VIDEO V Banskej Bystrici zrušila zápas technická chyba, Košice a Nitra nezaváhali

Zľava: Ivan Jankovič z Košíc a Fredrik Sandgrén a Joakim Lundström z Nových ZámkovZľava: Ivan Jankovič z Košíc a Fredrik Sandgrén a Joakim Lundström z Nových Zámkov Zdroj: SITA

BANSKÁ BYSTRICA - Zápas 49. kola hokejovej Tipsport ligy HC'05 iClinic B. Bystrica - MHC Martin sa neodohral. Jeho začiatok najprv posunuli, pretože na ľade bola voda a čakalo sa 40 minút. Dovtedy sa skúmala hlavne tá časť plochy, kde sa nahromadilo najviac vody.

Postupne ju skúmali mnohí, medzi inými obaja hlavní rozhodcovia Daniel Konc a Róbert Müllner, aj obaja kapitáni Vladimír Mihálik a Ján Tabaček. Situáciu sa snažila vyriešiť rolba, no nepomohla a po 40 minútach čakania rozhodcovia definitívne rozhodli, že sa zápas nemôže odohrať.

"Stala sa technická chyba, ktorú nedokážeme ovplyvniť. Mrzí nás to hlavne kvôli fanúšikom, prišli nás podporiť, našli si čas, my sme chceli hrať, žiaľ, teraz sa to bude len riešiť. V tom mieste, kde sa voda držala, strašne pomaly mrzlo, bolo to mäkké a mohlo prísť k úrazu. My kapitáni sme to nechali na rozhodcov, nech to oni posúdia," povedal Vladimír Mihálik, kapitán B. Bystrice:

Podľa kapitána Martina Jána Tabačka hráči už počas rozcvičky upozorňovali na to, že sú problémy s ľadom. "Nevedeli sme však, že je to až také vážne. Skúšali sme korčuľovať, pár ľudí tam padlo a bolo to aj nebezpečné, pretože to bolo blízko mantinelu. Ako to dopadne, neviem, my musíme len čakať. Ja som netrval na tom, že nechceme hrať za každú cenu, no hokejkou ste si mohli vyhĺbiť jamu v ľade. Raz som to už kedysi zažil, na zvolenskom ľade, no to bolo iné, keď rolba vysekla nejaký kus."

Riaditeľ klubu B. Bystrice Michal Longauer na margo neodohrania zápasu uviedol: "Podľa súťažného poriadku a podľa môjho názoru už k odohratiu zápasu nedôjde, bude to kontumácia. Ešte si veci prehodnotíme a pokúsime sa dohodnúť s Martinom, ale v konečnom dôsledku bude o tom rozhodovať riadiaci orgán Tipsport ligy. Sme v prenájme na štadióne a celá technická prevádzka nie je v našej réžii. Dostali sme sa do situácie, že sme ju nevedeli ovplyvniť. Som sklamaný a smutný, že to takto skončilo."

Peter Slabý, zástupca firmy Frost zodpovednej za chladiace zariadenie, popísal situáciu takto: "Prišiel som o štvrtej, vyhodnotil som situáciu v automatickom systéme, ľad už bol mäkký. Dúfali sme, že pustíme dva kompresory a podarí sa nám to vychladiť, ale nepodarilo sa. Keby sme mali zo tri štyri hodiny čas, vieme byť pružní, no za hodinu nemôžeme urobiť zázraky. Predtým v zápase s Nitrou sa zavŕtalo do trubky a unikol čpavok, to bolo niečo úplne iné. Teraz sa celé zariadenie správalo tak, že chladenie fungovalo, no nebolo tomu tak."

Jeden z hlavných rozhodcov Róbert Müllner: "My sme už na rozcvičke 50 minút pred stretnutím zistili, že na ľadovej ploche sú škvrny a mäkký ľad. Hostia sa na to sťažovali, bolo vidieť farbu, ľad mäkol a keď sme pred začiatkom vykorčuľovali na ľadovú plochu, zistili sme, že plocha je nespôsobilá. Určili sme 40 minút čakania, povedali nám, že sa na tom pracuje, no problém trval a po uplynutí času, aj s kapitánmi a hráčmi sme sa zhodli, že je to nespôsobilé a ohrozovalo by sa zdravie."

Nenechajte si ujsť MS mladíkov do 18 rokov, v Poprade a Spišskej Novej Vsi! Lístky si môžete zakúpiť priamo TU!

Mikuláš pred televíznymi kamerami otočil v Poprade

Televízny zápas začali domáci veľkým náporom na bránu Adama Nagya. Skóre zápasu otváral po časovanej prihrávke Mlynarovič, ktorý na pár metroch ukázal hosťujúcej obrane svoj chrbát a efektnou kľučkou si položil aj brankára Liptovského Mikuláša - 1:0. Prešli iba necelé 3 minúty a Uram sólom cez celé ihrisko prekvapil v situácii 2:1 ruského brankára Tokina strelou na bližšiu žrď - 1:1. Domácich gól nezaskočil. V 9. minúte po peknej akcii z prvej zakončoval Lichanec a brankár Nagy nemal šancu - 2:1. Takmer so záverečným klaksónom trafil konštrukciu Tokinovej brány hosťujúci Kriška.

V 2. tretine sa hral nezáživný hokej, zaujali iba zranenia Stümpela a Lužu. Prvý menovaný to skúsil ešte na jedno striedanie, ale napokon z hry odstúpil. Luža sa po ošetrení vrátil na ľad. Z pohľadu ofenzívy sa ani jedno z mužstiev nepretrhlo. Za zmienku stojí iba nepresné zakončenie Mlynaroviča, ktorý si nakorčuľoval do ideálnej streleckej pozície v medzikruží, a biliardová presilovková kombinácia s koncovkou Suchého. Tretí gól "kamzíkov" z toho však nebol.

Ako sa vyhráva prehraný zápas ukázali Mikulášania v 3. tretine. Najskôr počas presilovej hry vyrovnal v 46. minúte Kriška, keď s prispením domáceho Guľajeva skončil puk za chrbtom prekvapeného Tokina. Rozhodujúci moment prišiel o minútu neskôr. Po zásahu od Cibákovej hokejky zostal v útočnom pásme ležať Henderson, ale hra pokračovala ďalej. K puku sa dostal Kadlubiak, poslal ho smerom na bránu a jeho ľahkú strelu domáci brankár neudržal v lapačke - 2:3. Vzápätí mohol vyrovnať Kroták, ale proti bola konštrukcia Nagyovej bránky. Koniec nádejám Popradu prišiel 10 minút pred koncom riadneho hracieho času, keď sa na trestnú lavicu na 4 minúty porúčal ruský obranca Davydov. Definitívnu podobu výsledku tak dal v 50. minúte Richard Huna, ktorý pohotovo zakončoval cez padajúceho Dindu. Pre brankára Tokina so skúsenosťami z KHL to bolo po prvý raz, čo z hry inkasoval viac ako tri góly. V samom závere ešte domáci diváci odmenili výkon "kamzíkov" piskotom.

HK Poprad - MHK 32 Liptovský Mikuláš 2:4 (2:1, 0:0, 0:3)
Góly: 4. Mlynarovič (Svitana, Kroták), 9. Lichanec (Štrauch, Bjalončík) – 7. Uram (M. Sukeľ), 46. Kriška (Bagin, Nádašdi), 47. Kadlubiak (Lištiak), 50. Ri. Huna (Ró. Huna). Rozhodovali: Jura, Kalina - Jobbágy, Korba, vylúčení: 4:5, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 1121 divákov.

Poprad: Fokin – Suchý, Fabian, Davydov, Ibragimov, Guliajev, Dinda, Pokovič, Ježek – Kroták, Mlynarovič, Svitana – Henderson, Zagrapan, Matúš Paločko – Štrauch, Bjalončík, Lichanec – Bondra, Murček, Troliga.

L. Mikuláš: Nagy – Luža, Stehlík, Nádašdi, Mezovský, Bagin, Burzala, Kadlubiak, Moravčík – Kriška, Ró. Huna, Ri. Huna – Uram, M. Sukeľ, J. Sukeľ – Lištiak, Cibák, Langhammer – Vybiral, Stümpel, Laco.

Marcel Ozimák, tréner Popradu: "My sme si vývoj zápasu ovplyvnili nepremením šancí v prvej tretine, ktoré sme si vypracovali. Po dvoch tretinách bol stav síce v náš prospech, ale iba o jeden gól. Súper využil prvú ponúknutú presilovú hru, vzápätí zvýšil svoj náskok takou odrazenou strelou. Dnes sme si vybrali svoj deň. Brankár súpera chytal výborne, ale z toľkých šancí sa nepresadiť a gól nedať ani v početných presilových hrách, to sa musí zákonite prejaviť na výsledku."

Róbert Spišák, tréner Liptovského Mikuláša: "Dôležité bolo, že sme ustáli úvodný tlak súpera. Šťastlivo sme vyrovnali. V druhej tretine sme sa dostávali pod tlak pri presilových hrách súpera. V tretej tretine sme otočili vývoj stretnutia aj vďaka gólom z presilových hier. V závere sme umnou hrou nedovolili domácim záverečný tlak. Ďakujem chlapcom za bojovnosť a nasadenie a že zo seba striasli nervozitu, keď sme boli sedemkrát za sebou neúspešní."

Príďte sa pozrieť na zápasy Tipsport Ligy. Lístky na zápasy HK Poprad tu v predaji.

Košice s Novými Zámkami nezaváhali

Zápas tretieho tímu s ôsmym začal opatrným herným prejavom oboch tímov. V úvodnej časti mali navrch domáci hráči, ale skórovať nedokázali. Nepodarilo sa to Vargovi v 4. minúte, ktorý nepotrestal chybu hostí v rozohrávke a ani Sujovi, ktorý v presilovke v 6. minúte nevyužil prihrávku Spilara. Gól v úvodnej časti nestrelili ani hostia, ktorých najväčšiu šancu mal Dominik Rehák v 13. minúte, ale sám pred Habalom neuspel. Brankárovi Novozámčanov Lundströmovi pomohla v 17. minúte pravá žŕdka, ktorá zastavila strelu Šedivého.

Hostia mohli otvoriť skóre v 22. minúte, no obranca Cardwell nezužitkoval sľubnú príležitosť. Hoci mali obe mužstvá v druhej tretine viacero presilových hier, góly padali pri hre piatich proti piatim. V 30. minúte Košičan Hričina posunul puk obrancovi Matejkovi, na ktorého strelu švédsky brankár nedosiahol - 1:0. Domáci hokejisti hrali krátko na to 43-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, ale nevyužili ju. Keď Novozámčan Dominik Rehák nevyužil ani ďalšiu sľubnú príležitosť na strelenie gólu, udreli opäť domáci. V 37. minúte Ladislav Nagy tečoval pokus Matejku a upravil na 2:0.

Domáci zvýšili svoj náskok v 42. minúte. Košičania sa dostali do protiútoku, v ktorom Milý dorážkou svojej strely trafil pravú žŕdku, no brankár hostí si puk zrazil do bránky - 3:0. Hostia sa však už necelé dve minúty vrátili do zápasu. Novotný prebral v útočnom pásme puk od Kučkina a presnou strelou švihom prestrelil brankára Habala - 3:1. Krátko na to sa o podobnú strelu pokúsil aj Čaládi, ale nebol úspešný. Definitívne K.O. dal nováčikovi Nagy v 46. minúte. V nej si hostia nerozumeli v strednom pásme a domáci kapitán v brejku nezaváhal - 4:1. Domáci cítili hernú pohodu a čoraz jednoduchšie sa dostávali do zaujímavých streleckých pozícií. Jednu z nich využil v 50. minúte obranca Deyl, ktorý upravil na 5:1. Hostia mohli znížiť v 54. minúte v presilovke, sľubná šanca Novotného však gólom neskončila. Košičania si už v závere pohodlný náskok postrážili a na druhú Nitru naďalej strácajú štyri body.

HC Košice - HC Nové Zámky 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)
Góly: 30. Matejka (Hričina, Boltun), 37. Nagy (Matejka, Spilar), 42. Milý (Boltun, Hričina), 46. Nagy (Suja), 50. Deyl (Jenčík, Bicek) - 44. Novotný (Kučkin). Rozhodovali: Snášel, Orolin - Bednár, Smrek, vylúčení: 5:8 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, 3166 divákov. Zmeny: 41. Tábi (N. Zám.) zapojil sa do hry.

HC Košice: Habal - Dudáš, Šmach, Šedivý, Vašíček, Matejka, Jankovič, Deyl - Spilar, Suja, Nagy - Bicek, Varga, Jenčík - Boltun, Milý, Hričina - Šoltés, Klíma, Bartoš

HC Nové Zámky: Lundström - Cardwell, Drtina, Maier, Sandgren, Den. Rehák, Mäkinen, Makovský - Paulovič, Kytnár, Saarinen - Kučkin, Novotný, Hujsa - McParland, Čaládi, Fábry - Dubec, Dom. Rehák, Lelkeš

Rostislav Čada, tréner HC Košice: "Sme spokojní, že sme nadviazali na výkon z predošlého zápasu v Liptovskom Mikuláši. Bolo to najmä o pohybe a vyhrávaní osobných súbojov. Mrzieť nás môže iba využívanie streleckých príležitostí, ktoré sme si dokázali vytvoriť vo veľkom počte, ale ich využívanie bolo slabšie."

Štefan Mikeš, tréner HC Nové Zámky: "Košičania sa na nás výborne pripravili. My sme predtým odohrali výborný zápas, ale dnes sme zaostávali vo všetkých herných činnostiach. Náš súper vyhral úplne zaslúžene, bol lepší po celých 60 minút. My mu môžeme iba gratulovať k víťazstvu a poučiť sa z tohto zápasu."

Stredoslovenský súboj deväťgólovou prestrelkou

Stredoslovenský súboj ponúkol góly už v prvých minútach. Hostia išli v 21. sekunde do oslabenia a v ňom po spolupráci Holoviča so Stupkom aj inkasovali. Odpoveď Zvolenčanov však bola rýchla. Lušňák v 3. minúte využil ponúknutý priestor a prepálil Tomeka. Hostia následne nevyužili presilovku a diváci potom sledovali vyrovnaný súboj bez väčších príležitostí na jednej či druhej strane. Zvolenčania potom dostali po faule Hrušku opäť príležitosť hrať v prevahe a v 13. minúte ju Lukáš Novák aj pretavil na vedenie hostí, keď vytiahol Tomeka do strany a zavesil puk zblízka pod hornú žrdku. Hra bola potom rozháraná, Zvolenčania domácim nedávali veľa priestoru na útočenie, ale ani sami sa nedostávali do šancí. V 18. minúte sa však po akcii Hrušku s Čížkom ocitol v zakončení Handlovský a do odkrytej brány pohodlne vyrovnal. O minútu neskôr fauloval B. Mráz domáceho J. Juríka a putoval predčasne do šatne. Domáci však v 1. tretine presilovku nevyužili.

Napriek pokračujúcej početnej výhode sa "vlkom" nepodarilo skórovať ani v úvode 2. tretiny. Po Juraškovej strele od modrej a teči jedného z domácich sa Žilinčania síce snažili dostať ešte puk za Baroša, ale ten odolal aj v následnej ďalšej presilovke domácich. Zvolenčania išli opäť do vedenia v 31. minúte, keď Puliš nenápadnou strelou z pravého kruhu prekonal Tomeka majúceho zakrytý výhľad. Odpoveď "vlkov" prišla o 16 sekúnd. Ťavoda od modrej prestrelil húštinu tiel pred sebou a Baroš nemal nárok. Žilinčania sa snažili hostí zlomiť, ale nepodarilo sa im to ani v ďalšej presilovke, v ktorej brankár hostí odolal. Do druhej sirény už gól nepadol, aj napriek sľubne vyzerajúcim šanciam na oboch stranách.

Žilinčania v 3. tretine postupne ovládli hru a v 45. minúte išli po druhý raz v dueli do vedenia, keď Hovorka prepálil Baroša. V 51. minúte sa "vlci" radovali opäť, pretože Hruška zakončil ďalšiu dobrú akciu domácich. O ďalšiu minútu bolo už 6:3, lebo presilovku domácich využil za 13 sekúnd zblízka Húževka a definitívne tak zlomil odpor Zvolenčanov. Tí sa po následnom oddychovom čase skoncentrovali a zápas sa už v pokojnom tempe len dohrával. V záverečnej minúte sa ešte Ťavoda pochytil s Lušňákom, obaja dostali vyššie tresty, ale na výsledku sa už nič nezmenilo. Žilinčania si víťazstvom už takmer definitívne zabezpečili 4. priečku v tabuľke po základnej časti.

MsHK DOXXbet Žilina – HKM Zvolen 6:3 (2:2, 1:1, 3:0)
Góly: 2. Stupka (Holovič, Hovorka), 18. Handlovský (Čížek, Hruška), 32. Ťavoda (Handlovský, Hovorka), 45. Hovorka (Handlovský, Hruška), 51. Hruška (Stupka, Konečný), 52. Húževka (Hovorka, Čížek) – 3. Lušňák (Puliš, Krejčí), 13. L. Novák (B. Mráz, Klhůfek), 31. Puliš (Zuzin, Lušňák). Rozhodovali: Štefik, Novák – Valo, Krajčík, vylúčení: 3:6, navyše: Ťavoda 5+DKZ za hrubosť - B. Mráz 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, Lušňák 10+10 nešportové správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 952 divákov.

Žilina: Tomek – Ťavoda, Čížek, Juraško, D. Brejčák, Macejko, M. Grman, Prokop, Mendrej – Handlovský, Hruška, Hovorka – J. Jurík, Húževka, Švihálek – Konečný, Holovič, Stupka – J. Zlocha ml., E. Švec, Gmitter.

Zvolen: Baroš – Andersons, Krejčí, Hraško, Valenta, Habšuda, M. Novák, Homer, Dubeň – Lušňák, Puliš, Zuzin – Klhůfek, B. Mráz, L. Novák – Jakubík, L. Jurík, Matis – Jurák, Petráš, Síkela.

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Bol som zvedavý, s akou taktikou príde Zvolen k nám. Ukázalo sa, že chce hrať otvorený hokej. Diváci videli veľa šancí na oboch stranách. Chlapci predviedli veľa pekných kombinácií, niektoré vyšli, niektoré nie, ale so šiestimi strelenými gólmi som spokojný. Spravili sme rázny krok k udržaniu si štvrtého miesta po základnej časti."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Chceli sme domácim dačo ukradnúť, ale nepodarilo sa nám to. Zlom v zápase nastal v druhej tretine, keď sme dali tretí gól, no vzápätí sme inkasovali. Žilina potom prebrala iniciatívu, dostala nás pod tlak, robili sme individuálne chyby. V tretej tretine sme pri troche iniciatívy mohli s výsledkom niečo spraviť a zvrátiť ho na svoju stranu, ale spravili sme niekoľko individuálnych chýb, ktoré sa neustále opakujú. Na ich odstránení pracujeme v tréningu aj pohovormi, ale výsledok zatiaľ neprichádza."

Nitra na domácom ľade nezaváhala

Prvú príležitosť zápasu mali domáci. V 3. minúte sa puk odrazil spoza brány Paukovčekovi, ktorý ho ešte posúval na Štefanku, ale ten ho netrafil ideálne. Zápas nemal príliš veľké tempo a hráči predvádzali veľa nepresností. V 10. minúte ohrozil domáceho brankára Štumpf, ale strela nemala patričnú razanciu. O minútu neskôr sa prvýkrát menilo skóre, keď počas presilovej hry našiel puk Vopelku a ten puk nasmeroval presne za Hartzellov chrbát – 0:1. V 15. minúte ušiel domácej obrane J. Ručkay, ktorý skúšal bekhendový blafák, ale Hartzell jeho úmysel prečítal. V 18. minúte pálil po buly Ordzovenský, puk však skončil vo Voldenovej lapačke. Nitrania ešte stihli do prvej prestávky vyrovnať zásluhou Kutálka.

Na začiatku 2. tretiny mal príležitosť domáci Slovák, ale s jeho pokusom si ešte Volden poradil. Na zakončenie Kutálka bol už však už prikrátky – 2:1. V 26. minúte mal na hokejke vyrovnanie Šťastný, Hartzell však vytiahol krásny zákrok pravým betónom. O minútu neskôr počas presilovej hry spravili Nitrania veľkú chybu a unikajúci Šimun vyrovnal na 2:2. Domáci zvýšili obrátky a do vedenia ich mohol poslať Paukovčekov teč, keby Voldenovi nepomohla žŕdka. Aktivita domácich priniesla svoje ovocie. V 34. minúte Voldena spoza brány lišiacky nachytal Kutálek, ktorý zavŕšil hetrik – 3:2. Nórsky brankár mal aj po treťom góle veľa práce, keďže nebezpečne strieľali Slovák s Blackwaterom.

Trenčania nastupovali do 3. tretiny s jednogólovým mankom a bolo na nich vidieť snahu o vyrovnanie, Hartzell si však s pokusmi poradil. Nebezpečný bol najmä bekhendový pokus Gašparoviča, ktorý len o kúsok minul bránu amerického brankára vo farbách Nitry. V 53. minúte sa dostal do dobrej palebnej pozície Cope a Volden si po dlhej dobe siahol na puk. Na nórskeho brankára mierilo minimum pokusov a možno aj to sa podpísalo pod štvrtý gól, ktorý strelil v 54. minúte Šille, čím poslal domácich do dvojgólového vedenia. Trenčania však nezložili zbrane a späť do zápasu ich vrátil strelou z otočky J. Ručkay. Sto sekúnd pred koncom skúsili hostia hru bez brankára, ktorá bola ešte zvýhodnená o presilovú hru, ale skóre sa už nemenilo a Nitra si výsledok ustrážila.

HK Nitra – HK Dukla Trenčín 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
Góly: 20. Kutálek (Mezei, Krištof), 22. Kutálek (Tvrdoň, Krištof), 34. Kutálek (Mezei, Pupák), 54. Šille (Šiška, Meland) - 11. Vopelka (Hecl, Hossa), 27. Šimun., 58. J. Ručkay (Sojčík, Trška). Rozhodovali: Goga, Baluška – Kacej, Šefčík, vylúčení: 6:4, presilovky: 1:1, oslabenia 0:1, 2783 divákov.

HK Nitra: Hartzell – Ordzovenský, Milam, Mezei, Pupák, Versteeg, Meland, Korím, Piačka – Blackwater, Slovák, Tvrdoň - Cope, Krištof, Kutálek - Macík, Šiška, Šille - Štefanka, Paukovček, Bajtek

HK Dukla Trenčín: Volden – Starosta, Bohunický, Hatala, Holenda, Pač, Pavúk, Trška, Pardavý – Hecl, Šťastný, Vopelka – J. Ručkay, Sojčík, Štumpf – Gašparovič, Šimun, Hossa – D. Hudec, Švec, Sádecký

Andrej Kmeč, tréner Nitry: "My hlavne po tom veľmi zlom výsledku v Nových Zámkoch sme chceli jednoznačne vyhrať, ale na hráčoch bolo vidieť, že ten posledný zápas zanechal stopy. Našťastie sme to zvládli, aj keď hra nebola ideálna a získali sme veľmi dôležité tri body. Myslím si, že aj vďaka tomu, že dnes bol Tibor Kutálek strelecky disponovaný. Chalani spravili maximum preto, aby sme získali tri body a našťastie sa to podarilo."

Július Pénzeš, tréner Trenčína: "Dovolím si tvrdiť, že sme neboli dnes slabším mužstvom. Rozdiel medzi Nitrou a nami bol, že kým Nitra nám dávala s ľahkosťou góly aj po našich chybách, tak my sme nevyužili ani tie najvyloženejšie šance do prázdnej brány a samostatné nájazdy. Žiaľ, momentálne nemáme takého hráča, ako bol dnes Kutálek, ktorý by dal 2-3 góly v zápase, hoci šance nato sú. To vidím ako dôvod, že sme opäť o gól prehrali."

Viac o téme: HC Košice HK Nitra MHC Martin HC'05 iClinic B. Bystrica