VIDEO Kde sa dvaja bijú, tretí víťazi: Šokujúci záver v tímšprinte

Ruský bežec Sergej Usťugov oslavuje víťazstvo v tímovom šprinte mužov 6x1,3 km klasicky na MS v Lahti 26. februára 2017Ruský bežec Sergej Usťugov oslavuje víťazstvo v tímovom šprinte mužov 6x1,3 km klasicky na MS v Lahti 26. februára 2017 Zdroj: TASR

LAHTI - Majstrami sveta v tímšprirnte mužov klasickou technikou na šampionáte lyžiarov - klasikov vo fínskom Lahti sa stali Rusi. Striebro si s odstupom 2,2 s vybojovali Taliani a bronz zostal pre domácich Fínov (+8,7).

Favorizovaní obhajcovia titulu Nóri nezvládli záver pretekov a skončili až na štvrtom mieste s vyšším mankom 18,5 s. Nórsky finišman Emil Iversen v nájazde do poslednej zákruty pred cieľom nechcel pustiť pred seba rýchlo sa priblližujúceho Fína Iiva Niskanena, pristúpil mu lyžu a obaja padli cez seba. V tom čase práve oni dvaja bojovali o zlaté medaily a po ich incidente sa cez nich prehnali Rus Sergej Usťugov ako aj svetový šampión zo šprintu Talian Federico Pellegrino. Fínsky reprezentant sa skôr spamätal z nešťastného pádu a napokon vybojoval bronz, kým Iversen prišiel do cieľa v pokojnom tempe zmierený so štvrtým miestom.

"Cítim sa mizerne, ani nechcem o tom rozprávať," uviedol v prvej reakcii Iversen pre NRK. Neskôr dodal: "Fín mal vyššiu rýchlosť ako ja a v takej situácii by nemal obiehať z vnútornej strany. Ja som sa rozhodol zmeniť stopu v približne rovnakom okamihu ako ma začal obiehať a nastal stret. Zámer to určite nebol z mojej strany, ale cítim sa previnilo voči Niskanenovi aj tímovému kolegovi Klaebovi. Všetci sme chceli útočiť na zlato."

Rusi nadviazali v tímšprinte na svoj triumf z MS 2013 vo Val di Fiemme. Zlatý víkend na majstrovstvách sveta má za sebou Sergej Usťugov. Po sobotňajšom triumfe v skiatlone na 2x 15 km klasickou a voľnou technikou bol 24-ročný univerzál v nedeľu členom víťazného ruského tímu v tímšprinte spoločne s Nikitom Kriukovom. Usťugov má v zbierke aj striebro z úvodného šprintu voľnou technikou, preto je aktuálne najúspešnejším účastníkom MS 2017. "Toto je pre nás veľmi cenné víťazstvo, odveta za zimné olympijské hry v Soči," povedal Kriukov v prvej reakcii pre Eurosport. Neskôr na webe FIS pripomenul: "Táto sezóna mi nepriala, ale dnes sme mali šťastie, že to napokon vyšlo na zlato." Jeho kolega Usťugov krátko uviedol: "Myslel som si, že budeme bojovať nanajvýš o striebro. Bral som to tak, že hocijaká medaila by bola dobrá."

Málo skúsení Slováci v zložení Andrej Segeč a Miroslav Šulek obsadili v konkurencii 24 párov 21. miesto, za nimi skončili iba Rumuni, Islanďania a Kolumbijčania. Slovenskí reprezentanti bez chorého najskúsenejšieho člena tímu Petra Mlynára v prvom z dvojice semifinálových behov skončili na predposlednej jedenástej priečke bez nároku na prienik do finálovej desiatky krajín.