Mladý slovenský hokejista priekopníkom: Zlepšuje sa na tréningoch krasokorčuľovania

Marek Korenčík v šatni (dres číslo 5)
Marek Korenčík v šatni (dres číslo 5)

LULEA - Mladý slovenský hokejový obranca Marek Korenčík už druhý rok zarezáva na severe Európy. Sedemnásťročný Žilinčan sa do Švédska vybral v lete 2015 a odvtedy práve tam pracuje na zlepšovaní svojich schopností. Člen slovenskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov však nezaberá iba v posilňovni alebo so spoluhráčmi na ľade. Vybral sa aj menej tradičnou cestou - súčasťou jeho prípravy sú totiž aj tréningy s krasokorčuliarskou trénerkou.

"Je to síce dosť nezvyčajné, ale podľa môjho názoru či mienky odborníkov by mali hokejisti absolvovať aj krasokorčuliarske tréningy. Nehovorím však, že je potrebné začať krasokorčuľovaním," prezradil talentovaný hokejista na margo špecifickej formy prípravy. Č ho vlastne viedlo k tomu, aby bol jedným z mála hráčov, ktorý takto trénujú? "Nikdy som nebol exkluzívny korčuliar. Zo Slovenska som šiel do Švédska, kde je jedna z korčuliarsky najrýchlejších juniorských líg na svete. Potreboval som poriadne zrýchliť a zlepšiť korčuľovanie. Prišiel nápad a rozhodnutie, že to skúsim. Šiel som tam a ide mi to perfektne. Nemám sa na čo sťažovať a som rád, že to takto funguje."


Marek Korenčík si krasokorčuliarske tréningy pochvaľuje, ale to zatiaľ nemotivovalo jeho spoluhráčov, aby sa na to dali tiež. "Aj vo Švédsku je z toho boom, už som o tom dal niekoľko rozhovorov. Bol to tip bývalého manažéra Lulei, ktorý mi pomáhal. Ukázal mi, že niečo takéto by mi mohlo pasovať. Mal známu, ktorá je krasokorčuliarka. Po celkom dlhom rozmýšľaní som sa rozhodol, že skúsim jeden tréning," rozrozprával sa mladý hokejista.

Je pritom všeobecne známe, že hokejisti sa ku krasokorčuľovaniu stavajú rezervovane. "Je jasné, že hokejisti to celkom neberú. Je to veľmi zaujímavé a mám to iba ja. Aj vo Švédsku totiž majú pri hokeji podobné myslenie ako na Slovensku, že krasokorčuľovanie ani náhodou," vysvetlil Marek Korenčík. "Skúsil som však, zapáčilo sa mi a už druhý rok pokračujem v tréningoch. Myslím si, že moje korčuliarske schopnosti sa zlepšili. Celkovo si to užívam, nerobím však žiadne skoky ani nič podobné. Ide o veci, ktoré využijem na ľade pri hokeji - sklzy, zákruty, techniku na jednej či dvoch nohách, čo najlepšie využívanie odrazov. Hovorí sa, že mnohí hokejisti sú takzvaní bežci. Ja teraz keď nemusím ísť naplno, ale potrebujem rýchlosť, tak môžem využiť krasokorčuliarske schopnosti a nemíňam toľko energie. Ušetrím si ju na neskôr."

Keď si niekto myslí, že krasokorčuliarsky tréning so sebou automaticky prináša aj špeciálne korčule so zúbkami a talentovaný hokejista musí aj skákať, je na veľkom omyle. "Mám svoje hokejové korčule, nikdy som nemal zúbkované," hovorí mladík.

Marek Korenčík je jedným z priekopníkov špeciálnych tréningov, jeho pozitívna skúsenosť už priviedla zástupcov Lulei k tomu, aby s krasokorčuliarskou trénerkou spolupracovali v klube intenzívnejšie. "Najali si ju, aby viedla desaťročných hokejistov. Bola z toho trochu nervózna, veď má niečo po dvadsiatke. Ja som jej poradil, aby si vzala hokejové korčule, nie krasokorčuliarske. Dokáže s nimi všetko, len sa jej zle skáče. Hokejisti si o krasokorčuliaroch myslia, že skákanie na korčuliach so zúbkami im ide samo. Vzala si teda hokejové korčule a keď mladí videli, čo všetko na nich dokáže, vtedy pochopili, že to nie je o korčuliach. Aj ja som to pochopil."

Všetci si veľmi dobre pamätajú na film zo začiatku deväťdesiatych rokov Ľadové ostrie. Jeho dej priniesol príbeh niekdajšieho hokejistu Douga, ktorého zranenie oka pripravilo o kariéru. Dostal však druhú šancu, no o olympiádu bojoval v krasokorčuľovaní po boku Kate. Marek Korenčík sa neplánuje venovať krasokorčuľovaniu, od 13. do 23. apríla však so spoluhráčmi môže bojovať o čo najlepšie umiestnenie na svetovom šampionáte. Ten sa uskutoční v Poprade a Spišskej Novej Vsi a vy si už teraz môžete kúpiť vstupenky cez predpredaj.sk.


Zdroj:
PR článok
Foto:
René Miko

DISKUSIA