách Európy žiarili: Domov si nesú šesť cenných kovov!

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: wkf.net

SOFIA - Mladí slovenskí reprezentanti v karate si vybojovali dovedna šesť medailí (bilancia: 2 - 1 - 3) v Sofii na 44. majstrovstvách Európy juniorov a kadetov a zároveň 9. ME starších juniorov (do 21 rokov). O dve zlaté medaily pre SR sa v bulharskej metropole postarali v športovom zápase kumite juniorka Dominika Veisová v kategórii do 48 kg (karatistka MŠK Žiar nad Hronom nezaváhala ani v jednom zo svojich piatich duelov, vo finále zdolala Duygu Yemeniciovú z Turecka 2:1 na body a tešila sa z najväčšieho úspechu v doterajšej kariére) a rovnako v sobotu junior Adi Gyurik do 76 kg: člen Rapidu Bratislava po úvodnom voľnom žrebe zvíťazil vo všetkých piatich súbojoch, v tom rozhodujúcom o celkový primát si poradil s Rusom Pavlom Drozdom 1:0 na body.

Jediné slovenské striebro v Sofii získala ešte počas piatkového úvodného dňa šampionátu v súbornom cvičení kata Ema Brázdová, po štyroch víťazstvách sa pretekárka ŠŠK Prievidza dostala až do finále, v ktorom podľahla Španielke Marte Vegovej Letamendiovej 2:3 na body. Na konečnom 3. mieste rovnako v piatok klasifikovali Ninu Hlavačkovú v kata kadetiek (členka Kachi Nitra po troch výhrach prehrala v semifinále s Francúzkou Leou Ponsovou 0:5, ale v dueli o bronz zvíťazila nad Sadie Stonerovou z Anglicka 3:2 na body) a Dávida Marošiho v športovom zápase kumite kadetov v kategórii do 63 kg (člen ŠŠK Bratislava po dvoch víťazstvách prehral v 3. kole s domácim Radoslavom Vakarelovom, no dva úspešné duely v repasáži ho posunuli do súboja o konečnú tretiu priečku - Maroši v ňom zdolal Španiela Alberta Morena Jiméneza).

Tretí bronzový kov pre Slovensko vybojovala pri nedeľňajšom vyvrcholení podujatia v Sofii medzi staršími juniorkami (U21) Viktória Pillárová. Pretekárka KK Kretovič Košice v kumite do 68 kg po dvoch víťazstvách podľahla Flavii Ribeirovej z Portugalska, následne však zvládla duel v repasáži a v súboji o tretie miesto zdolala Fortesu Oranovú z Kosova jednoznačne 8:2 na body.

Na trojdňovom mládežníckom kontinentálnom šampionáte v karate v Bulharsku sa prezentovalo 1200 pretekárov z 50 krajín.

"Sme spokojní, šesť medailí na týchto majstrovstvách Európy v Bulharsku je veľký úspech. Slovensko obsadilo za Španielskom, Francúzskom, Talianskom a Ruskom vynikajúce piate miesto v hodnotení krajín. Mladým pretekárom to môže pomôcť a motivovať do ďalšej kariéry. O to viac, že karate je olympijský šport a v roku 2020 budú zápolenia v tomto odvetví na OH v Tokiu," uviedol generálny sekretár Slovenského zväzu karate (SZK) Leopold Roman.

Viac o téme: Dominika Veisová Ema Brázdová Nina Hlavačková Dávid Maroši