Pellegrino a Fallová triumfovali v šprinte, Slováci neuspeli

Federico PellegrinoFederico Pellegrino Zdroj: SITA

LAHTI - Taliansky bežec na lyžiach Federico Pellegrino a Nórka Maiken Caspersen Fallová vybojovali prvé tituly na MS v severských disciplínach v Lahti. Vo štvrtok triumfovali vo finále šprintu voľnou technikou. Pellegrino v tesnom finiši zdolal Rusa Sergeja Usťugova a Nóra Johannesa Hösflota Kläba. Olympijská šampiónka zo Soči Fallová odsunula za seba dvojicu Američaniek Jessicu Digginsovú a Kikkan Randallovú.

Slovenskí reprezentanti neuspeli v kvalifikácii. Alene Procházkovej chýbali na prienik do vyraďovacích bojov dve stotiny sekundy, keď obsadila prvé nepostupové 31. miesto. Medzi mužmi za elitnou tridsiatkou v eliminácii výrazne zaostali 64. Miroslav Šulek, 70. Andrej Segeč i 88. Rudolf Michalovský. Peter Mlynár neštartoval pre chorobu a je ohrozené aj jeho ďalšie účinkovanie na šampionáte.

V dramatickom finále mužskej časti sa na 1,6 km dlhej trati pod umelým osvetlením presadil Pellegrino, ktorý v cieľovej rovinke predstihol dovtedy vedúceho Usťugova a zlato získal časom 3:13,76 min. Víťaz Tour de Ski Usťugov za ním zaostal o 15 stotín, tretí Kläbo mal manko 0,44 s. Titul neobhájil Nór Petter Northug, ktorý vo finále obsadil piatu priečku za krajanom Finnom Haagenom Kroghom. "Je to sen, zobuďte ma. Je to pre mňa fantastický výsledok. Ďakujem celému tímu, ktorý sa o mňa staral. Urobili skvelú prácu a mal som najlepšie lyže na trati. Nemáme taký rozpočet ako severské krajiny, napriek tomu sme to dokázali," povedal bezprostredne po finále zlatý Pellegrino, ktorý pre Taliansko vybojoval prvé zlato od roku 2009.

Fallová potvrdila úlohu jednej z topfavoritiek, keď si v druhej polovici finálovej jazdy vytvorila sľubný náskok a udržala ho suverénne až do cieľa. Trať na 1,4 km zvládla za 3:02,34 min, pred druhou Digginsovou mala náskok 1,66 s. Američanky sa radovali aj z bronzu zásluhou Randallovej (+3,76), ktorá vo finiši odrazila útok Švédky Hanny Falkovej. Obhajkyňa titulu Marit Björgenová na popredné priečky nedosiahla, skončila už vo štvrťfinále. Medailová adeptka Švédka Stina Nilssonová doplatila na pád v semifinále. "Som šťastná a stále tomu nemôžem uveriť. Podmienky mi dnes vyhovovali a hoci som mala dostatočný náskok, musela som si v závere dávať pozor na finiš Digginsovej. Dnes mi to vyšlo na jednotku," povedala víťazná Fallová.

Procházková vo svojej najsilnejšej disciplíne nenadviazala na ôsme miesta z predchádzajúcich dvoch svetových šampionátov v rokoch 2013 vo Val di Fiemme a 2015 vo Falune, kde sa šprinty bežali klasickou technikou. Jej maximom zostáva 6. priečka spred šiestich rokov na MS v Osle. Tentoraz dosiahla čas 3:13,15 min a skončila tesne za Slovinkou Anamarijou Lampičovou.

"Lyže mi nešli podľa predstáv, najmä do kopca a v druhej časti trate. Tam som stratila najviac," sprostredkoval slová Procházkovej jej tréner Ján Valuška. Kouča nepotešilo, že v noci na štvrtok napadlo v Lahti 15 cm nového snehu a lyže, ktoré testovali deň pred pretekmi tak už neboli použiteľné. "Podmienky sa zmenili a nemali sme potom dosť času otestovať nové. Nemáme tak veľký servisný tím ako vyspelejšie krajiny a doplácame na to. Dve stotiny sekundy od postupu je na menší infarkt. Spravili sme v príprave maximum, aby sme sa dostali do tridsiatky, ale tesne to nevyšlo," hodnotil Valuška. Jeho zverenka sa ešte na šampionáte s istotou predstaví na budúci utorok v behu na 10 km klasicky, jej štart v sobotňajšom skiatlone na 2x7,5 km je s otáznikom.

Na štart kvalifikácie mužov sa pre chorobu nepostavil líder slovenského tímu Mlynár. Má zápal priedušiek a ohrozené je tak aj jeho ďalšie účinkovanie na šampionáte. "Je to veľmi nepríjemné a som z toho naozaj nešťastný. Vyzerá to tak, že rok prípravy bol zbytočný, pretože som tomu veľa obetoval a všetko sme smerovali práve k tomuto šampionátu," povedal Mlynár. Príznaky choroby začal pociťovať v utorok po tréningu v Lahti a v stredu ráno sa jeho stav ešte zhoršil. "Zvýšenú teplotu síce nemám, ale dýcha sa mi ťažko a nemôžem trénovať ani súťažiť. V piatok sa po vyšetrení rozhodne, či odcestujem predčasne domov. Ak sa to nezlepší, budem musieť začať brať antibiotiká a šampionát sa pre mňa definitívne skončil."

Ďalší traja Slováci zaostali ďaleko za postupovými priečkami. Na 64. mieste skončil Šulek s mankom viac ako 21 sekúnd na najrýchlejšieho v kvalifikácii Usťugova z Ruska. Segeč obsadil 70. a Michalovský až 88. priečku. Pre Michalovského to bol jediný štart na prebiehajúcom šampionáte, do nedeľňajšieho tímšprintu klasicky je v hre nasadenie dvojice Segeč, Šulek.

MS v severskom lyžovaní - šprint voľnou technikou:

muži - finále (1,6 km): 1. Federico Pellegrino (Tal.) 3:13,76 min, 2. Sergej Usťugov (Rus.) +0,15, 3. Johannes Hösflot Kläbo (Nór.) +0,44, 4. Finn Haagen Krogh (Nór.) +0,67, 5. Petter Northug (Nór.) +12,13, 6. Ristomatti Hakola (Fín.) +12,28, v semifinále: 7. Martti Jylhä (Fín.), 8. Maciej Starega (Poľ.), 9. Calle Halfvarsson (Švéd.) +11,03, 10. Emil Iversen (Nór.),... nepostúpili z kvalifikácie: 64. Miroslav ŠULEK, 70. Andrej SEGEČ, 88. Rudolf MICHALOVSKÝ

ženy - finále (1,4 km): 1. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) 3:02,34 min, 2. Jessica Digginsová (USA) +1,66, 3. Kikkan Randallová (USA) +3,76, 4. Hanna Falková (Švéd.) +3,91, 5. Ida Ingemarsdotterová (Švéd.) +4,42, 6. Sophie Caldwell (USA) +5,37, v semifinále: 7. Heidi Wengová (Nór.), 8. Mari Laukkanenová (Fín.) +0,66, 9. Natalia Matvejevová (Rus.), 10. Julia Belorukovová (Rus.),... nepostúpila z kvalifikácie: 31. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR)

Viac o téme: Maiken Caspersen Fallová Federico Pellegrino