Šoférska kauza Weissa vrcholí: Sú len dve možnosti, ako to môže skončiť!

Vladimír Weiss
Vladimír Weiss

BRATISLAVA - Alkoholový škandál slovenského reprezentanta Vladimíra Weissa rezonuje v médiách od októbra minulého roku. Začiatkom týždňa však v tejto kauze padol dôležitý verdikt. Dvadsaťsedemročný futbalista s najväčšou pravdepodobnosťou sa postaví pred súd. Športky zisťovali, aké reálne následky mu z tohto prešľapu hrozia.

"Vyšetrovanie prípadu bolo vyšetrovateľom Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave I ukončené s návrhom na podanie obžaloby," uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková. Vec má teraz v rukách prokuratúra, tá rozhodne, či vznesie obžalobu.


Ak bude mať prokurátor za to, že výsledky vyšetrovania odôvodňujú postavenie Weissa ako obvineného pred súd, prokurátor podá obžalobu príslušnému súdu. Keďže slovenský reprezentant je obvinený zo spáchania prečinu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky, podľa trestného poriadku mu hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok. Keďže dvadsaťsedemročný futbalista nebol predtým trestaný, na súde by obišiel s podmienkou do dvoch rokov a s odňatím vodičského preukazu taktiež do dvoch rokov.

Weissa však môže súd spod obžaloby oslobodiť a to v prípade, že o otázke jeho viny existujú závažne pochybnosti. V prípade týchto pochybností súd musí rozhodnúť v prospech obvineného, čo vyplýva z rímskoprávnej zásady "in dubio pro reo" (pozn. v pochybnostiach v prospech obvineného). Súd však takto môže rozhodnúť len za podmienky, že po vykonaní a zhodnotení všetkých dôkazov naďalej trvajú tieto pochybnosti. Už v priebehu vyšetrovania vypovedali traja svedkovia, ktorí tvrdia, že Weiss nešoféroval pod vplyvom alkoholu, ale taktiež vypovedal príslušník polície. Ten mal za to, že futbalista vozidlo šoféroval. Ak by súd tento rozpor vo svedeckých výpovediach neodstránil, Weiss by mal byť spod obžaloby oslobodený.

Dvadsaťsedemročný krídelník sedel vo vozidle, ktoré zastavila policajná hliadka v nedeľu 2. októbra 2016 v skorých ranných hodinách v Bratislave. Weiss sa odmietol podrobiť dychovej skúške a nesúhlasil ani s odberom krvi. V aute sa údajne nachádzalo desať ľudí. Weissa vtedy predviedli na policajnú stanicu, kde strávil vyše 30 hodín.

Vladimír Weiss je hráčom katarského klubu Al-Gharafa. Pôvodne figuroval v nominácii trénera SR Jána Kozáka na októbrové zápasy proti Slovinsku (0:1 v Ľubľane) a Škótsku (3:0 v Trnave) v rámci F-skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2018 do Ruska. Ján Kozák sa napokon rozhodol nevyužiť Weissove služby v týchto stretnutiach, príležitosť mu dal až v novembrovom trnavskom dueli kvalifikácie proti Litve (4:0) a následnom viedenskom medzištátnom prípravnom súboji proti Rakúsku (0:0). Weiss reprezentoval Slovensko na MS 2010 aj ME 2016. 


Tagy: Vladimír Weiss

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
športky, SITA, TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA